amk-koulutus

Meillä on tässä harkinnassa, että mihin koulutukseen poika lähtee.
Päävaihtoehtoja ovat agrologi ja metsätalousinsinööri.

Kumpihan ois parempi?

12

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin Nuoret ja satunnaiset joukossa olevat petofi.ilit täällä tuollaisista asioista tietää. Harvemmin täällä käy AMK ikäisiä nuoria.

      • joo, ajattelin, ettei haittais vaikka joku jo noissa ammateissakin oleva esittäs omia näkemyksiään.
        Arvatenkin monenlaista negatiivistähän kyllä löytyy, nämä keskustelupalstat tahtoo olla vähän semmosia..


    • Anonyymi

      Suht marginaaliammatteja kumpainenkin. Eli jos haluaa opiskeluiden jälkeen varmuudella työttömäksi, niin sit ehdottomasti. Mieluummin kannattaisi ottaa tähtäimeen yliopistoon pääsy.

    • Anonyymi

      Ai harkinnassa? Onko pääsykokeista päästy läpi?

      • Eipä vielä ole pääsykokeita yritetty, ne häämöttää joskus 1.5 vuoden päässä.


      • Anonyymi
        Turves kirjoitti:

        Eipä vielä ole pääsykokeita yritetty, ne häämöttää joskus 1.5 vuoden päässä.

        Sinne AMK:n puolelle ei nykyään niin vain marssita sisään, ei edes vaikka kävisi ne pääsykokeet ja omasta mielestään menisi hyvin. Todellisuus voi olla jotain aivan muuta. Hakijoita on paljon, ja aloituspaikkoja rajallisesti. Työkaveri yritti nyt kahdesti AMK:n puolelle, niin jäi molemmilla kerroilla ulkopuolelle. Opiskelee nyt avoimen puolella työn ohessa.


    • Anonyymi

      Metsätalousinsinööri.
      Metsät ovat Suomen kulta.
      Töitä riittää varmasti.

      • Anonyymi

        Kyllä minäkin tuolle metsäpuolelle suuntaisin jos nuo ovat vaihtoehdot mutta ei ihminen ilman syömistäkään elä, niin että mikähän olisi tapauksessa oma syvin mieltymys?


      • Anonyymi

        Töitä riittää, mutta ilmaiseksi pitää kaikki tehdä.


      • Anonyymi

        Metsät ovat ehkä Suomen vihreää kultaa - mutta tietojärjestelmät hoitavat todellisen leijonanosan jo suunnittelutyöstä.
        Työpaikkojen määrät ovat romahtaneet.
        Eri toimijat ovat lappaneet yyteen kautta kokenutta työnhakijaa ulos harva se vuosi. Vastavalmistuneella työnäkymät aika ankeat.


    • Anonyymi

      Täällä on koko Suomi24 täynnä keskusteluja kuinka paskasti ainakin metsätalousinsinöörit on työllistyneet 2000-luvun jälkeen. Linkkaan tähän varmemmaksi vakuudeksi pari pidempää keskusteluketjua.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/2756098/metsatalousinsinoori
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/13039401/metsatalousinsinoorien-tyollisyys

      Nyt poikaasi ajatellen siis lyhyt tarkistuslista:
      - Suhteet. Onko maatalous- vai metsätalouspuolelle vahvemmat? Hyödyntäkää!
      - Jos ei ole ennestään suhteita suoraan työnantajiin, suhteet työharjoittelupaikkoihin. Onko niitä maatalous- vai metsätalouspuolelle? Mikä tilanne kotikunnassa, työnantajia maatalous-/metsätaloussektorilla? Jälleen kerran, hyödyntäkää.
      - Kuinka aktiivinen opiskelija on kyseessä? Sekä opintoihin että työntekoon liittyen. Onko valmis tekemään työuran alussa pitkää päivää, mm. maatalous lomittajuuden ja tilavierailuiden asiat. Metsätaloudessa jatkuvat kireät tulostavoitteet joita ilmenee maastosuunnitteluna koko sulan maan ajan.
      - Jos ei ole suhteita entuudestaan tai ei oikein näköpiirissä, valmistumisen jälkeen status on kokematon agrologi tai metsäinssi. Heistä on kentällä ylitarjontaa PALJON.

      • Anonyymi

        Puunkorjuussa kannattavuus vajonnut pakkaselle – metsäkoneyrittäjien ahdinko syvenee kustannusten laukatessa
        https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/artikkeli-1.1525822
        Mistä säästetään seuraavaksi - droneellistuuko metsäasiantuntijan työ vai tiivistetäänkö entisestään nykyisten työläisten tahtia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      137
      1429
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      455
    Aihe