Helsinki - Suomenlinna rannikko saastaisin

WWF on tutkinut Suomen rantoja pienellä otannalla.
Meriasiantuntija Anna Soirinsuo WWFstä esittelee tänään tuloksia.
Helsingin alue, Suomenlinnan rannat saavat kyseenalaisen kunnian olla Suomen saastaisin.
Rannalla on paljon muoviroskaa, mikromuoveja ja tupakantumppeja.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

joo, eikä tarvitse, kuin katsoa satelliittivalokuvia Helsingistä, huomma miten paskaista sen vesistö on. .eikä Vihreät ole asiasta ollenlaan huolissaan!

Äänestä
  • Maalaiset ovat varmaan kaupunkivierailuillaan roskanneet koko Helsingin.

    Äänestä

Eipä ole näkynyt ketjuilla lumiauraan kytkeytyneitä Itämeren puolustajia, eikä edes Eloliikkeen istujia lumenkaato-laitureilla.

Äänestä

Muistelen YLE toimittajien oikein kuorossa joulukuun alussa valittavan, kun Helsinkiin ei sada lunta, eikä tule valkeaa Joulua.
Nyt kun Helsingissä on lunta, niin se vähäkin kipataan roskineen mereen,
Meren roskaamisesta YLE ei uutisoi, MTV sen sijaan uutisoi näyttävästi.

Äänestä

Tässä näkyy vihreiden kaksinaismoraali, silmät ei näe omaa sotkemista, Helsinki sotkee omaa rannikkoa kaikella paskalla, muovilla, turha olla huolissaan itä-meren tilasta.

Äänestä

Vihreät kertoivat aikoinaan uhkakuvasta ettei enää 2020 luvulla lapset näe lunta.
Sähkönkulutusta piti hillitä suositeltiin ettei lauantaisin lämmitetä sähkökiukaita, ja katuvaloja sammuteltiin ympäri Maapalloa. Otsonikato oli kauhuskenaario jolla luotiin pelonilmapiiriä.
Nyt kaikki pitäisi toimia sähköllä eikä kritisoisa sähkönkulutuksen lisäämistä, mitä aiemmin paheksuttiin.
Vesistöjen saastumista paheksuttiin ja nyt sitten vihreä ympäristöministeri on todennut ettei lumikuormien mukana mereen kipatut mikromuovit ym.roskat haittaa. Ympäristön tilalla suojeltavana on nyt jihadistit tukijoineen.

Äänestä
  • Unohdin että nyt Itämerta suojellaan vain keräys- ja kerjäysvaroin. Silloinhan ei virkamiesten, eikä saatikaan -naisten, tarvitse puuttua asiaan.

    Äänestä

Saastuttaminen ja roskaaminen on niitä ilmastotekoja joilla vihreät pyrkivät vaikkuttamaan mereen ja ilmastoon.

Äänestä
  • Vihreille on tärkeämpää sekaantua niiden elämään jotka eivät asu Helsingissä. Pyritään määräämään muualla asuvien asumisesta, syömisestä, metsänomistuksesta, elinkeinotoiminnasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vihreille on tärkeämpää sekaantua niiden elämään jotka eivät asu Helsingissä. Pyritään määräämään muualla asuvien asumisesta, syömisestä, metsänomistuksesta, elinkeinotoiminnasta.

    Kaikkien lappalaisten pitää ostaa sähkökelkat ja autot vaikkei latauspisteitä olisikaan, pystyttäkää tunturiinne tuulimyllyjä joilla voitte latailla kelkkojanne.
    Latauksen aikana noin 10 tuntia, voitte sitten vetää viinaa jota me vihreät emme teiltä kiellä kun se kuitenkin on kasvipohjaista kunhan vaan jätätte porot, ahmat ja sudet rauhaan ja syötte ravitsevaa jäkälää.

    Äänestä

Karmea totuus METROSTA:
"Suomenlinnan ranta Helsingissä oli tutkituista rannoista roskaantunein.

Suomenlinnan roskista suuri osa oli WWF:n mukaan peräisin Espoon metron rakennustyömaalta, jossa ruiskubetonoinnin muovikuituja oli joutunut mereen."
yle.fi/uutiset/3-11742675

Äänestä

Kaupunki alkaa siivoomaan rantoja keväällä, kun alkaa ☀️ lämmittää takaraivoa!🤪🤪🤪

Äänestä

Nyt hopi, hopi.. elokapinalliset rantoja siivoamaan, saisitten jotain hyödyllistäkin aikaiseksi!

Äänestä
  • Alethan me lapin pojat vaatimaan viherpiiperöiltä tekoja helsingin siistimisen puolesta,jotta siellä olis mukavampi pyörähtää. Met täälä ajamma kelekoilla,syömmä lihaa ja juomma viinaa,sekä tapamma suvet. Eikä sitä mitkään viherpiiperö takkutukat pysty ikinä lopethammaan. Tulukeehan kelekkailemhan teki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alethan me lapin pojat vaatimaan viherpiiperöiltä tekoja helsingin siistimisen puolesta,jotta siellä olis mukavampi pyörähtää. Met täälä ajamma kelekoilla,syömmä lihaa ja juomma viinaa,sekä tapamma suvet. Eikä sitä mitkään viherpiiperö takkutukat pysty ikinä lopethammaan. Tulukeehan kelekkailemhan teki.

    Kelkkailu on mukavaa puuhaa, kun aurinko paistaa ja hanki kimmeltää, sopii meille "etelän" tytöille myös oikein hyvin :D.

    Äänestä

  • Juu. eihän loiseläjien tarvitse mitään tehdä, mutta roskata voi ja muut kerää. Kyllä "valtio" maksaa eli veronmaksaja.

    Äänestä

Jippii. Nyt lumi lisääntyy ja putoilee märkyyttään pian myös katoilta.
Kuskataanko lumen mukana mereen katolta pudonneet kissat ukkojen ja akkojen mukana, tarkistamatta yhtään mitä mereen rahdattavan lumiseoksen mukana on ?

Äänestä

Maalaispallerot voisivat pitää huolta vain omista asioistaan. Turha tulla neuvomaan miten Helsingissä pitää elää.

Äänestä

Maalaispallerot ovat Suomen kansalaisia ja samanlaiset oikeudet mielipiteisiin ja sananvapauteen kuin Helsingin vihreillä, ihan vain tiedoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

WWF on tutkinut Suomen rantoja pienellä otannalla.
Meriasiantuntija Anna Soirinsuo WWFstä esittelee tänään tuloksia.
Helsingin alue, Suomenlinnan rannat saavat kyseenalaisen kunnian olla Suomen saastaisin.
Rannalla on paljon muoviroskaa, mikromuoveja ja tupakantumppeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu