Hanki tuollaisen laajakuva näytö, mutta w10 ei tajua sen resoluutiota.
Kaveri sano että näyttökin tarvii ajurin windowsisa.
Mista sen saisi.
Nyt kuva on kamala!
Näyttö ajuri! Mitä hittoa.
9
356
Vastaukset
- Anonyymi
Windowsiin joka asia tarvii ajuripalikan kerneliin
- Anonyymi
Sehän se on Jos on omituine resoluutio, ei windows sitä tajua!
- Anonyymi
Pistä pois koko susi. Windows on käyttökelvotonjärjestelmä.
Enpä ole kuullut että näyttö tarvitsisi erillistä ajuria, mutta kannattaa katsoa valmistajan kotisivuilta onko siellä jokin ajuri tarjolla.
- Anonyymi
Ne ajurit tulee sen näytön mukana CD -levyllä.
- Anonyymi
Käytetty harvinainen näyttä!
Avaaja: Mistä resoluutiosta on kyse ja kokeilitkö mennä näyttöasetuksiin?
Esim. itsellä Samsungin 49" ultra-laajakuvanäyttö (5120*1440) toimii ilman mitään ajureita, joskin näytön mukana toimitettiin CD jossa oli värikalibraatio-asetukset (on käytössä) ja Samsungin apuohjelma jolla saa ikkunat napautettua eri kohtiin (ei ole käytössä).
Mitään ajureita edes näin harvinaisella resolla ei tarvittu.- Anonyymi
Niinpä, kaikissa näyttölaitteissa (näyttö, TV, olipa VGA, DVI, HDMI, TB tms kytketty) on ollut jo monia vuosikymmeniä toiminne (en muista protokollan nimeä) siten että näyttölaite kertoo, varsin kattavasti, ominaisuutensa näytönojaimelle. Ja sitten wintoosa saa ne tietoonsa näytönohjaimelta näilllä kaskuilla:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/api/_display/
Silloin kun näyttölaitteessa on jotain lisuketta, kuten USB portteja tms niin joissakin tapauksissa kaikki niistä eivät ole käytettävissä ilman valmistajan ajuria.
- Anonyymi
Varmaankin kyse on näytönohjaimen ajurista? Näyttö itsessään ei vaadi mitään erikseen asennettavaa ajuria. Mikäli kyseessä ei ole joku hyvinkin erikoinen näytönohjain 10:n pitäisi osata hakea ja asentaa ajuri automaattisesti. Ajuri ei välttämättä ole uusin mahdollinen, mutta päivityksen voi tehdä jälkeenpäin manuaalisesti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967