Mikäs on käytäntö OP:lla nykyjään, lähettävätkö uuden tunnuslukulistan automaattisesti kotiin, vai pitääkö itse tilata? Viime kerralla tuli ihan pyytämättä kotiin kirjeessä.
OP:n tunnuslukulista
Anonyymi
10160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei sellaista enää tarvita, mene pankkiin, omavero, tai omakantaan sormenjälkitunnuksella tai PIN koodilla.
Tai, no johonkin sitä voi vielä tarvita.
Eiköhän se tunnuslukulappu ole jatkossakin välttämätön, koska OP:lla ei ole tunnuslukulaitetta.
Tulee pyytämättä. Jos mobiilitunnistautuminen valittu, tarvitaan vaan niin harvoin, ettei löydy tarvittaessa; esim. kun kännykkää on vaihdettu. Tällä vauhdilla omani kestää sata vuotta.
Ok. Eipä sitte turhaan hötkyillä, on vielä muutama kymmenen jäljellä :)
Mikäs on käytäntö OP:lla nykyjään, lähettävätkö uuden tunnuslukulistan automaattisesti kotiin, vai pitääkö itse tilata? Viime kerralla tuli ihan pyytämättä kotiin kirjeessä. Jos et tiedä älä tule palstalle sönköttämään.
Turha palstalle huudella. Kysy OP:n käytäntöä tammikuussa 2021 Osuuspankista.
Siellä taas joku persaukinen huutelee, jolla on porttikielto kaikkiin pankkeihin. 😄
Minä en sitte ää- kännykkää ostanutkaan, koska uus lukulista tuli pyytämättä ja kestää taas ainaki pari vuotta.
Mitä ihmettä tekisi äly-puhelimella???
Ihmisillä on kotona nopeat yhteydet ja tietokoneet netin käyttöä varten.
Tietenkin on sitten niitä joilla ei ole vakituista asuntoa, ja joutuvat notkumaan kulmilla...
Eihän normaali ihminen sellaista oikeasti mihinkään tarvitse.
Niinpä, PIN koodilla pärjää.