Kekusta onkin sivussa

Juha Sipilä sai tuhonomaisesti Kepun kannatuksen laskuun ja puolueesta tuli 10 prosentin kansanliike. Siis minikansanliike. Mutta aina vaan pahempaa on luvassa.

Kepu on ajautunut poliittisen keskustelun sivuraiteelle. Se johtuu osin Kepusta eli tästä sipilismin tuhovoimasta. Mutta Kepua pitää sivussa myös toinen tekijä eli perussuomalisuuden nousu. Persuilu on korvaamassa kepulaisuutta. Maltillinen kepulaisuus vaihtuu äkkipikaiseen ja arvaamattomaan persuiluun. En missään tapauksessa iloitse kepulaisuuden alennustilasta. Persuilu on kepulaisuuteen verrattuna paljon huolestuttavampi asia. Jos näistä kahdesta pahasta pitäisi valita, niin toivon vilpittömästi sitä, että ihmiset tulisivat edes sen verran järkiinsä ja antaisivat äänensä sitten mieluummin Kepulle kuin persuille.

Näin ei taida vaan käydä. Suomen politiikka on ajautumassa pattitilanteeseen. Persujen kasvun myötä joudumme sopimaan monipuoluehallituksista, jotka ovat tunnetusti tehottomia. Näin tapahtuu, koska en usko persujen kelpaavan muille yhteistyökumppaniksi. Jos kelpaa, silloin pitää alkaa olla todella huolissaan.

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Persujen kasvun myötä joudumme sopimaan monipuoluehallituksista, jotka ovat tunnetusti tehottomia."

      Juha-Lesta Sipilän sinipiikahallitus oli niin tehokas, että vakuutuskuorilesta sukulaisineen saa nauttia sen seuraamuksista viellä pitkään ja hartaasti.

    • PS on mielestäni tällä hetkellä puolue jonka agenda on sama kuin on ollut kesästä 2017 saakka. Se agenda on vastustaa kaikkea hallituksen tekemää asiaa. Kaikki muut sen ajamat asiat ovat erittäin sekavia ja toteuttamiskelvottomia. Näköjään sellaiset saavat kuitenkin tukea ihmisiltä joilla ei ole tietoa poliittisista lain-alaisuuksista tai Suomen tekemistä kansainvälisistä sopimuksista. PS:n politiikka usein ajaa mahdottomuudesta mahdollista mikä sitten aikanaan selviää vasta jos/kun PS pääsee hallitukseen.

      Se asia on selvinnyt monesta PS:n ajamasta asiasta koski se sitten turvapaikanhakijoita, EU-eroa tai valtiontalouden hallintaa.

      • Anonyymi

        Kauniiden ihmisten kykypuolue alkaa väkisinkin taas jossain vaiheessa kosiskelemaan persuja.

        Tällä kertaa persut on vain puhdistettu "wannabe kokoomuslaisista" sinipiioista ja paskamahaisista tarinaniskijöistä, joten yhteisen hallitusohjeman sorvaaminen ei tällä kertaa kykypuoleen yksipuolisin ehdoin enää onnistukaan ja hyvä niin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauniiden ihmisten kykypuolue alkaa väkisinkin taas jossain vaiheessa kosiskelemaan persuja.

        Tällä kertaa persut on vain puhdistettu "wannabe kokoomuslaisista" sinipiioista ja paskamahaisista tarinaniskijöistä, joten yhteisen hallitusohjeman sorvaaminen ei tällä kertaa kykypuoleen yksipuolisin ehdoin enää onnistukaan ja hyvä niin.

        Sdp ja 1918. Edelleen Ay.liike ajaa samoilla rattailla, jäänyt höyryveturi kauteen, Ay.johtajien palkkojen takia, yli 300 000 euron vuosituloillakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sdp ja 1918. Edelleen Ay.liike ajaa samoilla rattailla, jäänyt höyryveturi kauteen, Ay.johtajien palkkojen takia, yli 300 000 euron vuosituloillakin.

        Tarkoitin siis kirjoittaa Sdp ja 1918. Olen jäänyt höyryveturi kauteen.

        Terv. Edellinen kirjoittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitin siis kirjoittaa Sdp ja 1918. Olen jäänyt höyryveturi kauteen.

        Terv. Edellinen kirjoittaja

        " Olen jäänyt höyryveturi kauteen."

        Helppo havaita.


    • Anonyymi

      Ei Perussuomalaisten noin 22% kannatus ja kärkitila gallupeissa ihan tyhjästä synny. Vai väitätkö että yli viidennes kansasta on väärässä?

      Perussuomalaisten kannatusta ei padota sillä, että eristetään se ja pidetään poissa hallituksista tai muusta keskeisestä päätöksenteosta. Muiden pitää vaan ymmärtää mikä sitä kansanosaa kaihertaa, joka PS:lle antaa kannatuksensa. Ja sitten toimia niin, että ne kaihertavat kohdat hoidetaan asiallisesti. On myönnettävä, että maahanmuutosta seuraa myös ongelmia, on todettava, ettei EU pysty toimimaan tehokkaasti vaikkapa koronarokotteiden yhteishankinnoissa jne. Ihmiset näkevät nuo ongelmat, ja kun muut puolueet vaikenee niistä, tai koettaa velehdella parhainpäin, ihmiset uskovatkin PS:n sanaa.

    • Anonyymi

      Kekusta on sivussa, mutta Keskusta on aina keskellä.

      Sipilä teki virheitä, iso linja oli hyvä ja tulokset erinomaisia, mutta mm. sellaiset asiat kuin taksiuudistus ja aktiivimalli saivat kohtuuttoman huomion niiden painoarvoon nähden.

      • Anonyymi

        Mielipidepankin mielestä Kekusta on parsa


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11079
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      45
      8492
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      129
      5363
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3598
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3278
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2559
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      37
      2073
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe