Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) on kääntynyt luterilaisesta ortodoksiksi. Vehviläinen kertoo Facebookissa, että hänet on tiistaina liitetty ortodoksisen seurakunnan jäseneksi Pyhän Nikolaoksen kirkossa Joensuussa.
Vehviläinen kertoo päätöksen olleen monen vuoden pohdinnan tulos. Hengellinen muutos lähti liikkeelle, kun hänen miehensä kuoli yhdeksän vuott
Eduskunnan puhemies jätti evl.kirkon kun tuli uskoon
23
102
Vastaukset
- Anonyymi
No eipä se tuossa kuvien palvonnassa olevassa kirkossa, voi olla uskossa. Jos ihminen uudestisyntyy niin kuvien palvonta lakkaa. Jumalalla ei ole äitiä, ortodoksit on harhaoppi, jonka Raamattu kieltää.
- Anonyymi
Juuri sinu nlaistesi harhaoppivainoajien takia on ihmisiä surmattu maailmalla paljon.
- Anonyymi
Eivät ortodoksit kuvia palvo!
- Anonyymi
Vehviläisen miehen kuolema olikin erikoinen tapaus - KRP:n tutkinnanjohtaja, joka ampui itsensä poliisien pikkujouluissa. Olikohan todella noin?!
- Anonyymi
Oliko se muuten sama vuosi, kun teki itsemurhan ne Suomen kolme korkeinta poliisivarlvontaviranomaista - eli supon ex-päällikkö Nevala, poliisiylijohtaja Salminen ja poliisiylitarkastaja Välkki? Samassa kahakassa kuoli pari valtioneuvoston autonkuljettajaa ampumalla plus lukematon määrä muita poliiseja - mm. sellainen poliisi joka liittyi Ulvilan tapaukseen. En nyt muista miten - ai niin teki laajennetun itsemurhan - hoiti jotakin lupa-asioita ja heiltä oli otettu kasvattilapseet huostaan muistaakseeni. Olisiko ollut Porvoosta, siellä mihin ne Lahden mystiset puhelut paikantuivat ennen kuin hänet murhattiin. Se oli niin sekavaa aikaa.
Äänesän tulisi huomioida ehdokkaansa hörhöily!
Taikauskoisilla ei pitäisi olla mitään asiaa muiden edustajana, koska taikausko tunkee aina läpi ja järki jäätyy.- Anonyymi
Olen inkarnaattori mutta koen kummaa vetoa ortodoksisuuteen. Olen ehkä ollut edelliseS ssä elämässäni ortodoksiuskoinen Venäjällä.
Mieltymykset ja kaipuu tiettyihin asioihin selittyy joskus reinkarnaatiolla.- Anonyymi
Ortodoksit ovat puhdasoppisia verrattuna evl.kirkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ortodoksit ovat puhdasoppisia verrattuna evl.kirkoon.
Ja niiden uskontomenot ovat kauniita. Luterilaisten menot ovat tylsiä .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja niiden uskontomenot ovat kauniita. Luterilaisten menot ovat tylsiä .
Kymmenkunta mummaa kuudenkympin ja kuoleman väliltä laulaa nuotin vierestä, pyylevä setä puhuu niitä näitä ja sitten syödään kuivia suolakeksejä pahanhajuisen viinin kanssa. Ja sitten mietitään, että miten ihmiset saisi kiinnostumaan uskonnosta. Duh?
”Vehviläinen kertoo päätöksen olleen monen vuoden pohdinnan tulos. Hengellinen muutos lähti liikkeelle, kun hänen miehensä kuoli yhdeksän vuott”
Mikäs siinä, hieno juttu.
Tykkään ja arvostan ortodoksista kirkkoa monista asioista, mutta osa sellaista, jota en koe omakseni.- Anonyymi
Ymmärrän, ortodoksithan eivät homota.
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrän, ortodoksithan eivät homota.
Tuo jonkun keksimä ”homotus” on herjaava ilmaisu. Ortodoksit eivät suhtaudu jyrkän aggressiivisesti homoihin. Eivätkä etenkään keksi kaikenlaista höpöä heidän ympärilleen.
- Anonyymi
Suomessa on uskonnonvapaus ja se koskettaa jokaista suomalaista. Kaikkia uskontoja pitää kunnioittaa tasavertaisina.
- Anonyymi
Muslimit eivät taida pitää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muslimit eivät taida pitää
No, kyllä AI-holin leiriltä tuotiin juuri asiaan paneutuneita hoitamaan tuonkin asian.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No, kyllä AI-holin leiriltä tuotiin juuri asiaan paneutuneita hoitamaan tuonkin asian.
Mitähän Sanna ajattelee homoista?
- Anonyymi
Liittyisiköhän tuo takinkääntö jotenkin kepulaiseen ketkuiluun, kuten esim. tuleviin kunnallisvaaleihin, siis taka-ajatuksena olisi mahdollisesti saada joensuulaiset äänestämää kepua sankoin joukoin?
- Anonyymi
Ei vaan uskoon tullut ihminen näkee evl.kirkon nykyisen eksytyksen.
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan uskoon tullut ihminen näkee evl.kirkon nykyisen eksytyksen.
Niin on moni toiminut 😸
- Anonyymi
mummomuori kirjoitti:
:D Tässä tuli viikon vitsi! Ei taida juuri hetkauttaa ketään.
Ei kyllä se paras kestovitsi edelleen olet sinä.
- Anonyymi
Mitä väliä on missä porukassa uskoo?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209