Oikeusavustaja mukaan ensimmäiseen kuulusteluun

Anonyymi

Poliisi epäilee huumausaineen käyttörikoksesta (minun käsittääkseni kuitenkin lääkerikos), oli kiire saada ensimmäinen puhuttelu aikaiseksi. Taustalla on muutakin pientä mutta yhtä lukuunottamatta on kuulemma vanhentuneet. Onko kokemusta, kannattaako ensimmäiseen puhutteluun jo yrittää saada oikeusavustaja mukaan vai näyttääkö tilanne vaan pahemmalta?

7

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkkä huumausaineen käyttörikos olisi poliisin ratkaistavissa oleva sakko rikos, mutta lääkerikos menee oikeuteen, koska siitä voidaan tuomita sakkoa - yksi vuosi vankeutta.
      Tuo, taustalla on muutakin viittaa huumekauppaan, tai välittämiseen mistä helposti häkki heilahtaa. Ehkä kannattaa yrittää hankkia se avustaja kuulusteluun.

    • Anonyymi

      Ei ole taustalla huumekauppaa mutta omaan käyttöön olen hommannut muita kanavia myöten tämän jälkeenkin, viimeksi muistaakseni noin vuosi sitten, sen jälkeen ei mitään. Nyt tietysti jännittää etukäteen tietävätkö noista muistakin hankinnoista ja jos ne tulee puhuttelussa vastaan kannattaako kieltää vai sanoa vaan että en muista tuollaisista asioista mitään?

      • Anonyymi

        Poliisin kuulustelussa ei ole PAKKO sanoa niin yhtään mitään. Istut vain siellä tuppisuuna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poliisin kuulustelussa ei ole PAKKO sanoa niin yhtään mitään. Istut vain siellä tuppisuuna.

        Noin tosi rosvot menettelevät, kiistävät kaiken eivätkä sano mitään. Mutta, jos poliisilla on täysi näyttö, niin kannattaako sellainen ? Rikoslaissa on myös rangaistuksen lieventämisperusteet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin tosi rosvot menettelevät, kiistävät kaiken eivätkä sano mitään. Mutta, jos poliisilla on täysi näyttö, niin kannattaako sellainen ? Rikoslaissa on myös rangaistuksen lieventämisperusteet.

        Vaikeneminen on rikoksesta epäillyn oikeus poliisin mielivaltaa ja painostamista vastaan. Useinkaan poliisilla ei ole täyttä näyttöä. Jos on täysi näyttö, puhumalla ei enää toisi esiin mitään uutta.


    • Anonyymi

      Noihin kuulusteluihin toimii hyvin se että sanoo joka kysymykseen jo siihen kun kysytään onko nimesi se ja se jotta en kommentoi.Kun sitä hokee pari sataa kertaa niin kyllä kuulustelut loppuu.

      • Anonyymi

        Poliisilla ei ole rankaisuvaltaa muussa tapauksessa kuin jos teko on niin lievä, että siitä kirjoitetaan kuulustelu tilaisuudessa sakko. Silloin on sama mitä hän hokee.
        Mutta, jos rikos menee käräjille, niin oikeuden jäsenet näkevät pöytäkirjasta minkälainen tapaus on kyseessä ja mittaavat rangaistuksen sen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe