Peltokangas vaatii, että Suojeluskunnat pitäisi sallia uudestaan, koska Suomeen on perustettu uusi kommunistinen puolue? Mitä tuon kuulapään päässä oikein liikkuu? Suojeluskunnathan ei ensinnäkään ollut mikään puolue ja se lakkautettiin Liittoutuneden valvontakomission toimesta fasistisena liikkeenä. Minnekäs se fasismi olisi kadonnut 75 vuoden aikana?. Uuden puolueenhan saa perustaa tai vanhalle hakea puoluestatusta, jos löytyy se 5000 kannattajakorttia.
Varsin persumaisin ottein ukko vaahtoaa siitä, kuinka kommunistit (oikeasti diktaattori Stalin) ovat tappaneet 100 miljoonaa ihmistä, mutta natsien kohdalla alkoikin sitten heidän tekostensa vähättely. Syystä että? Peltokangaskin liikkuu teemoissaan aivan samoilla linjoilla, kuin NSDAP-puolue Saksassa tällä vuosituhannella.
https://www.youtube.com/watch?v=nhcu2bXdp00
Tuollaisella paatoksellisuudella saa takuulla kaikki johdateltavimmat puhuttua ympäri. Odottaisi vain, että koska Peltokangas on kansanedustaja, niin ettei tuollaiseen touhuun sortuisi. Ukolla on käytöstavat jostakin keskiajalta.
Varsin persumaisin ottein ukko vaahtoaa siitä, kuinka kommunistit (oikeasti diktaattori Stalin) ovat tappaneet 100 miljoonaa ihmistä, mutta natsien kohdalla alkoikin sitten heidän tekostensa vähättely. Syystä että? Peltokangaskin liikkuu teemoissaan aivan samoilla linjoilla, kuin NSDAP-puolue Saksassa tällä vuosituhannella.
https://www.youtube.com/watch?v=nhcu2bXdp00
Tuollaisella paatoksellisuudella saa takuulla kaikki johdateltavimmat puhuttua ympäri. Odottaisi vain, että koska Peltokangas on kansanedustaja, niin ettei tuollaiseen touhuun sortuisi. Ukolla on käytöstavat jostakin keskiajalta.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Persut voivat perustaa taas jonkun pellekerhon. Soldiers of odin II.
Parempi on itseasiassa toimia löyhästi järjestäytyneenä kansanliikkeenä.
Supo on tunnistanut vaaralliset tahot
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/suojelupoliisi-havahtui-suomen-aarioikeistosta-vainamoinen/bc5e7551-9955-3a93-967c-d69a522b9eef
Suomessa elää hengellinen ja aatteellinen valmius väkivaltaiseen islamia vastustavaan terrorismiin. Aatteen kannattajat jakavat ideologian, puheenparren ja halun toimia yhdessä Norjan joukkomurhaaja Anders Behring Breivikin kanssa.
Paaso puolestaan listaa vastajihad-ideologiaa tukevia suomalaisia toimijoita tutkimuksessaan. Listalle pääsevät kaksi nimeltä mainittua henkilöä: kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps.) ja turkulainen poliitikko Olavi Mäenpää.
Tutkimuksessa vastajihadin edustajiksi mainitaan myös järjestöjä tai ryhmittymiä kuten Suomen Sisu – joka on Paason mukaan painattanut Väinämöistä tukevia tarroja – Suomalaisuuden liitto ja Mäenpään Suomen kansan sinivalkoiset. Lisäksi viitataan nimeltä mainitsematta Hommaforumin keskustelijoihin ja ”osaan perussuomalaisten aktiiveista”.
Tuollaisiahan nuo vähillä älynlahjoilla varustetut rasistipellet ovat. Unohtavat itsekin olevansa alunperin mamu-sukua.
Se on sosialisti kuten marinikin 🤣
Me ollaan eri heimoa. Kyllä juurettomuus tekee ihmisestä vaarallisen häirikön
Onnhän kuitenkin fanaattisesti sanomansa takana. Ulkomuotonsakin on muuttanut sen näköiseksi, että olisi vakuuttava äärioikeistolainen.
Sillä oli parta ajamatta ja silmälasit 🤣
Suojeluskunta on Peltokankaalle Lapuan liikkeen peitenimi.
Ne on itseasiassa kaksi eri järjestöä. Vasemmistopopulistihan ei ymmärrä niiden eroa edes Natsismiin. Sivistymättömälle moukalle kaikki oikeistolaisuus on vaan Natsismia. Kukaan ei ota tuollaista ääliötä tosissaan
Sekä+Lapuan+liikkeen+ideologinen+perillinen+IKL+että+Suojeluskunnat+molemmat+lakkautettiin+fasistisina+liikkeinä+Liittoutuneiden+valvontakomission+toimesta+vuonna+1945.+Miksi+näille+pitäisi+palauttaa+toimintaoikeus?+Te+pölhöpopulistit+kiellätte+olevanne+fasisteja,+mutta+vaaditte+fasististen+liikkeiden+palauttamista.+Ei+mitään+järkeä.+Vai+oletteko+niin+vainoharhaisia+tuon+kommunismin+pelkonne+suhteen,+että+kuvittelette+sen+hyökkäävän+kimppuunne?+Miten+0,1+%-yksikön+kannatusta+nauttivia+kommunisteja+tarvitsisi+ylipäätään+pelätä,+koska+eihän+tuollaisella+kannattajakunnalla+voi+muodostua+mitään+yhteiskunnallista+uhkaa,+toisin+kuin+äärioikeistolaisten+liikkeiden+kohdilla.
