Onko tälläinen fengshui-kokemus /tunne?

Anonyymi

Olen miettinyt sitä kun haluan sänkyni olevan tietyn suuntaisesti (pää nukkuessa tiettyyn suuntaan), eikä muu tunnu hyvältä, mukavalta tai luontevalta. Johtuuko tämä siitä että olen tehnyt jotain oikein Feng Shuin mukaisesti? Onko muu sängyn paikka epäluontevaa? Pitäisi nyt vain vetää sänky kauemmas ikkunasta, mahd. vetämisen takia, on tulossa kylmääkin, mutta sänky saa säilyä saman suuntaisesti.

Sänkyni on pääpuoli ikkunaan päin, pääni on siis ikkunan alla. Mahdollisesti länteen, tai johonkin etelän-lännen välimaastoon. Ja kun muistelen entistä asuntoani, pää oli aivan samoin, ikkunaan päin ja etelä-lännen, eniten lännen suuntaan. Ja viihdyin niin silloinkin. Deja-vuu?

Onko tämä kokemukseni kenties FengShuita? Tätäkö sillä tarkoitetaan?

N-from-here

6

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vilkaisin Feng Shuin periaatteita makuuhuoneessa, ja ainakin sänky näitten mukaan olisi suotuisalla paikalla nähden ikkunan, oven ja peilin sijaintiin. Ilmankos tunnen rauhallisuutta ja rentoutunutta oloa nukkumispaikan ja huonejärjestyksen suhteen. Hyvä että elämässäni on edes jotain harmoniaa ja rauhaa.

      N-from-here

      • Anonyymi

        Ja Fengshuin mukaan myös toinen paikka sängylle, jota olen edes harkinnut ikinä, olisi myös suotuisa!

        N-from-here


      • Anonyymi

        Hetkinen, Ikkuna ei olekaan oikessa paikassa suhteessani sänkyyni..hmmm..mutta pienessä asunnossa ei ole kauheasti vaihtoehtoja. Ehkä pitää tehdä vaan niin kuin otsestä tuntuu hyvältä, tai sitten koittaa sitä toista ajattelemaani järjestystä...

        N-from-here


    • Anonyymi

      Minä ostan usein K-marketista valmista feng shuita ja laitan perheelle aamiaiseksi ja toisinaan päivälliseksikin. Hyvää ja makoisaa.

    • Anonyymi

      Tarkan ilmansuunnan näet kun etsit talosi vaikka Google Mapsista. Ei tarvitse arvuutella.

      • Anonyymi

        Suomessa hyvin harva rakennus on rakennettu pohjois-etelä-akselin suuntaisesti. Miten te ratkaisette ongelman, jos haluatte nukkua esim. pää itään tai etelään päin? Laitatteko sänkynne viistoon keskelle huonetta? Se taas ei ole Feng Shuin mukaan järkevää, sillä se tekee levottomaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5482
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4201
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      46
      2466
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2258
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1835
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1494
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1342
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1158
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      22
      1058
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1051
    Aihe