Mietin ja mietin
Miksi ihminen rakastuu?
Ensirakkaus ei unohdu,
uudetkin vaivaavat mieltä.
Miksi unelmia ei voi toteuttaa?
Miksi toinen ei vastaa tunteisiin?
Naimisiin mennään,
lapsia saadaan.
Miksi silti löytyy uusia unelmia, joita ei voi unohtaa?
3
78
Vastaukset
- Anonyymi
Heikot jättävät vahvat sitoutuvat. Tunteet terveet rauhaa tapahtukoon mitä tapahtui. Omistaa ei voi. Se on lainaa vain.
- Anonyymi
Jätin kaiken taivaan haltuun. Lopputulos oli tämä.
Arvioi sinä minä kuuntelen jos joskus kohdataan. - Anonyymi
Heikot jättävät , vahvat sitoutuvat ei ole totta! Se on noin, jos parin välillä olevat ristiriidat on ratkaistavissa. Silloin kun KUMPIKIN voi kokea suhteen kokonaisuutena tyydyttävänä (7-).
Kun nähdään, ettei ratkaisu ole mahdollinen, on vahvuutta lähteä. Sama tilanne on jos jompikumpi tai molemmat EI halua osallistua yhteisen tasapainon ja onnen löytämiseen eikä ole valmiita pysyviin muutoksiin. Jos vain toisen pitäisi muuttua ja toinen katsoo ettei asia koske häntä mitenkään. Sillon on aika pieni mahdollisuus ratkaisuun.
Näistä ääriesimerkki on väkivalta, henkinen ja fyysinen. Ei ole vahvuutta jäädä lyötäväksi, jos toinen ei halua tai ei pysty muuttumaan ja hae apua. Sama koskee sairautta lähentelevää kontrollointia, rakkauden loppumista (kun kunnioitus on mennyt), toisen yksipuolinen päätös vetäytyä läheisyydestä ja seksistä. Kuitenkin jos kummallakin on aito halu korjata, ja kyky muuttaa omaa itseään, on mahdollisuudet selvitä hyvät. Usein silloin kun halua löytyy, tilanne on korjautunut jo ennen erokeskustelua.
Vahvuutta on ottaa puolison tarpeet ja tunteet huomioon, kunnioittaa ja kuunnella häntä. Vahvuutta on osoittaa arjessa, että rakastaa. Tämä koskee MOLEMPIA. Silloin eron todennäköisyys on pieni. Yksipuolinen huomioiminen, kunnioitus ja rakkaus ei riitä kovin pitkälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisen vessakäynti suhteen alussa
Mä olin ihastukseni kaa viettämässä viikonloppua. Eka kertaa yövyin miehen luona. Toisen yön jälkeisenä aamuna mulla meni vatsa aivan sekaisin. Oltiin21414360Liikenne topissa
Mitäs liedenpohjassa tekeillä ku kuus kutosen liikenne katkaistu..poliisioperaatio4013351Maisa se jaksaa valehdella
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/28acb452-15ff-470d-80c3-511ad69abec0 Taas on syytön, taas on todisteita jotka jossain vaiheessa paljastaa Ma2858859- 396353
Karanteenimääräyksiä rikkovaa ei rangaista.
Ulkomailta tuleva koronatartuttaja saa Suomessa liikuskella ja juhlia estoitta. Omantunnon kysymys on noudattaako karanteenimääräyksiä toista on mones2263672