Poliisi epäilee huumausaineen käyttörikoksesta (minun käsittääkseni kuitenkin lääkerikos), oli kiire saada ensimmäinen puhuttelu aikaiseksi. Taustalla on muutakin pientä mutta yhtä lukuunottamatta on kuulemma vanhentuneet. Onko kokemusta, kannattaako ensimmäiseen puhutteluun jo yrittää saada oikeusavustaja mukaan vai näyttääkö tilanne vaan pahemmalta?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Pelkkä huumausaineen käyttörikos olisi poliisin ratkaistavissa oleva sakko rikos, mutta lääkerikos menee oikeuteen, koska siitä voidaan tuomita sakkoa - yksi vuosi vankeutta.
Tuo, taustalla on muutakin viittaa huumekauppaan, tai välittämiseen mistä helposti häkki heilahtaa. Ehkä kannattaa yrittää hankkia se avustaja kuulusteluun. - Anonyymi
Ei ole taustalla huumekauppaa mutta omaan käyttöön olen hommannut muita kanavia myöten tämän jälkeenkin, viimeksi muistaakseni noin vuosi sitten, sen jälkeen ei mitään. Nyt tietysti jännittää etukäteen tietävätkö noista muistakin hankinnoista ja jos ne tulee puhuttelussa vastaan kannattaako kieltää vai sanoa vaan että en muista tuollaisista asioista mitään?
- Anonyymi
Poliisin kuulustelussa ei ole PAKKO sanoa niin yhtään mitään. Istut vain siellä tuppisuuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisin kuulustelussa ei ole PAKKO sanoa niin yhtään mitään. Istut vain siellä tuppisuuna.
Noin tosi rosvot menettelevät, kiistävät kaiken eivätkä sano mitään. Mutta, jos poliisilla on täysi näyttö, niin kannattaako sellainen ? Rikoslaissa on myös rangaistuksen lieventämisperusteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin tosi rosvot menettelevät, kiistävät kaiken eivätkä sano mitään. Mutta, jos poliisilla on täysi näyttö, niin kannattaako sellainen ? Rikoslaissa on myös rangaistuksen lieventämisperusteet.
Vaikeneminen on rikoksesta epäillyn oikeus poliisin mielivaltaa ja painostamista vastaan. Useinkaan poliisilla ei ole täyttä näyttöä. Jos on täysi näyttö, puhumalla ei enää toisi esiin mitään uutta.
- Anonyymi
Noihin kuulusteluihin toimii hyvin se että sanoo joka kysymykseen jo siihen kun kysytään onko nimesi se ja se jotta en kommentoi.Kun sitä hokee pari sataa kertaa niin kyllä kuulustelut loppuu.
- Anonyymi
Poliisilla ei ole rankaisuvaltaa muussa tapauksessa kuin jos teko on niin lievä, että siitä kirjoitetaan kuulustelu tilaisuudessa sakko. Silloin on sama mitä hän hokee.
Mutta, jos rikos menee käräjille, niin oikeuden jäsenet näkevät pöytäkirjasta minkälainen tapaus on kyseessä ja mittaavat rangaistuksen sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591260
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571198Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331132- 1011014
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 49827
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5815Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27771Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it196708- 71679