Marinin Hallitus on valehdellut kansalle varastaessaan siltä tulevaisuuden

Anonyymi

Massiivista velkaantumista ja ilmaisen rahan jakoa yrityksille on perusteltu koronan aiheuttamalla talouskriisillä. Mitään talouskriisiä ei ole eikä ole ollutkaan olemassa , meille on valehdeltu. Marinin hallitus on jakanut 20 miljardia euroa talouden hyväosaisille ja poistanut eläkeputken työttömiltä yli 60 vuotiailta.
Valtion velka on jo lähes 150 miljardia euroa , tämä summa on suurimmaksi osaksi annettu yhteiskunna hyväosaisille , ei suinkaan vähävaraisille jotka tukea olisivat todellisuudessa tarvinneet.

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2020 marraskuussa 9,2 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin.

Perjantaiaamuna julkaistua kasvulukua voi pitää merkittävänä varsinkin, kun vuoden 2019 marraskuussa elettiin vielä koronakriisiä edeltänyttä ns. normaaliaikaa.

Aiheeseen otti tuoreeltaan kantaa Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki.

Teollisuus väittää ettei sillä ole mahdollisuutta maksaa sovittuja palkankorotuksia vaikka viennin kasvu on lähes 10 % ja virkamiesten palkat nousseet 4,8%
Valehtelu ja huijaus vain kiihtyy mitä enemmän yritysten tulokset kasvavat ja tukimiljardit osingonmaksua tukevat.
Marinin hallitus on vienyt tulevaisuuden nuorilta ottamalla velkaa rikkaiden rikastumiseen. Pelastus voi tulla Vihreälän lupaamasta velan anteeksiannosta , jolloin velkaa ei tulevaisuudessa tarvitse maksaa pois. Silti vain osa hyötyi velanotosta eli ilmaista rahaa saaneet eliitin edustajat , pienituloisten nuollessa näppejään ja odottaessa pöydältä tippuvia murusia.

27

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta vai tarua vai sekä että?

      • Anonyymi

        "Tilanne lähes katastrofaalinen" – Itsetuhoisia nuoria nukkuu täpötäyden nuorisopsykiatrian osaston lattioilla Turussa


    • Anonyymi

      MARININ TYTTELI ON KEPUN JA KOK RENKI MARIN VALEHTELEE JUURI MITEN KEPU HALUAA.

    • Anonyymi

      Valitettavasti on totta miten hallitus on siirtänyt 20 miljardia euroa rahaa eliitin tileille ottamalla lisää velkaa. Kansalisia ei tuo 20 miljardia ole auttanut kurjistumisen estossa vaan ruokajonot ovat kasvaneet.
      Rikkaiden varsllisuus kasvoi vuonna 2019 , yhdessä vuodessa34 miljardia ,euroa , ruokajonot pidentyessä kilometrejä.

      • Anonyymi

        Yrittäjille ja etuoikeutetuille tyhjäntoimittajille kuten Petri Sarvanmaa ja Vappu Pimiä on Marinin hallitus jakanut ilmaista rahaa jo 40 miljardia euroa.


    • Anonyymi

      Kiittäkää herraa kehoittaa iso kirja kun kurjuus kasvaa

    • Anonyymi

      Jos ei olisi niin paljon juoppoja Suomessa , mitä nyt on , olisi tilanne sama kuin Amerikassa.
      Suomalainen sosiaaliturva humalluttaa idiootit ihanneyhteiskuntaan , missä ilmainen viina virtaa ja hauska elämä jatkuu-
      Jos halpa viina viedään pois saattaa tulla kapina,

    • Anonyymi

      Sannan hallitus syyttää rokotteiden saatavuudesta, rokotusten hitaudesta. Todellisuudessa rokotetta on. Rokotuksia on annettu noin 8% annosten määrästä.
      Annoksia tulee noin 50 000 annoksen viikko vauhdilla ja rokotusvauhti on reilusti alle 8%.
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4a58437a-1b54-4662-b81d-0a032e414b76

      SANNA ON KATASTROFI SUOMELLE. SANNA VAIHTOON JA NOPEASTI.

    • Anonyymi

      Sanokaa nyt saatana joku, että se on oikeesti persujen vika .

    • Anonyymi

      Lapin Sampo sai yritystukea 100 000€, jonka siirsi suoraan omaan pussiin. Sampo sai hyvän tilin.

    • Anonyymi

      Marin on vaarallinen yhteikunnalle ja tulee käynnitää hänen orottaminen, vai joko lienee aloitettukin.

      • Anonyymi

        Sanna on yli-sosialisoija kuten virkasisar ylitse-viikari, tyttösten kulupiikki jatkuvasti auki, kyllä budjetti venyy. 😋😁😂


    • Anonyymi

      Ihmettelen miksi Marin tukee rikollista
      Haavisto?Vaikuttaako äidin homous hyväksymiseen Haaviston rikollisuus?

      • Anonyymi

        Ei tätä muuten voi käsittää, ja onhan sannalla vielä hyvä ystävä Ilmari, joka ei homouttaan juurikaan salaile
        😇😇😋😋


    • Anonyymi

      Siitä ne kaikki ihmiset ovat huolissaa, kuinka heidän tulevaisuudensa tulee käymään ja lastensa tulevaisuus.
      Harvat rikastuvat ja loput köyhtyvät. Kaikki sairastuvat ja kuolevat.

