Miksi lausua Jumalan nimi arkisessa tervehdyksessä?
Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu. ( 2. Moos. 20:7)
Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu. ( 2. Moos. 20:7)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei meille enää lueta VT:n lakia siten kuten se oli Israelin kansalle tarkoitettu erämaavaelluksen aikana. Käskyt olivat ankaria ja niiden rikkomisesta oli seurauksena kuolema. Kuten silloin kun kerättiin sapattina mannaa vaikka ei saanut. On harhaoppia elää vanhan liiton lakihenkisyydessä. Rankka harhaoppi, jossa Jeesuksen sovitustyö poljetaan maahan. Hengen vaelleksessa meitä johdattaa Pyhä Henki kaikkeen hyyvyyteen ja hyviin tekoihin.
Ihme, että osa VT:n laeista on noudatettavia, osa ei.
Juutalaisille ennen Jeesuksen tulemista VT:n lait olivat voimassa sekä kaikki ohjeet mitä siellä on sekä vielä Jeesuksen eläessäkin. Ne poistuivat vasta uuden liiton myötä kuten UT:sta voimme lukea. Jeesus tosin sanoi että laista ei katoa ainutkaan piirto, ennen kuin tämä kaikki on tapahtunut, mutta kysymysmerkiksi jää, että mikä on tapahtunut. Se, että alkaa uusi liitto Hänen veressään.
Pitäisi ottaa UT kauniiseen käteen ja lukea miten siellä kerrotaan että pakanoille ei anneta kuin se välttämätön käsky että karttavat lihaa josta veri ei ole laskettu, verta ja haureutta. Se ei tarkoita että kaikki muu on sallittua, vaan että jos jonkin Hengellinen tila on heikko, eikä Pyhä Henki johdata, niin pitää noista kiinni. Muutoinkin on harhainen kuvitelma että usko olisi sitä että kielletään elämässä tekemästä jotain. Siitä tulisi usko kun kieltäytyy asioista. Se saatanan syöttämä juoni eikä usko tietenkään ole sitä että voi tehdä mitä mieleen tulee, vaan sitä, että enemmän saa Hengen lahjoja ja niiden kautta elää itselleen mieluisaa elämää Herrassa ilman mitään jatkuvaa taistelelua kieltäymysten kanssa.