Antti Rinne sahaa oksaa, jolla istuu

Eikö Rinne vieläkään ole oppinut harkitsemaan sanojaan. No, ei ole hätää. Joka kerta Rinteen harkitsematon lausahdus siirtää demari kannattajia kilpailevien puolueiden äänestäjiksi. Siinä vaan saattaa käydä niin, että kun PS on nyt saanut suurimman puolueen aseman, se säilyy eduskuntavaaleihin saakka. En usko, että PS:n johtama hallitus olisi ainakaan huonompi, kuin nykyinen.
1175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo, ja vielä valitsivat Perustuslakivaliokunnan johtoon Rinteen. siinä oikein mallikansalainen! Monet sakot saanut mies!

Äänestä

Suurin puolue määrittyy ainoastaan vaalien yhteydessä. Gallupit ovat siinä mielessä vain viihdettä, joskin saattavat osin osoittaa suuntaa jonne mielipiteet alkavat suuntautua. Eduskunnan paikkamnäärään gallupit eivät vaikuta, joten suurimman puolueen mandaatti säilyy seuraaviin vaaleihin sillä, joka sen on vaikka huijauksellakin (vappusatanen) edellisissä vaaleissa saanut.

SDP taitaa olla pahasti alamäessä joutuessaan luottamaan varsin kirjavataustaisiin selittäjiin, se lienee kaikkien sosialismin ajajien kohtalo tässä ajassa!

Sosialistisia ajatuksia kun on perin vaikeaa puolustella faktoin!

Äänestä
  • ''Sosialistisia ajatuksia kun on perin vaikeaa puolustella faktoin!''
    Äärioikeistolaisia ajatuksia ei voi puolustella kuin valheilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ''Sosialistisia ajatuksia kun on perin vaikeaa puolustella faktoin!''
    Äärioikeistolaisia ajatuksia ei voi puolustella kuin valheilla.

    Mitä ihmeen äärioikeistolaisia? En ole täällä yhtäkään edes nähnyt!

    Sen sijaan jos oikein asiaa mietit niin natsitmkin oklivat sosialisteja, sen kansallista haaraa joten senkin suunnan ajattelu on äärivasemnmiston lujomaa!

    Kun en tiedä mitä nuo tarkoittamasi äärioikeistoajatukset mahtavat olla, niin tyydytä uteliaisuuttani ja kerro muutama!

    Äänestä

Kerrankin olen Rinteen kanssa samaa mieltä. Puhdasta faktaa!!!

Äänestä

Demareiden oma hakkarainen

Äänestä

Se persu älähtää, johon kalikka kalahtaa.

Äänestä
  • Miksi kaikkeen, mikä ei ole Marinin hallituksen kannattajien mieleistä, liitetään sana persu? Nyt gallupit näyttävät perussuomalaisille suurta kannatusta ja koska PS:n kannatus on yleensä jonkin verran suurempi kuin gallupit lupaavat, on todennäköistä, että se näkyy myös vaaleissa. SDP:n kannatus on yleensä hieman alhaisempi kuin gallupit ennustavat, joten kannattaa demareiden harkita sanojaan. Myös pääministerin pitää jättää pitäisi ja toivotaan sanat pois käytöstä ja ruveta tekemään oikeaa politiikkaa jos meinaa saada äänestäjät pois kilpailevilta puolueilta. Nyt näytä siltä, että kuntavaalien jälkeen keskusta lähtee omille teilleen ja tulee myös eduskuntavaalit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi kaikkeen, mikä ei ole Marinin hallituksen kannattajien mieleistä, liitetään sana persu? Nyt gallupit näyttävät perussuomalaisille suurta kannatusta ja koska PS:n kannatus on yleensä jonkin verran suurempi kuin gallupit lupaavat, on todennäköistä, että se näkyy myös vaaleissa. SDP:n kannatus on yleensä hieman alhaisempi kuin gallupit ennustavat, joten kannattaa demareiden harkita sanojaan. Myös pääministerin pitää jättää pitäisi ja toivotaan sanat pois käytöstä ja ruveta tekemään oikeaa politiikkaa jos meinaa saada äänestäjät pois kilpailevilta puolueilta. Nyt näytä siltä, että kuntavaalien jälkeen keskusta lähtee omille teilleen ja tulee myös eduskuntavaalit.

    Sitä kun pääministeri SS ei uskalla tehdä päätöksiä suunnitellusti vaan yleensä jälkikäteen kun on jo housuissa, niin mikään ei edisty, ei edes komucoronan torjunta vaikka se muista syistä olisikin hieman naapureita paremmassa hantissa, onneksi!

    Ministereiltä ja nykyhallitukselta yleensä puuttuu uskallus päättää todennäköisin syin. Tuo kun olisi se tehokkain tapa nykyisen epidemian torjunnassa! Jos torjunta menee liian tehokkaaksi niin siitä tuskin on isompaa haittaa ja on helpompaa helpottaa rajoituksia kuin puhaltaa uutta henkeä vainajiin!

    Äänestä

Rinne puhui jotain äärioikeistolaisten vaarasta. Mitähän tarkoitti? Suomessakin sisällissodan aloittivat sosialistit, äärivasemmistolaiset. Taisi unohtaa tahallaan.
Hitlerin Saksallakin oli punalippu. Punaliput ilmeisesti pitäisi kieltää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eikö Rinne vieläkään ole oppinut harkitsemaan sanojaan. No, ei ole hätää. Joka kerta Rinteen harkitsematon lausahdus siirtää demari kannattajia kilpailevien puolueiden äänestäjiksi. Siinä vaan saattaa käydä niin, että kun PS on nyt saanut suurimman puolueen aseman, se säilyy eduskuntavaaleihin saakka. En usko, että PS:n johtama hallitus olisi ainakaan huonompi, kuin nykyinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu