Kahvion rauhassa

Anonyymi

Aamukahvi tutussa kahviossa, pullan ja vaniljan tuoksussa on huumaa.
Leivos ja kahvi neljä ja kaksikymmentä. Harpoin pöytään.
Pieni kahvila oli vasta avannut ovet, olin aamun ensimmäinen asiakas. Nautiskelin rauhasta ja höyryävästä kahvista aivan yksin, neiti hääräsi keittiön puolella.
Ovi avautui, sisään astui rouvashenkilö mustissaan. Hänellä oli joku kantamus, jonkinlainen kassi kädessään. Hän toivotteli hyvät huomenet, sai kahvikupposensa ja tuli istumaan viereeni. Ei samaan pöytään, mutta samalle pitkälle penkille kuin missä istuin.
Hän hymyili ja toivotti hyvää huomenta. Herttaisen näköinen pikkurouva. Hän siemaili kahviansa, ja hetken päästä kysyi, oletko sinä naimisissa? Yllätyin kysymyksestä, mutta vastasin kuitenkin, että kyllä, olen aviossa.
Hän kysyi, onko vaimoni pitkä vai lyhyt, vai onko lähellä hänen kokoaan. Hän työnsi rintojaan esille ja kysyi, ovatko vaimosi rinnat suuremmat kuin mitä minun ovat, noin silmämääräisesti.
Katsoin pakotettuna hänen rintojaan, ja olivathan ne houkuttelevan kokoiset. Sanoin että en oikein osaa sanoa, miten niin?
Hän sanoi että hänellä on tässä kassillinen rintaliivejä, juuri pestyjä, ja hän on heittämässä ne pois. Että jos haluaisin niin hän antaisi ne mieluummin pois kuin heittäisi roskikseen, koska ne olivat hyväkuntoisia.
Olin ihmeissäni, mikäs juttu tämä oikein...
Hän otti kaksin käsin minusta kiinni, sanoi että minulla on kotona samanlainen pussi täynnä käytettyjä sukkahousuja, ihan ehjia ja pestyjä, jos haluaisin niin voisin saada nekin, voisin viedä vaimolleni kotiin jos hän vain huolisi.
Olin aivan äimänä, mikä juttu tämä nyt oli? Oliko hän nyt aivan järjissään? Hän oli herttainen ja mukava, kohtelias ja hyvin pukeutunut rouvashenkilö. En nähnyt hänessä mitään epäilyttävää, vain esitetty asia oli tosi uniikki.
Kiitos vaan mutta en usko että meillä olisi tarvetta...
Hän roikkui minussa kiinni. Minä annan ne ihan ilmaiseksi, ota pois, käydään meillä hakemassa, saa pikkurouvakin tuliaisia...
Olin aivän äimänä, mikä ihme juttu tämä on?
Lähdetään jo, hän nousi. Katsoin häntä, vartalo ja pukeutuminen huokui naisellisuutta, itsevarmuutta ja intohimoa. Voisiko olla että...ei voisi. Hän ei voi olla sellainen.
Sanoin että mennään nyt sitten.
Hän lupasi, että saan katsoa niitä hänen yllään, hän voi toimia mallina.
Koko matkan hänen kotiinsa oli mulkku kova kuin kaljapullo. Niin oli erikoinen tilanne ja samalla niin kutkuttava. Hän oli häpeämätön, samalla niin syötävä...

4

1985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poikkesin kahvilla, ja kohtasin jotain tavallisuudesta poikkeavaa. Ainakin omasta tavallisuudesta.
      Kahvi oli hyvää kuten aina.
      Ryystin kuumaa kahvia, kun ovi avautui. Kohotin katseeni, kun ovesta astui sisään kaksi rouvaa. Kaksi tavallisen näköistä rouvaa, ei enää aivan nuorikkoja. Miellyttävän oloisia ihmisiä.
      Kahvio oli hiljainen, vain yksi mies istui nurkassa ja puhui puhelimeen.
      Rouvat rupattelivat keskenään aika kovalla äänellä. Vaikka madalsivatkin ääntään, se kuului kiusallisen selvästi.
      He puhuivat, miten kauan siitä olikaan, kun oli jotain viimeksi...en kuullut mitä, se tuli hiljempaa. Sitten kuinka monta vuotta siitä onkaan kun mies lähti, taitaa olla kohta 13 vuotta, enkä ole sen jälkeen edes...taas ääni häipyi johonkin.
      Jotenkin alkoi vaikuttaa siltä että minun oli pakko katsoa heidän suuntaansa. Tämä oli vähän absurdia.
      Kun käänsin katseeni, niin tämä uhkeampi rouva istui kasvot minuun päin, ja katsoi suoraan silmiini. Silloin ymmärsin että he puhuivat niin, että halusivat minun kuulevan. Olin yllättynyt. Toinen naisista, joka istui selin minuun, asetteli sanojansa samaan malliin, että ei jäänyt epäselväksi mistä puhuivat.
      Mietin hiljaa mielessäni, että voi kun ihmiset oppisivat puhumaan toisilleen, niin jäisi monta turhaa asiaa pois, ehkä monta yksinäistä yötäkin. Kukapa tietää.
      Rehellisyys maan perii, lopussa kiitos ja silleen...

      • Anonyymi

        Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?

        Tässä sitä ollaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä sitä ollaan.

        Ei varmaan huoltoaseman kahvilassa tapahtunutta.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      102
      1379
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      917
    Aihe