Olen viisikymppinen mies. Sain elokuussa elämäni ekan flimmerikohtauksen. Rytmi palautui sairaalassa salpaajalla.
Eilen, tammikuun toisella viikolla tuli jälleen flimmeri ja eikun sairaalaan taas.
Erikoista on se, että kohtaukset alkoivat kymmenen metrin päässä toisistaan Helsingin rautatieasemalla.
Erikoinen yhteensattuma, vai onko sittenkään yhteensattuma? Asiaa mietittyäni tajusin, että rautatieasema on ainoa paikka jossa kävelen kasvomaski päällä....
Näin etätyöaikaan on asemalla tullut käytyä noin kerran kuukaudessa, joten se että molemmat kokemani flimmerit alkoivat siellä on aika merkillistä.
Junista tämä ei johdu, mutta saattaa hyvinkin johtua kasvomaskista. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia kasvomaskin ja sydänoireiden suhteen?
Kasvomaski ja flimmeri
5
435
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän kasvomaski haittaa hengitystä, maskin tyypistä riippuen hyvinkin paljon. Eilen kuljin FFP2 maski päässä useamman tunnin, koska kävin sairaalassa jossa epäilin suurempaa tartuntamahdollisuutta. Hengitys oli melkoisesti raskaampaa kuin vähemmän suojaavalla kirurgisella suu-nenäsuojalla. Hengityksen tehon heikkeneminen ja hiilidioksidin lisääntyminen hengitysilmassa voi ehkä käynnistää sydänoireita jos sydän toimii jo normaalistikin äärirajoillaan.
- Anonyymi
Vaikka maski olisi laukaissutkin kohtauksen, niin kannattaisi varmistaa, että saat nyt oikeaa hoitoa. Flimmeri voi olla oireetonkin ja altistaa aivohalvaukselle. Tuollaiset vaivat eivät iän myötä parane itsestään, päin vastoin.
- Anonyymi
Hoito on kunnossa. Verenohennuslääke haettu juurikin aivohalvausvaaran takia. Väkisin tulee mietittyä, onko flimmereitä ollut muitakin kuin nämä kaksi. Näitä ei voinut olla huomaamatta, kun meni veto kokonaan pois. Oireeton eteisvärinä, siis sellainen jota ei havaitse ilman teknisiä välineitä, on ajatuksena pelottava..
- Anonyymi
Sinun knaanttaisi varmaan vaatia ns. Holter-nauhoitusta, jolla voisi seurata rytmihäisiöitä esi. vuorokauden ajalta. Gardiologi tutkisi nauhoituksen.
- Anonyymi
.."vaatia", pikkuisen vaikeaa on tuo HUS tai yleisenterveydenhuollon toiminta. Helsinginsydänsairaala ja Tampereella, antaa aika vaivattomasti apua. Ilman vaateita.
Fimmerillä on jokin syy, itselläni on sydämmen vasenpuoli laajentunut, ei kuitenkaan vajaatoimintaa. Flimmerit lähtevät sydämen sähköimpulsseista, jotka johtuvat jostakin. Kardiologit osaavat selittää-jos heillä on aikaa potilaille. Lääkärit osaavat systeemi ei....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1264140
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232992Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132514- 462091
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2541688Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt451613- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201426- 281410
- 951201