      • Anonyymi

        Siitä ne jehovantodistajat ovat puhuneet, kumpi kerkee ennen tuhota islam, vai virus, maailman loppua odotellessaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä ne jehovantodistajat ovat puhuneet, kumpi kerkee ennen tuhota islam, vai virus, maailman loppua odotellessaan.

        Vihreät ja Vasemmistoliitto ehtivät ensin.


    • Anonyymi

      Suomi on rokotuksissa EU:n häntäpäässä, maskisotkusta ei ole opittu mitään ja ihmishengillä leikkiminen vain jatkuu.
      Marin vaati Jussi Pesoselta yhteiskuntavastuuta, Pesonen on UPM:n palkkalistoilla joten hänen vastuualueeseen ei kuulu koko yhteiskunta.
      Ministerit avustalaumoineen saavat palkkansa verovaroista, mutta vastuuta heiltä ei voi vaatia, kehut ja kiitokset kyllä kelpaa.

    • Anonyymi

      Yhteiskuntavastuuta rokotuksissa ei näytä olevan millään taholla, suomalaisia on kuollut liian vähän ettei lisäkuolemia kannata estää rokotuksilla.
      Hallitukselle on tärkeämpää pelastaa ihmishenkiä al Holin leiriltä, huolimatta ettei mikään taho uhkaa heitä.
      Suomalaisten rokottaminen on EU:n hitainta, silti Haavisto on lahjoittamassa rokotteita EU: ulkopuolisille maille solidaarisuudesta.
      Hallitus jakoi joululahjarahaa mutta Hurstille ei euroakaan, köyhien suomalaisten ruokkimiseen hallitukselta ei löytynyt solidaarisuutta edes jouluna, eikö hävetä?

    • Anonyymi

      Onko jotain muuta kuin oma tunne? Kerro ratkaisusi... Ei taida olla..

    • Anonyymi

      Miten on mahdollista että hallituksen ja talouseliitin vale lamasta on hyväksytty mediassa mukisematta. Median pitäisi olla vallan vahtikoira , mutta se on osa korruptoitunutta hyväveliverkostoa mistä Trump puhui , suo pitäisi kuivata.
      Suomessa on kuivattu valtion kassa ja velkaa on otettu 20 miljardia mikä jaettu hyväveliverkostolle.

    • Anonyymi

      Kun vertaa Suomea muihin pohjoismaihin, Suomi on Pohjolan köyhälä melkein millä tahansa mittarilla mitattuna. Toki Suomessa on rikkaita ja niiden ansiot, pääoma nostavat kansan tuloa ja saavat näyttämään tilastot paremmilta kuin mikä koko kansan tilanne todellisuudessa on.

      Suomen etu on vähäväkisyys monessa mielessä nyt Koronankin aikaan, vaikka sitä niin usein harmitellaan. Pientä väkimäärää on helpompi pitää kontrollissa, oli haaste mikä tahansa.

      Nykyinen hallitus ei haluakaan viedä Suomen kehitystä parempaan suuntaan. Tärkeintä sille on ulkomaalaisten ja ulkomaiden edun vaaliminen, onhan demari ja EU-ministeri Tuppurainen kuvannut sitä ääneen, että Suomen etu ei ole tärkeä.

      Eipä he sitten halua kehittää Suomea parempaan suuntaan, vaan heidän päätehtävänsä näyttää olevan muiden maiden kehittäminen ja niiden hyvinvoinnin ylläpitäminen, Suomen suhteen he hoitavat vain normaalit velvollisuudet niukkuuden rajoissa, johon kuuluu hyvinvoinnin leikkaukset ja verojen korotukset.

    • Anonyymi

      Antaako pankit velat anteeksi jolloin voidaan aloittaa puhtaalta pöydältä kuten Vihreälä sanoi.
      Olisi se hienoa kun taas voitaisiin velkaantuminen aloittaa alusta , koska Kokoomus vastustaa eliitin etujen leikkausta ja veronkorotuksia.
      Rikkaille jäisi tuo 3500 miljardia ilmaista rahaa tileille ja kansa pureskelisi kynsiään.

    • Anonyymi

      Liittyykö myös Suomi NATO pakotteisiin Kiinaa vastaan?
      Mistä saadaan sitten Lappiin Lintilän kavereille turisteja jos Kiinalaiset eivät pääse tai halua tulla Suomeen?

      • Anonyymi

        Mistä sinä nyt Kiinaa vastaan suunnatut Nato pakotteet keksit, kun sellaisia ei ole. Ja tuskin koskaan tulee.
        Rauhoitu ja lopeta tarinointi.


    • Anonyymi

      Miksi Marinin hallituksen virkamiehet valheen varjolla jakoivat 30 miljardia ilmaista rahaa etuoikeutetuille ja yrityksille.
      Osinkokenät jakaa ruhtinaallisesti ilmaista rahaa omistajille.
      Pelkästään etätyöläisten säästöt ovat paisuneet 7000 000 000 euroa vuodessa.

    • Anonyymi

      Turha odotella julkiselle velkataakalle anteeksiantoa. Päinvastoin. Velkojen hoitokulut kasvavat kohtuuttomiksi.
      Pääministeri Marin, ei tämä nyt hyvältä näytä. Olisiko ollut aihetta kuunnella herkällä korvalla oppositiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe