IKL:än johtaja Elias Simojoki kaatui rintamalla Karjalassa toimiessaan rintama pappina. Hän oli pappi ja totaali aseistakieltäytyjä joka ei koskaan tarttunut aseeseen.
IKL:än johtaja Elias Simojoki oli totaali aseistakieltäytyjä
15
84
Vastaukset
- Anonyymi
Moni jolla on aukko yleissivistyksessä ei tiedä tätäkään.
- Anonyymi
IKL:än johtaja Elias Simojoki kuoli marttyyrinä Talvisodassa. Mikäli Luterilainen kirkko julistaisi ihmisiä vielä nykyäänkin pyhimykseksi kuten Ortodoksi kirkko tekee, olisi Elias Simojoki sellainen. Pyhä Elias Simojoki
- Anonyymi
Elias Simojoki oli myös Sinimustat liikkeen ja Akateemisen Karjalaseuran perustaja jäsen. https://fi.wikipedia.org/wiki/Elias_Simojoki
- Anonyymi
'oli pappi ja totaali aseistakieltäytyjä joka ei koskaan tarttunut aseeseen.'
Simojoki kaatui kun oli ase kädessä menossa lopettamaan haavoittunutta hevosta joka oli rintamien välissä.- Anonyymi
Niin, mutta ei ihmistä vastaan tarttunut aseeseen. Pitääkö sulle aina selittää kaikki selkokielellä kuten hidasälyiselle?
- Anonyymi
Laatokalla. Venäläisten huoltotie Kitilän suurmottiin kulki suomalaisten asemien edestä Impilahdessa Konnunsaaren edessä.
Suomalaiset tietysti ampuivat niin paljon kuin pystyivät aina, kun venäläiset veivät mottiin tarvikkeita. Kuten edellä on kerrottu, niin huoltotielle jäi venäläisiltä haavoittunut hevonen, joka huusi jäällä tunteja. Simojoki päätti mennä lopettamaan hevosen tuskat. Tällöin vastakkaiselta saarelta venäläisten tarkka-ampuja ampui Simojoen.
- Anonyymi
https://fi.wikipedia.org/wiki/Elias_Simojoki
"Lauri Elias Simojoki (vuoteen 1926 Simelius, 28. tammikuuta 1899 Rautio, Keski-Pohjanmaa – 25. tammikuuta 1940 Koirinojanlahti, Laatokka,[1] Impilahti)[2] oli suomalainen kansallismielinen luterilainen pappi, Sinimustat-järjestön puheenjohtaja, Isänmaallisen kansanliikkeen kansanedustaja ja Akateemisen Karjala-Seuran perustajajäsen.[3] Hän osallistui talvisotaan rykmentin pastorina JR39:ssä ja hänet on haudattu Kiuruveden sankarihautaan."...
Huom.
"Isänmaallisen kansanliikkeen kansanedustaja ja Akateemisen Karjala-Seuran perustajajäsen"...- Anonyymi
Elias Simojoki pitäisi kuuluttaa pyhimykseksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elias Simojoki pitäisi kuuluttaa pyhimykseksi
*julistaa
- Anonyymi
Eihän tämä liike olisi kaatunut mikäli Neuvostoliitto ei olisi voittanut Saksaa. Millä todennäköisyydellä se tulee siis toistumaan?
- Anonyymi
Jos liikkeessä on johtajakin aseistakieltäytyjä, niin olisiko aseettomat oikeistolaiset kovin suuri uhka maailman rauhalle?
Tuskin lähtisivät edes kiipeilemään eduskuntatalon pylväisiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos liikkeessä on johtajakin aseistakieltäytyjä, niin olisiko aseettomat oikeistolaiset kovin suuri uhka maailman rauhalle?
Tuskin lähtisivät edes kiipeilemään eduskuntatalon pylväisiin.Hitler vaati tiukkoja aselakeja
- Anonyymi
Oon käännä haavvalla monta kertoo Kiuruveellä.
- Anonyymi
Onhan Sannakin aseistakieltäytyjä, kuten Suomeen tulevat isis-äidit ja isätkin, jotka joutuivat jättämään sinkonsa ja rakettinsa ja lähtivät Suomeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004403
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!452051- 631723
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706