Kasvomaski ja flimmeri

Anonyymi

Olen viisikymppinen mies. Sain elokuussa elämäni ekan flimmerikohtauksen. Rytmi palautui sairaalassa salpaajalla.

Eilen, tammikuun toisella viikolla tuli jälleen flimmeri ja eikun sairaalaan taas.

Erikoista on se, että kohtaukset alkoivat kymmenen metrin päässä toisistaan Helsingin rautatieasemalla.

Erikoinen yhteensattuma, vai onko sittenkään yhteensattuma? Asiaa mietittyäni tajusin, että rautatieasema on ainoa paikka jossa kävelen kasvomaski päällä....

Näin etätyöaikaan on asemalla tullut käytyä noin kerran kuukaudessa, joten se että molemmat kokemani flimmerit alkoivat siellä on aika merkillistä.

Junista tämä ei johdu, mutta saattaa hyvinkin johtua kasvomaskista. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia kasvomaskin ja sydänoireiden suhteen?

5

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän kasvomaski haittaa hengitystä, maskin tyypistä riippuen hyvinkin paljon. Eilen kuljin FFP2 maski päässä useamman tunnin, koska kävin sairaalassa jossa epäilin suurempaa tartuntamahdollisuutta. Hengitys oli melkoisesti raskaampaa kuin vähemmän suojaavalla kirurgisella suu-nenäsuojalla. Hengityksen tehon heikkeneminen ja hiilidioksidin lisääntyminen hengitysilmassa voi ehkä käynnistää sydänoireita jos sydän toimii jo normaalistikin äärirajoillaan.

    • Anonyymi

      Vaikka maski olisi laukaissutkin kohtauksen, niin kannattaisi varmistaa, että saat nyt oikeaa hoitoa. Flimmeri voi olla oireetonkin ja altistaa aivohalvaukselle. Tuollaiset vaivat eivät iän myötä parane itsestään, päin vastoin.

      • Anonyymi

        Hoito on kunnossa. Verenohennuslääke haettu juurikin aivohalvausvaaran takia. Väkisin tulee mietittyä, onko flimmereitä ollut muitakin kuin nämä kaksi. Näitä ei voinut olla huomaamatta, kun meni veto kokonaan pois. Oireeton eteisvärinä, siis sellainen jota ei havaitse ilman teknisiä välineitä, on ajatuksena pelottava..


    • Anonyymi

      Sinun knaanttaisi varmaan vaatia ns. Holter-nauhoitusta, jolla voisi seurata rytmihäisiöitä esi. vuorokauden ajalta. Gardiologi tutkisi nauhoituksen.

    • Anonyymi

      .."vaatia", pikkuisen vaikeaa on tuo HUS tai yleisenterveydenhuollon toiminta. Helsinginsydänsairaala ja Tampereella, antaa aika vaivattomasti apua. Ilman vaateita.
      Fimmerillä on jokin syy, itselläni on sydämmen vasenpuoli laajentunut, ei kuitenkaan vajaatoimintaa. Flimmerit lähtevät sydämen sähköimpulsseista, jotka johtuvat jostakin. Kardiologit osaavat selittää-jos heillä on aikaa potilaille. Lääkärit osaavat systeemi ei....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2396
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      110
      2207
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1760
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      259
      1180
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1084
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      69
      966
    Aihe