Kaveri ei ymmärrä evoluutiota.
Lapuan liike, se oli Maalaisliiton ikioma terroristijärjestö ja sen aloittamaa terrorismi järkytti koko maata. Maalaisliittolainen presidentti Lauri Kristian Relander "sympatiseerasi", kuten kepulaisessa historian kirjoituksessa häveliäästi kerrotaan, tätä terrorijärjestöä, joka syyllistyi yksityisen ja yhteisen omaisuuden tuhoamiseen, sulkemiseen, hävittämiseen, sotkemiseen, murhapolttoihin, vapauden riistoihin, muilutuksiin, jopa Suomen ensimmäisen presidentin kyyditykseen itärajalle, ja kuolemaan johtaneisiin pahoinpitelyihin ja tietysti murhiin.
Perussuomalaiset ovat puolueena ja yksittäisinä persuina valmiit perustamaan tällaisen sisäiseen terroriin luottavan ja sillä yllä pidettävän "oikeusvaltion".
Vasarat paukkuvat kuten pärekattotalkoissa ja "huonosti suomen puhuvat " entiset ja nykyiset persut tulevat tekemään persumaisia rakkauden tekoja entisille ja nykyisille puoluetovereille erilaisilla aseilla, nyt vain vasaralla ja terästangoilla. Mitä seuraavaksi?.
Kirjoitat täyttä asiaa, näin se nyt vaan on.
IKL meni kyllä Kokoomukseen.
Kyllä. Sunkin kannattaa vilkuilla taakses kun kuljet tässä valkoisessa suomessa.
Hiippalakkikuntaanko kuulut, megalomaanikko (Ku Klux Klan)?
Persujen kiinnostus väkivaltaa ja aseita kohtaan on todella urpoa. Odottavat vain sitä hetkeä, kun elossa ei ole ainuttakaan veteraania muistuttamassa sodista ja Suomen puolustamisesta.
Sua vaan harmittaa kun tiedät että sulla ei ole mitään mahdollisuuksia. Olet heikompi sekä älyllisesti että aseellisesti. Häviät joka lajissa
Todistat juuri lausumallasi, että sinä korvaat omaa älyn puutettasi asellisella uhkaamisella. Pidätkö sinä itseäsi nietzscheläisenä yli-ihmisenä? Oletko muka ns. parempaa rotua? Sairasta!
Sinut laulaa suohon kuka tahansa, kansallislaji runobattle kalevalaisella runomitalla.
Ovat järjestäytyneet taistelemaan näkymätöntä vihollista vastaan - "pakko se on olla olemassa, kun siitä niin paljon puhutaan." https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2020/06/26/nakymaton-vihollinen/
Siellä jo kommentoidaan Peltokankaan videota tyyliin: ”Ehdotan kansannousua jotta päästään eroon tästä kommari fasisti hallituksesta.”
Ja peukutuksia tulee ropisemalla.
Eli nyt kannattaa eduskuntatalon turvatoimia vahvistaa. Persujen pohjasakka on alkanut liikehtiä.
Suojeluskunnat voitaisiin perustaa uudestaan maakuntajoukkojen kehittämiseksi. Mutta sitä en ymmärrä, mitä tekemistä korpraali silmälasinkantotelineellä tai kellään muullakaan persuilla on vapaaehtoisen maanpuolustuksen kanssa. Nehän on sivareita ja sotamiehiä.
Kyllä. Suojeluskunnat eivät ole edes laittomia. Perussuomalaiset voisivat ihan hyvin vaatia Suojeluskuntien kiinteistöjen palauttamista
Persuilleko ne pitäisi palauttaa?
Kyllä. Perussuomalaiset ovat Suojeluskuntien perilliset.
Kelles muulle? Kaikki muuthan häpeää ja halveksuu tuotakin aatetta
Persut Suojeluskuntien perillisiä, johan vitsin murjaisit. Jos ihan totta puhutaan, niin persujen esi-isät on pääosin punakaartilaisia. Ei missään tapauksessa Suojeluskuntien arvokasta perintöä korpraaleille ja sivareille.
Mitä suojeluskuntaa reservin sivari Halla-Aho johtaisi?
Tarjoilijasuojeluskuntaa
Peltokangas on Suomen Sisun (SS) Keski-Pohjanmaan piiripäälikkö ja apumiehenään Vähäkainu.
