Ns lapsilähtöinen omatoiminen harjoittelu

Anonyymi

... On monessa seurassa esiin nostettu teema, jolla tarkoitettaneen sitä, että vapaaluisteluissa tai ulkojäillä isät tai äidit eivät ole organisoimassa pelejä tai treeniä.

Tämä on ihan hyvä juttu ja opettaa lapsia ja nuoria omatoimisuuteen ja sallii luovuuden kehittymistä. Tällaiseen kannattaa antaa lapsille mahdollisuus myös.

Samalla kannattaa muistaa kilpakiekon lainalaisuudet nykypäivänä, esim USA: ssa, Kanadassa ja nyt yhä enemmän myös Suomessa > 8 vuotiaita lapsia valmentaa henkilökohtainen valmentaja/ valmentajat yksityisissä harjoituskeskuksissa. Näiden harjoitusten tuloksena syntyy pelaajia kuten Connor McDavid tai Jack Hughes. Nuorena aloitettu, organisoitu omaehtoinen harjoittelu on ainut tie huipulle nykykiekossa; onko se tie onneen, on epävarmempaa.

Joka tapauksessa, jos lapsesi haaveilee ammattilaisuudesta, on osoittanut lajilahjakkuutta ja haluaa kokeilla rahkeitaan, niin silloin on syytä tarttua toimeen. (aika nopeasti lapsesta huomaa, onko hänen intohimonsa ammattilaisuus; pakolla syntyy vain hirvittäviä tragedioita).
Mutta mistä valmennus? Entä rahat? Nämä ovat aika monelle isoja ongelmia, mutta jos vanhemmilla on rahan sijaan aikaa, niin erittäin paljon voi lastaan auttaa opiskelemalla lajia (jos on itse pelannut jonnekin A-B ikään) ja vetämällä treenejä ulkojäillä, urheilukentällä ym.

Tätä lapsen treenaamista omien vanhempien toimesta karsastetaan ihan turhaan - jos isällä tai äidillä on kykyjä ja aikaa, niin älkää hävetkö mennä mukaan, jos lapsikin siihen suostuu. Arvostelijoita riittää aina, mutta jos teillä on lapsen kanssa hauskaa, niin se on tärkeintä ja pian alatta nähdä tuloksia myös jäällä.

Lapsilähtöisyys voi tarkoittaa niin montaa positiivista asiaa - kellään ei ole monopolia konseptin määrittelyssä.

6

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama homma alkaa olla lajissa kuin lajissa, eli yksityiset valmennusfirmat tarjoavat ”apuaan” jopa alle 10- vuotiaille lapsille. No, ehkei siinä ole mitään väärää, mutta kyllä vanhemman vastuu korostuu.

      Myös se, että lahjakas lapsi, jonka vanhemmilla ei ole varaa ostaa valmennuspalveluja ei etene lajissa, on jotenkin surullista.

      Harva isä tai äiti ehtii/osaa/jaksaa valmentaa. Urheilu ammattina alkaa olla liian suuren vaivan ja riskin takana nykyisin jääkiekossa ja lähes kaikissa lajeissa... just oli juttu jostain sulkapalloytytöstä, joka treenaa 14 kertaa viikossa! Ajatella jos hän käyttäisi puolet tästä ajasta opiskeluun ja muuhun itsensä kehittämiseen sulkapallon lyömisen sijaan?

      Hän olisi varmasti onnellisempi, muttei lapsi voi tällaista ymmärtää, koska hän on ympäristönsä vanki hyvin pitkään.

    • Anonyymi

      Aika aikuislähtöiseltä tuo kuvaus kuulostaa.
      Varmaan saattaa tuottaa tulostakin joskus. Aika monta tapausta olen seurannut, jossa isä yrittää lisäkoutsata omalla ajalla, eikä ole tulokset olleet häävejä. Varmasti poikkeuksiakin on.

      Kyllä parasta lapsilähtöistä tukea on se, että heität pojan hallille/ulkojäille silloin kun poika pyytää.

    • Anonyymi

      onko se yhteiskunnan vika jos perheellä ei ole rahaa kustantaa lapsen harrastusta.

    • Anonyymi

      95% lätkävanhemmista ei tiedä/ymmärrä tarpeeksi lasten/nuorten harjoittelusta tai valmentamisesta, joten kannattaa suosiolla ottaa ammattilainen apuun.

      • Anonyymi

        Mutta jossei ole rahaa, mutta on aikaa?

        Onko jääkiekko todella niin monimutkainen laji, ettei siihin liittyvien harjoitusten suorittamisessa maallikko voisi auttaa?

        Harjoituksia on kirjallisuus ja nyt myös internet pullollaan ja varsinkin netistä on helppo katsoa oikeita suoritustapoja monissa harjoituksissa. Jos nuori voi opiskella korkeakoulututkinnon etänä, niin voiko jääkiekko olla ala, jossa harjoittelu netin ideoilla ja vanhemman avustamana ei toimisi? Empä usko.


        Toki alan ammattilaiset, joiden elanto on kiinni yksityisvalmenmuksista, varmaankin pitävät ideaa vanhemman avustamasta omatoimitreenauksesta huonona.


    • Anonyymi

      Voihan se vanhempi tehdä yksilövalmennusta niin halutessaan, eihän sitä kukaan kiellä. Ei se valmentaminen mitään rakettitiedettä ole. Aloittaa vaikka lukemalla kirjan "Urheiluvalmennus" 500 sivua ja mielellään vielä ymmärtää lukemansa. Sitten vaan tekemään juniorille harjoitusohjelmia ja neuvomaan tekniikoissa jne,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3151
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1927
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      79
      1712
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1167
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1135
    Aihe