Olen asunut ulkomailla ja ollut Saksassa vapaassa kristillisessä seurakunnassa. TUlen hoitamaan omaistani Riihimäelle ja toivoisin löytäväni seurakuntayhteyden. Mitä suosittelette ja miksi?
Mitä kuuluu Riihimäen hengelliselle elämälle?
Anonyymi
7343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa olla joka seurakunnassa jonkinlaista viihdettä tarjolla. Luterilainen srk on kuulemma (ystäväni mukaan) jakautunut, kun kaikki eivät hyväksy kirkkoherran homomyönteisyyttä ja sateenkaarimessuja. Täytyy sanoa, ettei omaa kokemusta ole eikä kiinnostakaan.
Riihimäen Kotikirkko. Sinne vaan.
(Evlut on vaikeaa ottaa vakavasti nykyään.)
että satakielen nähnyt vasta tänne muutettuaan, vai oli se Turkuun
Kirkot ja uskonnolliset yhteisöt ovat vain rahan perässä, eivät ne seurakuntalaisistaan muuten välitä.
Seuraile striimattuja lähetyksiä eri seurakunnista. Nythän ei paikanpäälle ole voinut tilaisuuksiin mennä. Youtubesta itse seuraan, kyllä niistä jonkun kuvan saa millaista on ko srk.ssa meininki ja ilmapiiri.
Kuinka monta srk.ta rixussa on? Ev.lut srk, Kotikirkko, Vapaaseurakunta.. muita?
Joka tap... Tervetuloa Riihimäelle! Voimia hoitotyöhösi ja omaisellesi ja toivottavasti löydät täältä srk.yhteyden ja ystäviä!
Kiitos edellisestä viestistä. Hyvä ajatus tutustua, En tiennytkään, että Kotikirkko on helluntaiseurakunta.
Kotikirkko = Riihimäen Helluntaisrk, Koivistonkatu 5.
Olet Saksassa ollut niin vilkaisepa Youtubesta Kotikirkon Lähetysjumalanpalvelus 10.1.2021, tänne ei ilmeisesti saa linkkejä laittaa?