Askel askeleelta lihavuusleikkaukseen ja sen jälkeen

Anonyymi

Eli. Olen huomattavasti ylipainoinen (n50kg liikaa) ja jojoillut painon kanssa aina. Sain n 5v sitten pudotettua 25kg mutta takaisinhan ne ovat tulleet pienten korkojen kera. Lapsesta asti olen aina ollut ns pluskäyrällä,teininä tosin lievän syömishäiriön iskettyä painoni oli normaali..
Verenpaine on korkealla ja sukurasitteena on diabetes(kumpaankaan ei lääkitystä). Hyötyliikun päivittäin 3-5km verran eli ihan rapakuntoinen enkai sitten ole,paino ei vain tunnu laskevan (olen 40v). Käytän lisäksi astmalääkkeitä.
Miten minun tulisi edetä että pääsisin leikkaukseen koska tuntuu että se on ainoa vaihtoehto tähän ja laihtumista sekä jälkeen lihomista on todella nähty ja koettu. Lähinnä toivoisin että kilot lähtisivät että eri liikuntamuotojen harrastaminen olisi jälleen kevyempää ja mielekkäämpää, ulkonäköasiat toissijaisia. Voinko vain mennä lääkärille ja sanoa haluavani leikkauksen? Jos tämä on mahdollista mitä kaikkea tuohon välille sitten kuuluu? Olisin muutama vuosi sitten halunnut osallistua painonhallintaryhmään mutta koska se oli kaukana enkä voinut olla töistäni pois viikottain, jätin osallistumatta. Voiko tuollaisen ryhmän ohittaa esim käymällä ravitsemusterapiassa tms?
Entä leikkauksen jälkeen. Mikäli laihtuu paljon ja vatsanahka jää pahasti roikkumaan,onko oikeus saada nahan poisto? Röllykkä hankaa nyt jo nivusia ja mietin ettö se tulee olemaan sitä jatkossakin jos nahka jää. Kiitos vastauksistanne!

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämmöiseen törmäsin joskus 'Minulle tehtiin mahalaukun ohitusleikkaus (GBP) Peijaksessa.'.

    • Anonyymi

      Alkuun pääsee juttelemalla asiasta lääkärin kanssa. Syömishäiriö on kontraindikaatio. Ylimääräiset nahat leikataan pois.
      Leikkauksen jälkeen sitoudut ruokavalioon, jossa ei ole makeita tai rasvaisia ruokia. Samalla tapaa, kuin tekisit ilman leikkausta. Tulet syömään vitamiinivalmisteita lopun ikääsi. Suolitukoksen vaara on olemassa.
      Et kysynyt, mutta suosittelisin psykoterapiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      204
      3552
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3210
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe