Koska jääkiekossa lopetetaan pienempikokoisten pelaajien diskriminointi?

Anonyymi

Jääkiekko on aina ollut kovin vanhoihin kaavoihin kangistunut laji, jossa muutosvastarinta on kukoistanut niin pelaajien, valmentajien kuin liittojen keskuudessa.

Erilaiset uskomukset ja stereotypiat elävät vahvoina ja pitkään. Hyvin pitkään lajissa diskriminoitiin erittäin pitkiä ( yli 190 cm) pelaajia tiettyihin rooleihin sopimattomina, koska uskottiin kaikkien pitkien pelaajien olevan ” hitaita, mutta jäykkiä”. Tästä ajatuksesta on pikkuhiljaa päästy eroon.

Pienempien pelureiden (alle 175 cm) kohdalla stereotypiat ovat edelleen voimissaan ja moni erittäin viihdyttävää peliä pelaava kaveri ei saa ansaitsemaansa huomita, pelipaikkaa saati palkkaa kokonsa vuoksi. Jääkiekossa olisi eri tahojen ymmärrettävä lajin hienous siinä, että kaiken kokoiset pelimiehet voivat löytää erittäin tärkeän roolin joukkueissaan.

Jalkapallossa tämä on ymmärretty jo pitkään, minkä vuoksi menestyneitä futareita on sekä Hyypiän että Messin kokoluokassa - molempia tarvitaan. Yleisön kannalta kuitenkin ehkä viihdyttävintä peliä ovat pelanneet Messin, Maradonan, Rautiaisen, Keeganin ja Neymarin kaltaiset pienikokoiset maalitaiturit. Lätkässä vastaavia kavereita ovat olleet esim Larionov, Makaraov, Krutov, Kane, Mi Granlund ja St Louis. Yleisö maksaa viihteestä ja suuri yleisö saadaan innostumaan myös siitä, kun pelaajien joukosta löytyy suuri variaatio erikokoisia pelureita - kaiken kokoisille yleisön jäsenille tyyppejä, joihin voi samaistua.

Lopetaan nyt siis myös pienikokoisten diskriminointi jääkiekossa - niin junnuissa kuin miehissä - ja hyödynnetään kunkin vahvuuksia kaikkien iloksi ja eduksi.

9

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrankin joku kirjoittaa asiaa ja positiiviseen sävyyn!

      Suomen kannattaisi jo pienen pelaajamääränsä vuoksi olla tässäkin edelläkävijä, jotta saisimme parhaan mahdollisen tuloksen jääkiekossa pidemmällä tähtäyksellä.

      • Anonyymi

        Jääkiekko on miesten peli. Ei siinä Mikki Hiiret pärjää vaikka ämmät kuinka marisisi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jääkiekko on miesten peli. Ei siinä Mikki Hiiret pärjää vaikka ämmät kuinka marisisi!

        nytkin on suhteilla juniorijoukkueessa165 cm pakki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jääkiekko on miesten peli. Ei siinä Mikki Hiiret pärjää vaikka ämmät kuinka marisisi!

        Voi hyvänen aika tätä kommentoin tasoa... onko peruskoulun käyneiden argumentointikyky tosiaan näin heikkoa? Voisi jättää kommentoimatta, jollei ole mitään sanottavaa.


    • Anonyymi

      Äsken ei ollut tarpeeksi isoja, nyt sitten ei ole tarpeeksi pieniä, mistäs seuraavaksi trollaat?

      • Anonyymi

        Lue hitaasti teksti niin ymmärät lukemasi, etkä taas kerran munaa itseäsi liian nopealla kommentilla.


    • Anonyymi

      Kyllähän viime vuosina suuntaus on ollutkin änäriä myöten se, ettei 180 cm ole ollut enää minimivaatimus, vaan että taito, voima ja nopeus ratkaisevat. J Jalonen jopa arvioinut ideaaliksi 185cm, ei siis sen yli. Kyllä pienikin saattaa pärjätä, mutta vaatii erityisominaisuuksia.
      Fysiikan lait siinä tulee usein vastaan.

      • Anonyymi

        Voi olla, mutta itse pidän tuota ”fysiikan lait” argumentointia aikansa eläneenä myyttinä.

        Tärkeintä olisi ymmärtää kunkin pelaajan erinomaisuuden lähteet ja luoda niiden kautta pelistrategiat. Diversiteetti tuonee parhaat tulokset lätkässäkin ja pienten pelaajien taiturimaiset otteet lisää yleisöä - Messejä ja Pelejä tarvitaan lätkässäkin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi olla, mutta itse pidän tuota ”fysiikan lait” argumentointia aikansa eläneenä myyttinä.

        Tärkeintä olisi ymmärtää kunkin pelaajan erinomaisuuden lähteet ja luoda niiden kautta pelistrategiat. Diversiteetti tuonee parhaat tulokset lätkässäkin ja pienten pelaajien taiturimaiset otteet lisää yleisöä - Messejä ja Pelejä tarvitaan lätkässäkin!

        Pele 1,73; Messi, 1,7; Maradona 1,65 ... pärjänneet aika hyvin 190 senttisille pakeille sanoisin.

        Sergei Makarov (1,73); Igor Larionov (1,74); Vladimir Krutov (1,74)

        jääkiekkohistorian yksi kovimmista hyökkäysketjuista yhdistettynä pakkipariin

        Aleksei Kasatonov (1,85) ja Vjatseslav Fetisov (1,85)

        Olivat pitelemättömiä omalla pelityylillään.

        Suomikiekon ei pidä karsia ketään pois pelkän pituuden perusteella - ei lyhyitä tai pitkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      392
      5827
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1752
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      39
      1198
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      96
      932
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      914
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      912
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      899
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      43
      859
    Aihe