Persut kerää Stasi-listoja

Henkilökohtaisen nyrkittelyn ja muun väkivallan sijasta perussuomalaiset kehottavat raportoimaan puolueensa Stasi-osastolle. Se hoitaa homman:

"Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) toivoo, että ”perussuomalaisten vastaiseen politikointiin” törmäävät ihmiset raportoisivat kokemuksistaan puolueelle.

– Jos törmäät koulussa tai missä tahansa muussakin ei-poliittisessa yhteydessä perussuomalaisten vastaiseen politikointiin, raportoi siitä puolueelle.

– Kuka, missä, miten ja mieluiten miten asian voi todistaa? Nuorisojärjestö ottaa viestejä vastaan, kansanedustajat ottavat viestejä vastaan, Mäkelä tarkentaa Facebook-julkaisussaan.

LISÄKSI Mäkelä jakaa perussuomalaisten nuorisojärjestön julkaiseman kuvan, jossa se pyytää tietoja kouluopetuksen puolueellisuudesta.

Perussuomalainen Nuoriso kertoo ”kasaavansa kaiken tiedon ylös”. Se ilmoittaa vievänsä asian tarvittaessa jopa Opetushallitukselle saakka."

https://urly.fi/1SXY

16

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Murheet sullakin.
      Kohta niistä pääset kun persuista suurin osa palaa keskustaan.
      Jää kuin tällaisia lestan huutelijoita enää, hänkin kylläkin kommunisteista tehnyt persuvalan. Kielensä sitä kuin kommunistit parhaina päivinään.

      • Anonyymi

        Suurin osa Kepulaisista on siirtynyt jo PerusSuomalaisiin, loput istuu Hillotolppa hallituksessa ja sitten siirtyvät Kommunisti puolueeseen, kun hallitus kaatuu


    • Anonyymi

      Joka päivä hullunmalta näyttää tämä persuilu, ilmeisesti Halla-aho tarvitsee uutta vettä populistimyllyynsä.

      Kaikki kelpaa persuille millä saadaan riitaa ja epäsopua kansalaisten keskuuteen ja opettamisessa sitä riidanaihetta löytyy kun nykyajan pullamössövanhemmat usutetaan " vihervasuri-, kepuli- lestaopettajien" kimppuun.

      Ei hyvältä näytä prkele tuo hallapersuilu!

    • Hyvä vertaus tuohon Stasiin.

      "Ilmianna PS:n vastainen politikointi niin käynnistämme vastatoimet"

      Hieman tulee mieleen myös erään suuren keskieurooppalaisen valtion toimet vuosina 1932-1945 ja se kuinka em. valtio muuttui diktatuuriksi demokraattisten vaalien jälkeen. Nykyajasta tulee mieleen Unkari ja Puola joiden johtavat puolueet ja johtajat ovat päässeet valtaan demokraattisilla vaaleilla. Mutta päästyään valtaan haluavat sinetöidä valtansa erilaisilla ei-demokraattisilla teoilla.

      • Anonyymi

        Eipä tuo olisi mikään ihme, jos Suomen kouluissa opettettaisiin perussuomalaisvastaisia teemoja.

        Tuon viittaamasi Saksan sijaan mieleen tulee SDP vetoisen Suomen opetushallituksen toimet 1960 ja -70 luvulla, Pirkkalan moniste ja muu vasemmistopropaganda, jota kouluihin vietiin. Silloin vaan ei ollut kanavaa jota kautta asiasta olisi voinut ilmoittaa.

        Pirkkalan moniste oli ylilyönti, mutta kyllähän opettajille painotettiin muutoinkin, että olennaista oli opettaa, miten huonosti asiat olivat kapitalistisissa maissa. Sosialistisissa maissa, esimerkiksi NL:ssä ja Kiinassa, asiat olivat kuitenkin hyvin, näin koulukirjoissa tuolloin opetettiin.

        Itse olin lukiossa 1970 luvun alussa, meille annettiin äidenkielen ainekirjoituksessa aiheeksi jotain sellaista kuin "mitä nykyajasta tullaan kertomaan historiassa". Kirjoitin kuinka aika tullaan muistamaan sosialistisista hallinnoista ohimenevänä ilmiönä, kuinka ne tulevat häviämään ja jäämään vain historian havinaan. Sain opettajalta ala-arvoisen arvosanan, vaikka kirjoituksessa ei juurikaan ollut kirjoitusvirheitä, aihe - ja johtopäätös - oli vaan tyystin väärä. Opettajani oli tunnettu vasemmistolaisuudestaan, toimi jopa kansanedustajana yhden kauden. Mielelläni olisin 1990 luvulla sosialistiblokin romahtaessa kyseisen opettajan kanssa keskustellut, mutta hänestä oli jo tuolloin aika jättänyt.


      • Anonyymi

        Myös demarit tulee mieleen Stasilistasta, joka meillä piilotettiin, kun
        presidentti oli demari, samoin pääministeri, ulkoministeri monet muut ministerit, mm ulkomisterinä Tarja Halonen.


    • Anonyymi

      Persut toimii tällä hetkellä Putinin käsikirjoituksen mukaan.

      Tuosta ei hyvä seuraa, persuäänet tulee kalliiksi suomalaisille.

    • Anonyymi

      Pöhlöjä nuo perussuomalaiset.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Duoda duoda.... niinkuin Nille Pärmi tapasi sanoa. Nikke johti punikkeja, tai punikkejakin, hyvä mies oli. Nikke.


      • Anonyymi

        Hyvä homma, eliittipoliitikot ja sitä tukevat "maailmanparantajat" saavat maistaa omaa lääkettään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä homma, eliittipoliitikot ja sitä tukevat "maailmanparantajat" saavat maistaa omaa lääkettään.

        Lapuan liike lievimmillään istutti opettajia ja muista maailmanparantajia muurahaispesiin. Toimisiko idea näin talvellakin? Siinä on Jussi Halla-aholla ja Laura Huhtasaarella miettimistä.


    • Anonyymi

      Joo... raukkamaista tollainen jos tuomitsee opettajan, joka hieman omaa aatettansa yrittää oppilaille aivopestä. Tollainen tuomitseminen on niin tyypillistä persujen touhua.

      Mielummin kannatan suoraa väkivaltaa niinkuin Antifa ja BLM.
      Vihreät on tässä oikeassa, väkivalta ja lasten aivopesu on suotavaa jos tarkoitus pyhittää keinot.

      Ihme pöyristyjiä nämä populistit.

    • Anonyymi

      Persujen käytöstä voisi verrata kulttuuriseen omimiseen.
      Vihervassareilla on ilmianto ja maalituksella pitkät perinteet, joten persut tekee väärin kun alkaa matkimaan ja omimaan toisten käytäntöjä.
      Pocahontas kääntyisi haudassaan kun tietäisi tämän.

    • Anonyymi

      Persut toimii kuin kommunistit aikoinaan, jos et ole meidän puolella, olet meitä vastaan.
      Miten oli se sananvapaus, persut?
      Olen yhä vakuuttuneempi siitä, että persut ovat täysiä tolloja! Joka viikko persut nolaa itsensä.

    • Anonyymi

      Persut ovat alkaneet uudelleenkoulutusohjelman toteuttamisen.
      Suomeen tarvittaisiin ilmeisesti lisää lestakyrvänhuutoopettajia persulapsien kouluttajiksi.

      Palstapersulle unelmatyö tyrkyllä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe