Monet kysyvät, onko räppi musiikkia. Erityisesti sellainen räppi, jota ei ole autotunetettu, tai jossa ei välillä räpätä laulaen.
Koska kaikki eivät miellä räppiä musiikiksi, näin ollen ajatellaan, että sitä saa sitten kuunnella. Sittenkin, vaikka taustalla on hyvinkin rytmikäs tausta. Moni uskovainen kuuntelee myös Jazzia, koska rummuista huolimatta he eivät koe sitä rytmikkääksi.
Jazzihan on rytmikästä, mutta se rytmi on paljon monimutkaisempaa, mitä perus populaarimusiikin monotoninen jumputus.
Edelleenkin on perheitä, joissa räppi on ihan sopivaa, paitsi tietysti sellaiset räpit, joissa kiroillaan. Osa toki kuuntelee sellaistakin, joka kyllä ihmetyttää minua suuresti. Eräässäkin perheessä todettiin, että räppi on enemmänkin runonlausuntaa ja runojahan ei ole koskaan saarnattu synniksi. Sitten on niitä perheitä, joissa runoihinkin suhtaudutaan varauksella. Jos runonlausunta on liian rytmistä, tai sisältää liian vetoavia riimejä, ollaan vaarallisilla vesillä. Siksi runoudessa olisi hyvä välttää liiallisia riimejä tai jättää ne jopa kokonaan pois.
Joidenkin uskovaisten mielestä vain tietyn tyyliset runot ovat sopivia. Niitä ovat mm. kalevalaiseen runomittaan asetetut runot, tai sitten nykyrunot ilman riimejä. Kaikki muu riimirunoilu on vaarallista ja viemässä kohti maailmallista musiikkia.
Millainen suhde teillä oli räppiin? Entä runolausuntaan?
Suhde räppiin vaihtelee uskovaisissa kodeissa.
Anonyymi
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721