Lehtijuttujen perusteella SS ei estä uusnatsien osallistumista SS:n tilaisuuksiin.
Se ketä sinne SS:n tilausuuksiin osallistuu ja mitä he touhuavat muualla on jo uhan toinen juttu, mutta yhteyksiä muihin äärijärjestöihin on.
Google haku Peltokangas suomen sisu antaa mielenkiintoista luettavaa.
Peltokangas antaa höyrypäissään itsestään kasvot poliittiselle natsismille.
Suojeluskunnat olivat kansalliskaarti.
Ketä suojeluskunnat suojelivat, siis muita kuin itseään? Ja keneltä he suojelivat itseään?
Suojeluskunnat+suojelivat+Suomea+demokratialta.
1930-luvun+vaaleissa+vasemmisto+sai+35-40%+äänistä.+Tuo+osa+kansasta+oli+tarkoitus+hiljentää.+Siihen+olisi+tarvittu+demokratian+poistamista.
Eli äijäkaarti tahtoi poistaa naisten äänioikeuden ja tasa-arvon. #munakapina
Eli Peltokankaan ja kumppaneiden poikakerhot ivat samalla epödemokratiivisella ja epätasa-arvoisella reunapolulla?
Suojeluskuntien antama koulutus ja valmius maanpuolustukseen oli korvaamaton apu mm. Talvisodassa kun puninkien ystävä Stalin lähetti armeijansa lopettamaan Suomen valtion ja kansan.
Vasemmistoon lukeutui myös SDP joka oli ennen sotia isänmaallinen puolue, eikä Kremlin juoksupoika kuten kommarit olivat.
Monet demarit kuuluivat suojeluskuntaan jonka vahvuus oli 100 000 miestä 1930- luvun lopulla. Aika paljon 3,7 miljoonan ihmisen kansalta.
Onko Väinö Tanner tuttu? Oli hyvä ja Suomen asiaa ajava demari ja ministeri.
Tästä syystä kommunistit vihasivat häntä kuin ruttoa.
Vaikka demarit sosialisteja ovatkin, niin täytyy heidän kunniakseen sanoa, että olivat hyvin kommunismin vastaisia ja länsimielisiä Sorsan aikaan asti 60-luvun loppupuolelle asti. Leskinen teki takinkäännön.
Olisihan se ylväs näky kun perussuomalaisten suojeluskuntaosasto etenisi hanhenmarssia puoluejohtajansa perässä pitkin raitteja, kaikilla Walther PPK :t ampumavalmiudessa.
Voi sitä rautasaappaiden räimettä....
Keskeinen toiminta Suomen Sisussa leimaa Peltokangasta. Sisun sivuilla ihaillaan avoimesti mm. Schaumannin tekemää poliittista murhaa monessa eri jutussa: "Voisimmeko oppia jotain Schaumanilta? No, Schauman sovitti oman tekonsa antamalla henkensä, ja kuten Ibsen on lausunut: ”Vaikka antaisit kaiken, mutta et elämääsi, et ole antanut mitään”. Hän kuoli tietämättä edes, oliko hän onnistunut siinä mitä vakaasti aikoi. Mutta tämä ei ole nyt pääpointti, eikä tässä muutenkaan kenenkään kannata hirteen mennä.
Haluankin tarkastella sitä, mitä Schauman teki ennen sitä, kun hän tällä päivämäärällä vuonna 1904 ampui Bobrikovin.
Schauman käytti runsaasti aikaa Bobrikovin murhan suunnitteluun. Lisäksi hän kirjoitti etukäteen useita – hänen kuolemansa jälkeen avattavaksi tarkoitettuja – kirjeitä, joissa hän perusteli tekoaan ja ennen kaikkea vakuutti toimineensa yksin. Oman perheensä ja lähipiirinsä hän piti visusti erossa kaikesta tästä. Hän erosi myös kaikista yhdistyksistä joihin kuului, jottei myöskään niitä tulisi turhaan vedetyksi mukaan jälkiselvittelyihin.
Lisäksi Schauman oli keskustellut suunnitelmastaan muiden aktivistien kanssa, joilla myös oli aikomuksena surmata Bobrikov, jolloin nämä olivat jo etukäteen tietoisia siitä, mitä tuleman piti.
Toki Schaumanin teko vaikutti silti useiden ihmisten elämään. Eräänlainen ääriesimerkki lienee se, kun murhan jälkeisissä kotietsinnöissä Schaumanin kotoa löydettiin luentopapereita, joista hän oli alleviivannut erään professorin lauseita. Seurauksena kyseinen professori karkotettiin viideksi vuodeksi maasta."
Supo kertoi juuri seuraavansa useita äärioikeistolaisia yksinäisiä susia, järjestöistä riippumattomia "sissejä". Tätä vasten Suomen Sisun tekstit ja ajatukset ovat äärettömän huolestuttavia. Miksi minkään järjestön pitäisi ihanoida tai opetella poliitikon murhaamista?