Aamukahvi tutussa kahviossa, pullan ja vaniljan tuoksussa on huumaa.
Leivos ja kahvi neljä ja kaksikymmentä. Harpoin pöytään.
Pieni kahvila oli vasta avannut ovet, olin aamun ensimmäinen asiakas. Nautiskelin rauhasta ja höyryävästä kahvista aivan yksin, neiti hääräsi keittiön puolella.
Ovi avautui, sisään astui rouvashenkilö mustissaan. Hänellä oli joku kantamus, jonkinlainen kassi kädessään. Hän toivotteli hyvät huomenet, sai kahvikupposensa ja tuli istumaan viereeni. Ei samaan pöytään, mutta samalle pitkälle penkille kuin missä istuin.
Hän hymyili ja toivotti hyvää huomenta. Herttaisen näköinen pikkurouva. Hän siemaili kahviansa, ja hetken päästä kysyi, oletko sinä naimisissa? Yllätyin kysymyksestä, mutta vastasin kuitenkin, että kyllä, olen aviossa.
Hän kysyi, onko vaimoni pitkä vai lyhyt, vai onko lähellä hänen kokoaan. Hän työnsi rintojaan esille ja kysyi, ovatko vaimosi rinnat suuremmat kuin mitä minun ovat, noin silmämääräisesti.
Katsoin pakotettuna hänen rintojaan, ja olivathan ne houkuttelevan kokoiset. Sanoin että en oikein osaa sanoa, miten niin?
Hän sanoi että hänellä on tässä kassillinen rintaliivejä, juuri pestyjä, ja hän on heittämässä ne pois. Että jos haluaisin niin hän antaisi ne mieluummin pois kuin heittäisi roskikseen, koska ne olivat hyväkuntoisia.
Olin ihmeissäni, mikäs juttu tämä oikein...
Hän otti kaksin käsin minusta kiinni, sanoi että minulla on kotona samanlainen pussi täynnä käytettyjä sukkahousuja, ihan ehjia ja pestyjä, jos haluaisin niin voisin saada nekin, voisin viedä vaimolleni kotiin jos hän vain huolisi.
Olin aivan äimänä, mikä juttu tämä nyt oli? Oliko hän nyt aivan järjissään? Hän oli herttainen ja mukava, kohtelias ja hyvin pukeutunut rouvashenkilö. En nähnyt hänessä mitään epäilyttävää, vain esitetty asia oli tosi uniikki.
Kiitos vaan mutta en usko että meillä olisi tarvetta...
Hän roikkui minussa kiinni. Minä annan ne ihan ilmaiseksi, ota pois, käydään meillä hakemassa, saa pikkurouvakin tuliaisia...
Olin aivän äimänä, mikä ihme juttu tämä on?
Lähdetään jo, hän nousi. Katsoin häntä, vartalo ja pukeutuminen huokui naisellisuutta, itsevarmuutta ja intohimoa. Voisiko olla että...ei voisi. Hän ei voi olla sellainen.
Sanoin että mennään nyt sitten.
Hän lupasi, että saan katsoa niitä hänen yllään, hän voi toimia mallina.
Koko matkan hänen kotiinsa oli mulkku kova kuin kaljapullo. Niin oli erikoinen tilanne ja samalla niin kutkuttava. Hän oli häpeämätön, samalla niin syötävä...
Kahvion rauhassa
4
1983
Vastaukset
- Anonyymi
Poikkesin kahvilla, ja kohtasin jotain tavallisuudesta poikkeavaa. Ainakin omasta tavallisuudesta.
Kahvi oli hyvää kuten aina.
Ryystin kuumaa kahvia, kun ovi avautui. Kohotin katseeni, kun ovesta astui sisään kaksi rouvaa. Kaksi tavallisen näköistä rouvaa, ei enää aivan nuorikkoja. Miellyttävän oloisia ihmisiä.
Kahvio oli hiljainen, vain yksi mies istui nurkassa ja puhui puhelimeen.
Rouvat rupattelivat keskenään aika kovalla äänellä. Vaikka madalsivatkin ääntään, se kuului kiusallisen selvästi.
He puhuivat, miten kauan siitä olikaan, kun oli jotain viimeksi...en kuullut mitä, se tuli hiljempaa. Sitten kuinka monta vuotta siitä onkaan kun mies lähti, taitaa olla kohta 13 vuotta, enkä ole sen jälkeen edes...taas ääni häipyi johonkin.
Jotenkin alkoi vaikuttaa siltä että minun oli pakko katsoa heidän suuntaansa. Tämä oli vähän absurdia.
Kun käänsin katseeni, niin tämä uhkeampi rouva istui kasvot minuun päin, ja katsoi suoraan silmiini. Silloin ymmärsin että he puhuivat niin, että halusivat minun kuulevan. Olin yllättynyt. Toinen naisista, joka istui selin minuun, asetteli sanojansa samaan malliin, että ei jäänyt epäselväksi mistä puhuivat.
Mietin hiljaa mielessäni, että voi kun ihmiset oppisivat puhumaan toisilleen, niin jäisi monta turhaa asiaa pois, ehkä monta yksinäistä yötäkin. Kukapa tietää.
Rehellisyys maan perii, lopussa kiitos ja silleen...- Anonyymi
Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?
Tässä sitä ollaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä sitä ollaan.
Ei varmaan huoltoaseman kahvilassa tapahtunutta.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305187Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1352417- 1382092
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531925Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171770"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1661097Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää64941Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.312875Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa170771