Keskustan, -Sipilän- sote olisi pitänyt ehdottomasti saada maaliin

Sitä nyt poistajat nyt jäljittelee, eivät vain kehtaa käyttää samoja sana -argumenttejä.

Keväällä 2020 uutta sotea olisi kaivattu kipeästi. Suomi oli lykännyt vuodesta toiseen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistusta. Hallitus toisensa jälkeen oli epäonnistunut tehtävässä.
Pirstaleinen sosiaali- ja terveydenhuollon kenttä uhkasi käydä Suomen kohtaloksi taistelussa uutta koronavirusta vastaan.
Vielä tammikuun lopussa sosiaali- ja terveysministeriön vastuuministerit olivat luottavaisia. Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) kertoivat julkisuudessa Suomen "erinomaisesta" varautumisesta uuteen koronavirukseen.

Jälkikäteen tiedetään, että Suomen suojavarusteet uhkasivat loppua koronavirusepidemian alussa.
Ministeri Kiuru kertoi A-studiolle antamassaan haastattelussa, että tieto liikkui viranomaisten välillä hyvin.
Pekosen ja Kiurun johtamassa sosiaali- ja terveysministeriössä (STM) ei tosiasiassa ollut tuohon aikaan minkäänlaista käsitystä siitä, mikä oli varautumistilanne sairaanhoitopiireissä ja kunnissa.

Ministeriö oli se taho, jonka piti ottaa ohjat käsiin, mikäli koronavirusepidemia saapuisi Suomeen. Vaikka sanoivat ettei se heille kuulu, että hoitakoon mm Finnavia lentokenttä osuuden,-joka sanoi ettei he ole viranomaisia, ja ettei heille ole siihen valtuuksia.

Prtesidentti tarjosi apuaan, jonka pääministeri Marin torjui, siinäkin menettiin kallista aikaa viikkotolkulla. Vaikka sosialistit rummuttaneet miten hyvin idolinsa Marin asian hoiti. Edelleen on Marinin piikki yhä auki, ei ole osannut varautua tähän aikaan, menee toisten taakse.

Maaliskuun alkuun saakka poliitikko toisensa perään antoi lausuntoja, joiden mukaan Suomi oli varautunut paremmin kuin moni muu maa. Taustalla olivat STM:n näkemykset hyvästä varautumisesta, jota poliitikot toistelivat.
Myöhemmin kuitenkin osoittautui, että Huoltovarmuuskeskuksen osaaminen ei ollut ajan tasalla sosiaali- ja terveydenhuollon hankintoja ajatellen.
-joka katsoi ministeri Haataisen suoran haastatelun olisi sydäntä särkevän osaamatotonta. Sanoi lukeneensa alaansa Suomenkuvalehdestä, ja syytti ministeri kolleegaansa alaansa kuuluvasta vastuusta. Jonka ministeri koleega sanoi selvästi että tätä ala kuuluu Haataiselle.

Saatiin nyt mahdollisimman huonolla kokemuksella oleva hallitus, aikaan kun osaaminen nousee ensisijaiseksi toimijaksi. Kehumisella eikä toivomisella tätä saada ratkaustua. Tarvitaan tekoja, johon presidentillä olisi vankka näkemys.
Jos nyt olisi Sipilän hallitus, he olisi aikaa sitten jo tehneet paljon asian eteen , "nyrkin", joka olisi koottu osaajista, jota presidentti ja pääministeri johtaisi. He ei menisi toisten selän taakse pääministeri Marinin tapaan osaamattomuuttaan.
NYT PITÄÄ TOIMIA; TAI JO OLISI PITÄNYT !

6

76

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ministeriö oli se taho, jonka piti ottaa ohjat käsiin, ei vaan vieläkään ottaneet, demarit pelkää kannatustaan.

    • Anonyymi

      Sipilän hallitus se jätti maskit tilaamatta ja tarpeet kartoittamatta
      Nykyinen hallitus joutui edeltäjien laiminlyöntien takia vaikeaan tilanteeseen, kun maskeja ei alkuun saatu mistään.
      Edelliset hallitukset ajoivat alas myös Suomen oman rokotetuotannon.

      Lisäksi Sipilän sote olisi myynyt Suomen terveydenhuollon ulkomaisille suuryityksille. Olisi käynyt samoin kuin Bernerin taksi "uudistuksessa".

      • Anonyymi

        Höpö höpö !
        Jokainen hallitus joutuu itse tekemään toimensa, ei jäädä makaaman edellisen hallituksen huoneeseen, kuten tuot julki. Kuvittelet että Sipilän malli olisi seuraavan jallituksen oljenkorsi.


    • Ei sote-uudistus toteutumisensa jälkeenkään kykene torjumaan koronan kaltaisia kulkutauteja yhtään tehokkaammin kuin nykyinen järjestelmä. Sote-uudistus tehdään aivan muista lähtökohdista.

      • Anonyymi

        Väärin, sitä voidaan torjua kyvykkäämmin.
        Sanna Marin: Toivoisin..
        Marin toivoo eikä tee mitään. Pää pensaassa.


    • Anonyymi

      Onneksi ei, 10x kuolinluvut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1563
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      296
      820
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      587
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe