En olisi voinut

Anonyymi

tehdä mitään toisin, mutta muut olisivat voineet. Siinä vaiheessa kun vietiin tärkeä työpaikka ja jatkuvuus siitä, että tiedät pärjääväsi vähintään seuraavat kymmenen vuotta taloudellisesti omillasi. Se oli sellainen pudotus ja kun se vielä toistettiin monta kertaa sä jäit turvattomaksi. Jos olisi toimittu toisin niin kuinka iloinen ja tasapainoinen olisi silloin oltukaan. Elämä olisi tuntunut elämisen arvoiselta, eikä tyhjyys olisi vaivannut. Sellaisena ihmisellä on jaksamista ja kiinnostusta uusinkiin asioihin.

8

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopeta elämäsi, kohta on vuosipäivä

    • Anonyymi

      Ei varmaan koskaan tule selvyyttä miksi niin toimittiin. Miksi ihmisen omalla mielipiteellä ei ollut mitään väliä? Sellainen toiminta vie luottamuksen ihmisiin ja voi olla että se tulee vaikuttamaan loppuelämän ajan ja se taas voi vaikuttaa mahdolliseen ihmissuhteeseen niin ettei sellaista enää koskaan halua.

      • Anonyymi

        Lyhyen.


    • Anonyymi

      Lappeenrannan sivubusiness toimii sittenkin.

    • Anonyymi

      Menneisyyttä ei voi muuttaa, mutta tulevaisuuttasi voi ottamalla lääkkeesi.

    • Anonyymi

      Maailma on epäreilu, jos ei osaa tapella paikastaan auringossa, se viedään ihan varmasti. Nuo muut tekivät ihan tarkoituksella sen mikä oli heidän etujensa mukaista. Ihmiset on itsekkäitä, jos et sitä käsitä olet liian naiivi tähän maailmaan. Hae joku diagnoosi, että pääset työkyvyttömyyseläkkeelle.

      • Anonyymi

        Töitä riittää kun on avoin mieli ja oikeat olosuhteet.


    • Anonyymi

      Muiden mukaan ei kannata lähteä, ei tule kuin pettymystä pettymyksen perään. Kuinka moni on uskonut naiviuden tuomaan elämään, mutta ennen pitkää kohdannut pelkkää pettymystä. Välillä tuntunut että mikä ihmisiä vaivaa, miettii aina muka uutta teoriaa, turhaa kaikki. Pitäisi osata uskoa itseen eikä pohtia toisten aiheuttamia ongelmia, jotka eivät lohduta eivätkä anna mitään takeita muuttumiseen.
      Kymmenen vuotta on lyhyt aika. Et voi kuitenkaan olla täysin varma selviytymisteoriasta kohdallasi. Harva kykenee käsittelemään tulevaisuuden vuosia, en tiedä onko tarpeellistakaan. Säästyy paljolta, päivä kerrallaan..suosittelen.
      Tilatyhjyyttä on kaikilla, ei se pahasta ole. Kunhan annat itselle aikaa riittävästi, tasapaino ja tarpeelliset sulle annetaan jossain muodossa.
      Olet aina arvokas, elä sen mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      60
      5894
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      113
      5236
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      361
      4043
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      143
      3289
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. 26
      2123
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      127
      2111
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1927
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      84
      1916
    10. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      249
      1896
    Aihe