Onko muut Taivalkoskella asuvat/asuneet pistäneet merkille että, kylällä rakennetaan ja tuetaan sellaisia urheiluharrastuksia, joita kunnan väki jälkikasvuineen tykkää harrastaa?
On hiihtolatuja, kumparemäkeä, kesällä veteen laskumäkeä ja nyt oikeen koirahiihtolatukin jo on oikeen "kokeilussa".
Olisi mukava tietää paljonko euroja nämäkin kaikki ovat maksaneet (työajat, suunnittelijat, materiaalit, alihankkijat ja muut kulut) ja tietää näiden käyttöastetta tarkemmin. Vai onko nämä tehty yksittäisille henkilöille?
Onko veronmaksajien tehtävänä tukea yksittäisten ihmisten harrastusmahdollisuuksia tai sitä, että joku sattuu tykkäämään lemmikeistä?
Näyttäisi tähän jälkimmäiseen löytyvän oikeen "jälki" tuolta julkisista yrityksien rekistereistä/päättäjätiedoista.
PS. ja kovasti luulen, että jos joku muu tavan kyläläinen haluaisi edistää juuri sitä omaa harrastustaan, tuskin kunnanmäellä tikkukaan liikahtaisi asian eteen.
Enpä ole muissa kunnissa tällaiseen vielä törmännyt ja paljon on tullut nähtyä.
"Tuhansia tarinoita" sitä se on..
Taivalkosken urheiluharrastukset ihmetyttää
9
1119
Vastaukset
- Anonyymi
Kysynpä että miksi ihmeessä ei näin tehtäisi. Tottakai tuettava niitä harrastusmuotoja mille on kysyntää. Hulluahan tänne ois investoida sellaiseen toimintaan mitä kukaan kuntalainen ei harrasta tai tykkää tehdä.
- Anonyymi
Aloitusta en ihan ymmärtänyt mutta onkohan tässä kyse siitä että näitä tehdään elinkeinoelämälle?
Silloin kyllä yrittäjät saisi itse maksaa laskunsa jos tavoittelevat vetovoimaa saada asiakkaita? Eikai se kunnan tehtävä voi olla?
- Anonyymi
Mitä on kunnanväki. Minun mielestä kunnanväkeä on kaikki kuntalaiset. En harrasta koiravaljakoita, mutta on hienoa , että nämäkin otetaan huomioon. Kuinkahan paljon aloiittaja menettää rahaa tai kohdaltasi palvelut huononee tämän takia. Tällaiset uudistukset ovat erittäin tervetulleita, koska eivät todellakaan maksa paljoa. Satsataam vain lisää kaikkeen talviliikuntaan vaan lisää.
- Anonyymi
Hmm hyvähän se on että urheiluun ja liikuntaan satsataan,
Toivottavaa on, että nuo vaan tuotetaan tasavertaisesti kaikille kuntalaisille eikä pienelle joukolle?
- Anonyymi
Ala säkin harrastamaan, niin ei tarvitse käyttää aikaa rutisemiseen.
- Anonyymi
Taas se katteuven peikko nostaa päätään. Oisit jutun aloittaja vaan rohkiasti laittanu yrityksen nimen mitä kajehit.
- Anonyymi
Tai sitte tuetaan kaikkia yrityksiä ja yhdistyksiä tasapuolisesti, mikäli siihen ei ole rahkeita niin sitte ei tueta ketään. Yksinkertaista.
Luulen kovasti että, jos tavan muukalainen menisi sinne lakki kädessä apuja pyytelemään niin ovea näytettäisiin.. :D
- Anonyymi
Ainakin hiihtoladut on tietääksen kovassakin käytössä talvisin, siitä vaa välineet esille varastosta ja hyödyntämään verorahoin tuotettua virkistysmuotoa
- Anonyymi
ei kai siinä koirahiihtolavussa mittää erikoista, sammaa latua tavan hiihtäjätki tahkoaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584555Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734317Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133466Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313068- 1882782
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391797- 721572
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191270IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185