Nyt Siberia opettaa Suomea, joten Venläisille nälviminen lopetettava ja otettava oppia !?

Anonyymi

Suomen sähkön kulutus ja ulkomailta tuonti ihmetyttää, onko olkiluoto 2:nen edes täydessä terässä 3:ta iisakin kirkosta puhumattakaan !?
Virosta tuotu 750 mekvatin määrä on Suomelle tappioliista, kun vielä tavirta muunto hävikstäkin maksaa,kaikkea poliittistapeliä kaasuputkellakin !?
Ruotsin kallista sähköä kansamaksaa Natomielisenä, vaikka Venäjältä se paljon halvempaa !?
Suomalainen sähkön kuluttaja maksaa myös investoinnista, omistamatta edes yhtään osaketta korvaukseksi, niin kuka ja ketkä todellisia yrittäjiä !?

7

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuulivoimaan on investoitu ja aksettu korvauksia "tuulimyllyistä". Nyt kun kovat pakkaset ja täysin tyyni, tuulivoimaa ei tule, niin sähkö ei riitä. Ydinvoimala ei valmistu, ei sitten millään, mutta rahaa palaa.

      Suomessa pitäisi olla valtiolla, oma energiastrategia, kun talvet ovat pitkät ja asuntoja pitää lämmittää. Onneksi kantaverkko on vielä julkinen, vaikka sähkönsiirrosta maksamme maltaita.

      Tarvitaan pitkän tähtäimen suunnitelmia, mitä kannattaa edistää ja mihin hintaan ja mitä tuotantoa supistaa ja missä aikataulussa. Pitäisikö Ruotsista ottaa oppia?

      • Anonyymi

        Ketjun aloittajalle tiedoksi että Venäjä kiristää kaikkia maita omistukseensa jos sieltä energiaa ostat koska se on mafian hallitsema ja kaasun toimituksia esim. Ukrainaan hallinnoi maapallon etsityin rahanpesun kummisetä semion mogilevich ja hän krelömlin kanssa vapaasti välittää kaasua, ja on Kremlin suojeluksessa, eli tällaisiltako maapallon pelätyimmiltä kummisediltäkö kaasua ostaisit jotka myrkyttää heti novitsokeilla suomalaisia jotka ei tanssi ru. Mafian pillin mukaan, ainakin itse en ostaisi mafiooseilta mitään ja Venäjällä nimen omaan energia kulkee mafia yhtioiden kautta.


    • Anonyymi

      Paljonkohan Suomi joutui pulittamaan Virovälisestä tasavistajohdosta ja Kaasuputkesta politiikan piikkiin ja etu tulkin Viroon päin taloudellisena apuna, kuin koko 1990 luvulla, eikä se ole vieläkään loppunut hyyssämisenä !?

    • Kysykää näiltä vihernillittäjäneroilta miten nyt toimitaan?

      Tuulta ei ole nimeksikään, aurinkoa ollut viimeksi kuukausi sitten, fossiilisia ei pidä käyttää, ydinvoima on pahasta.

      Ei ole ihme, että vihertäjät pysyvät koloissaan juuri nyt, kun heidän ideologiansa epäkohdat ovat kaikkien havaittavissa.

      Vitsi, että näillä keleillä olis kiva taivaltaa sähköautolla, peläten pääseekö vuorokauden latauksella 80 vai 150 km.

      On se vaan hienoa, että meillä on Vihreähenkisiä yltiöviisaita asiantuntijoita, joilla ei ole mitään käsitystä miten arki 95% suomalaisilla hoituu. Kaikilla ei ole näitä elitistiperheen keskusta-asuntoja tarjolla ja joidenkin pitää jopa käydä päivittäin töissä ihan toisessa kaupungissa, jopa sellaisissa paikoissa joihin ei metrolla eikä spåralla pääse. Ajatelkaa. Sellaisiakin vielä toistaiseksi on, vaikka vihreiden mielestä koko kehä1 ulkopuolen vois polttaa joutomaana.

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007743727.html

      Kun Helsinki luopuu kivihiilestä kaukolämmön yhteistuotannossa heikkenee Suomen omavaraisuus sähköntuotannossa satoja mekavatteja.
      Riippuvuus naapureista kasvaa ja riski lampun sammumiseen suurenee entisestään.

    • Anonyymi

      Venäjä kait jeesaa köyhää suomea jos EU kupla puhkeaa?

    • Anonyymi

      Suomalainen ei saaa kiittää auttaja Venäjää ja sama trendi näyttää EU:llakin olevan kaksinaamaisena ja Maakaasulla ilmasto asiassa !?

      Se kummastuttaa että Suomi ja Viro hyökkääjinä sai hyvänkohtelun Neuvostoliitolta, jota harvoin näkee voittajien taholta !?

      Kirkkoko sen epärehellisyyden Suomalaisten päähän tkonut, kun pastori Simojoki muilutti Kommunistia muka julmasti sentäden, että pyysi Jeesusta apuun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      417
      3352
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      102
      2498
    3. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      106
      2495
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2359
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      28
      2094
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      192
      1564
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1382
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      204
      1201
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      45
      1176
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1091
    Aihe