Kahvion rauhassa

Anonyymi

Aamukahvi tutussa kahviossa, pullan ja vaniljan tuoksussa on huumaa.
Leivos ja kahvi neljä ja kaksikymmentä. Harpoin pöytään.
Pieni kahvila oli vasta avannut ovet, olin aamun ensimmäinen asiakas. Nautiskelin rauhasta ja höyryävästä kahvista aivan yksin, neiti hääräsi keittiön puolella.
Ovi avautui, sisään astui rouvashenkilö mustissaan. Hänellä oli joku kantamus, jonkinlainen kassi kädessään. Hän toivotteli hyvät huomenet, sai kahvikupposensa ja tuli istumaan viereeni. Ei samaan pöytään, mutta samalle pitkälle penkille kuin missä istuin.
Hän hymyili ja toivotti hyvää huomenta. Herttaisen näköinen pikkurouva. Hän siemaili kahviansa, ja hetken päästä kysyi, oletko sinä naimisissa? Yllätyin kysymyksestä, mutta vastasin kuitenkin, että kyllä, olen aviossa.
Hän kysyi, onko vaimoni pitkä vai lyhyt, vai onko lähellä hänen kokoaan. Hän työnsi rintojaan esille ja kysyi, ovatko vaimosi rinnat suuremmat kuin mitä minun ovat, noin silmämääräisesti.
Katsoin pakotettuna hänen rintojaan, ja olivathan ne houkuttelevan kokoiset. Sanoin että en oikein osaa sanoa, miten niin?
Hän sanoi että hänellä on tässä kassillinen rintaliivejä, juuri pestyjä, ja hän on heittämässä ne pois. Että jos haluaisin niin hän antaisi ne mieluummin pois kuin heittäisi roskikseen, koska ne olivat hyväkuntoisia.
Olin ihmeissäni, mikäs juttu tämä oikein...
Hän otti kaksin käsin minusta kiinni, sanoi että minulla on kotona samanlainen pussi täynnä käytettyjä sukkahousuja, ihan ehjia ja pestyjä, jos haluaisin niin voisin saada nekin, voisin viedä vaimolleni kotiin jos hän vain huolisi.
Olin aivan äimänä, mikä juttu tämä nyt oli? Oliko hän nyt aivan järjissään? Hän oli herttainen ja mukava, kohtelias ja hyvin pukeutunut rouvashenkilö. En nähnyt hänessä mitään epäilyttävää, vain esitetty asia oli tosi uniikki.
Kiitos vaan mutta en usko että meillä olisi tarvetta...
Hän roikkui minussa kiinni. Minä annan ne ihan ilmaiseksi, ota pois, käydään meillä hakemassa, saa pikkurouvakin tuliaisia...
Olin aivän äimänä, mikä ihme juttu tämä on?
Lähdetään jo, hän nousi. Katsoin häntä, vartalo ja pukeutuminen huokui naisellisuutta, itsevarmuutta ja intohimoa. Voisiko olla että...ei voisi. Hän ei voi olla sellainen.
Sanoin että mennään nyt sitten.
Hän lupasi, että saan katsoa niitä hänen yllään, hän voi toimia mallina.
Koko matkan hänen kotiinsa oli mulkku kova kuin kaljapullo. Niin oli erikoinen tilanne ja samalla niin kutkuttava. Hän oli häpeämätön, samalla niin syötävä...

4

1990

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poikkesin kahvilla, ja kohtasin jotain tavallisuudesta poikkeavaa. Ainakin omasta tavallisuudesta.
      Kahvi oli hyvää kuten aina.
      Ryystin kuumaa kahvia, kun ovi avautui. Kohotin katseeni, kun ovesta astui sisään kaksi rouvaa. Kaksi tavallisen näköistä rouvaa, ei enää aivan nuorikkoja. Miellyttävän oloisia ihmisiä.
      Kahvio oli hiljainen, vain yksi mies istui nurkassa ja puhui puhelimeen.
      Rouvat rupattelivat keskenään aika kovalla äänellä. Vaikka madalsivatkin ääntään, se kuului kiusallisen selvästi.
      He puhuivat, miten kauan siitä olikaan, kun oli jotain viimeksi...en kuullut mitä, se tuli hiljempaa. Sitten kuinka monta vuotta siitä onkaan kun mies lähti, taitaa olla kohta 13 vuotta, enkä ole sen jälkeen edes...taas ääni häipyi johonkin.
      Jotenkin alkoi vaikuttaa siltä että minun oli pakko katsoa heidän suuntaansa. Tämä oli vähän absurdia.
      Kun käänsin katseeni, niin tämä uhkeampi rouva istui kasvot minuun päin, ja katsoi suoraan silmiini. Silloin ymmärsin että he puhuivat niin, että halusivat minun kuulevan. Olin yllättynyt. Toinen naisista, joka istui selin minuun, asetteli sanojansa samaan malliin, että ei jäänyt epäselväksi mistä puhuivat.
      Mietin hiljaa mielessäni, että voi kun ihmiset oppisivat puhumaan toisilleen, niin jäisi monta turhaa asiaa pois, ehkä monta yksinäistä yötäkin. Kukapa tietää.
      Rehellisyys maan perii, lopussa kiitos ja silleen...

      • Anonyymi

        Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketjusta poistettu 11 viestiä. Mikä vaivaa ihmisiä?

        Tässä sitä ollaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä sitä ollaan.

        Ei varmaan huoltoaseman kahvilassa tapahtunutta.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 125
      1456
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      107
      1414
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1355
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1228
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1096
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      19
      1076
    7. 71
      1054
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      931
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      766
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      734
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      676
    12. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      48
      652
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      642
    14. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    15. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      608
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      35
      599
    17. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      569
    18. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      569
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      568
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      98
      553
    Aihe