RKP:ssä on vahva osaaminen myös terrorismin torjunnassa

"HS: Suomeen saapuneen miehen uskottiin saaneen aseellista koulutusta Isisiltä, tutkinta lopetettiin – supo ja ministeri eri mieltä lakitiukennusten riittävyydestä"

"Suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari kertoo HS:lle pitävänsä esitettyjä tiukennuksia riittämättöminä. Supon mukaan koko rikoslain terrorismia koskeva luku pitäisi käydä läpi ja saattaa ajan tasalle.

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r) kommentoi HS:lle olevansa asiasta supon kanssa eri mieltä. Henriksson arvioi, että terrorismilainsäädäntö saadaan ainakin toistaiseksi ajan tasalle sen jälkeen, kun valmistelussa olevat muutokset saadaan tehtyä."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007743983.html

Eli oikeusministerimme väittää tuntevansa terrorismin paremmin kuin SUPO. Henriksonin kyvyt riittävät lähinnä siihen että saa lisää pakkoruotsia suomalaisille, terrorismin torjunta kannattaisi ehkä jättää niille jotka siitä jotain ymmärtävät. :)

11

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suojelupoliisissa on paras asiantuntemus näissä asioissa.

    • Anonyymi

      Poliitikko ottaa ”täyden poliittisen vastuun”.
      ja jatkaa tehtävässään kuin mitään ei olisi tapahtunut.

    • Anonyymi

      Vasemmistohallitus, missä rkp on mukana, oikeusministerinä,
      suosii ja tukee lain rikkojaa.
      Lakia rikkonut ministeri jatkaa hallituksessa.

      • Anonyymi

        Miten tuollainen hörhötys voi olla MINKÄÄN puolueen puheenjohtaja ja vieläpä oikeusministeri?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten tuollainen hörhötys voi olla MINKÄÄN puolueen puheenjohtaja ja vieläpä oikeusministeri?

        Miten julkirasistisen puolueen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja voi toimia oikeusministerinä ja tasa-arvoministerinä?
        Ei missään läntisessä demokratiassa, vain Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten julkirasistisen puolueen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja voi toimia oikeusministerinä ja tasa-arvoministerinä?
        Ei missään läntisessä demokratiassa, vain Suomessa.

        Tasa-arvoministeri ei ole saanut kuulemma mitään aikaan.
        Tämä taitaa olla hyvä uutinen.


    • Anonyymi

      Henriksson on terroristien suojelija, häpeä rkp!
      T. Savoboo

    • Anonyymi

      Tässä(kin) taustalla on varmaan Ruotsin kiero vaikutus (lue Sitran raportti), ja liehitellessään sfp:tä tuo puolue tekee kaikkensa Ruotsin etujen edistämiseen, oli ne sitten mitä tahansa suomalaisia haittaavia. Sfp on ikuinen viides kolonna - sivistysvaltiossa puolue lakkautettaisiin välittömästi ja johtoporras saisi seurustella Supon kanssa. Mutta Suomemme on yhä Ruotsille alisteinen monessa suhteessa, vaikka niin ei tarvitsisi olla ☝🏼

    • Anonyymi

      Kyll Anna-Majaan luotetaan !

    • Anonyymi

      Missä viipyy terrorismilaki ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe