Persut kerää Stasi-listoja

Henkilökohtaisen nyrkittelyn ja muun väkivallan sijasta perussuomalaiset kehottavat raportoimaan puolueensa Stasi-osastolle. Se hoitaa homman:

"Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) toivoo, että ”perussuomalaisten vastaiseen politikointiin” törmäävät ihmiset raportoisivat kokemuksistaan puolueelle.

– Jos törmäät koulussa tai missä tahansa muussakin ei-poliittisessa yhteydessä perussuomalaisten vastaiseen politikointiin, raportoi siitä puolueelle.

– Kuka, missä, miten ja mieluiten miten asian voi todistaa? Nuorisojärjestö ottaa viestejä vastaan, kansanedustajat ottavat viestejä vastaan, Mäkelä tarkentaa Facebook-julkaisussaan.

LISÄKSI Mäkelä jakaa perussuomalaisten nuorisojärjestön julkaiseman kuvan, jossa se pyytää tietoja kouluopetuksen puolueellisuudesta.

Perussuomalainen Nuoriso kertoo ”kasaavansa kaiken tiedon ylös”. Se ilmoittaa vievänsä asian tarvittaessa jopa Opetushallitukselle saakka."

https://urly.fi/1SXY

16

161

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pankkolängvitsi

      Murheet sullakin.
      Kohta niistä pääset kun persuista suurin osa palaa keskustaan.
      Jää kuin tällaisia lestan huutelijoita enää, hänkin kylläkin kommunisteista tehnyt persuvalan. Kielensä sitä kuin kommunistit parhaina päivinään.

      • Anonyymi

        Suurin osa Kepulaisista on siirtynyt jo PerusSuomalaisiin, loput istuu Hillotolppa hallituksessa ja sitten siirtyvät Kommunisti puolueeseen, kun hallitus kaatuu


    • Anonyymi

      Joka päivä hullunmalta näyttää tämä persuilu, ilmeisesti Halla-aho tarvitsee uutta vettä populistimyllyynsä.

      Kaikki kelpaa persuille millä saadaan riitaa ja epäsopua kansalaisten keskuuteen ja opettamisessa sitä riidanaihetta löytyy kun nykyajan pullamössövanhemmat usutetaan " vihervasuri-, kepuli- lestaopettajien" kimppuun.

      Ei hyvältä näytä prkele tuo hallapersuilu!

    • Hyvä vertaus tuohon Stasiin.

      "Ilmianna PS:n vastainen politikointi niin käynnistämme vastatoimet"

      Hieman tulee mieleen myös erään suuren keskieurooppalaisen valtion toimet vuosina 1932-1945 ja se kuinka em. valtio muuttui diktatuuriksi demokraattisten vaalien jälkeen. Nykyajasta tulee mieleen Unkari ja Puola joiden johtavat puolueet ja johtajat ovat päässeet valtaan demokraattisilla vaaleilla. Mutta päästyään valtaan haluavat sinetöidä valtansa erilaisilla ei-demokraattisilla teoilla.

      • Anonyymi

        Eipä tuo olisi mikään ihme, jos Suomen kouluissa opettettaisiin perussuomalaisvastaisia teemoja.

        Tuon viittaamasi Saksan sijaan mieleen tulee SDP vetoisen Suomen opetushallituksen toimet 1960 ja -70 luvulla, Pirkkalan moniste ja muu vasemmistopropaganda, jota kouluihin vietiin. Silloin vaan ei ollut kanavaa jota kautta asiasta olisi voinut ilmoittaa.

        Pirkkalan moniste oli ylilyönti, mutta kyllähän opettajille painotettiin muutoinkin, että olennaista oli opettaa, miten huonosti asiat olivat kapitalistisissa maissa. Sosialistisissa maissa, esimerkiksi NL:ssä ja Kiinassa, asiat olivat kuitenkin hyvin, näin koulukirjoissa tuolloin opetettiin.

        Itse olin lukiossa 1970 luvun alussa, meille annettiin äidenkielen ainekirjoituksessa aiheeksi jotain sellaista kuin "mitä nykyajasta tullaan kertomaan historiassa". Kirjoitin kuinka aika tullaan muistamaan sosialistisista hallinnoista ohimenevänä ilmiönä, kuinka ne tulevat häviämään ja jäämään vain historian havinaan. Sain opettajalta ala-arvoisen arvosanan, vaikka kirjoituksessa ei juurikaan ollut kirjoitusvirheitä, aihe - ja johtopäätös - oli vaan tyystin väärä. Opettajani oli tunnettu vasemmistolaisuudestaan, toimi jopa kansanedustajana yhden kauden. Mielelläni olisin 1990 luvulla sosialistiblokin romahtaessa kyseisen opettajan kanssa keskustellut, mutta hänestä oli jo tuolloin aika jättänyt.


      • Anonyymi

        Myös demarit tulee mieleen Stasilistasta, joka meillä piilotettiin, kun
        presidentti oli demari, samoin pääministeri, ulkoministeri monet muut ministerit, mm ulkomisterinä Tarja Halonen.


    • Anonyymi

      Persut toimii tällä hetkellä Putinin käsikirjoituksen mukaan.

      Tuosta ei hyvä seuraa, persuäänet tulee kalliiksi suomalaisille.

    • Anonyymi

      Pöhlöjä nuo perussuomalaiset.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Duoda duoda.... niinkuin Nille Pärmi tapasi sanoa. Nikke johti punikkeja, tai punikkejakin, hyvä mies oli. Nikke.


      • Anonyymi

        Hyvä homma, eliittipoliitikot ja sitä tukevat "maailmanparantajat" saavat maistaa omaa lääkettään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä homma, eliittipoliitikot ja sitä tukevat "maailmanparantajat" saavat maistaa omaa lääkettään.

        Lapuan liike lievimmillään istutti opettajia ja muista maailmanparantajia muurahaispesiin. Toimisiko idea näin talvellakin? Siinä on Jussi Halla-aholla ja Laura Huhtasaarella miettimistä.


    • Anonyymi

      Joo... raukkamaista tollainen jos tuomitsee opettajan, joka hieman omaa aatettansa yrittää oppilaille aivopestä. Tollainen tuomitseminen on niin tyypillistä persujen touhua.

      Mielummin kannatan suoraa väkivaltaa niinkuin Antifa ja BLM.
      Vihreät on tässä oikeassa, väkivalta ja lasten aivopesu on suotavaa jos tarkoitus pyhittää keinot.

      Ihme pöyristyjiä nämä populistit.

    • Anonyymi

      Persujen käytöstä voisi verrata kulttuuriseen omimiseen.
      Vihervassareilla on ilmianto ja maalituksella pitkät perinteet, joten persut tekee väärin kun alkaa matkimaan ja omimaan toisten käytäntöjä.
      Pocahontas kääntyisi haudassaan kun tietäisi tämän.

    • Anonyymi

      Persut toimii kuin kommunistit aikoinaan, jos et ole meidän puolella, olet meitä vastaan.
      Miten oli se sananvapaus, persut?
      Olen yhä vakuuttuneempi siitä, että persut ovat täysiä tolloja! Joka viikko persut nolaa itsensä.

    • Anonyymi

      Persut ovat alkaneet uudelleenkoulutusohjelman toteuttamisen.
      Suomeen tarvittaisiin ilmeisesti lisää lestakyrvänhuutoopettajia persulapsien kouluttajiksi.

      Palstapersulle unelmatyö tyrkyllä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      217
      2186
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1312
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1157
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 72
      822
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      730
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      721
    Aihe