Mummo ja mersut

Anonyymi

Oikeudessa oli keissi missä lapset vaati mummon tekemiä mersukauppoja 3 lastenlasten hyväksi peruttaviksi. Mummo kuoli n 90 v. Oikeus kuitenkin totesi, että mummo oli saanut ostaa autot lastenlapsilleen ihan vapaasti. Kukaan ei ollut painostanut häntä. Mitä mieltä olette miksi ihminen ei saisi antaa rahojaan kenelle hyvänsä. Miksi vanhuksia pitää niin kovasti vahtia. En ymmärrä yhtään. Hän oli lievästi muistisairas. Kummallista, että hänen lapsensa nosti kanteen asiasta. Rahaa hän oli jakanut n 150 t arvosta mikä nyt ei ole paljon. Sitä kummaksun, että lapset juuri voi olla niin kovia vahtimaan mitä heidän äitinsä tai isänsä tekee omaisuudellaan. Taisi olla Ylellä tuo uutinen.

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokainen saa rahoillaan tehdä mitä tykkää elinaikanaan, jos ei ole holhouksessa.
      Joitain tapauksia kai voidaan katsoa ennakkoperinnöksi.
      Oliko noissa sitten sellaisia lapsia, joilla ei näitä mersun saaneita lapsia, tai ollenkaan lapsia, että katsoivat jääneensä vähemmälle.

    • Anonyymi

      Nyt tulee pitkä vat-von-ta. Alkakaahan amatöörit jakaa oikeutta ja kehua kuinka monta mersua teidän lapsenlapsenne perii.

    • Anonyymi

      Kummeksun, että jotkut ovat niin kovia vahtimaan toisten omaisuudenjakoa.
      Miksi toisia ihmisiä pitää niin kovasti vahtia ?

    • Ilmeisesti kyse aikuisista lapsenlapsista, eihän he muuten mersuilla mitään tekisi.
      Viisas mummo, miksi moittia asiaa, koska sehän on vain hienosti hoidettu
      varainsiirto yli sukupolven.
      Mummo hyvässä lykyssä maksanut lahjaverotkin.

    • Anonyymi

      Suurempi poru olisi tullut jos mummo olisi ostanut heille Ferraarit. Mersuista ei olisi kannattanut metelöidä. Mutta rahasta tulee helposti riitaa. Varsinkin mummojen perinnöistä.

    • Anonyymi

      Joskus täältä poistetaan liitteet. Toiv tämä saa olla kun juttu oli tälläinen. Hauska juttu. Mutta ilmeisesti kaikille ei ehditty ostaa autoa joten poruhan siitä nousi. Ne oli vaan käytettyjä mesuja joten varmaan maksoi se oikeusjuttu ainakin yhden mersun verran.
      https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000007732616.html

    • Anonyymi

      Monesti perintöä jaetaan,vaikka kukaan ei ole kuollutkaan.

    • Anonyymi

      Lähes kaikista perinnöistä tapellaan.

    • Anonyymi

      Ahneus aiheuttaa kaikenlaista. Jos mummo oli määrännyt jutut testamentilla, niin kenelläkään ei ole mitään sanomista. Vaikka voihan senkin kuulema riitauttaa. - Nm. Jos kehtaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2734
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2317
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1092
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      942
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      56
      833
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      281
      784
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe