Irrationaalilukujen desimaaleista

Anonyymi

Voidaanko osoittaa, että piin desimaaliesitys sisältää jossain kohtaa 100 peräkkäistä nollaa? Tai voidaanko osoittaa, että ei sisällä? Entä yleisesti, voidaaanko osoittaa, että minkä tahansa irrationaaliluvun desimaaliesitys sisältää minkä tahansa äärellisen numerojonon?

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piille ei olla vielä onnistuttu todistamaan, että jokainen äärellisen mittainen lukujono löytyy sen desimaalikehitelmästä. Toisaalta ei myöskään olla todistettu, ettei jotain lukujonoa sieltä löytyisi, joten ei voida vielä sanoa suuntaan tai toiseen.

      Irrationaaliluvuille yleisesti tuo ei tietenkään päde, mikä on helppo osoittaa: Otetaan irrationaaliluku x, jonka desimaalikehitelmä on muuten sama kuin piin, paitsi että kaikki ysit jätetään välistä. Näinollen x:n desimaalikehitelmä ei sisällä mitään lukujonoa, joka sisältää luvun yhdeksän.

      Toisaalta on myös helppo todistaa, että on olemassa irrationaalilukuja, joiden desimaaleista löytyy jokainen äärellisen mittainen lukujono, mikä käy helpoimmin generoimalla tuollainen irrationaaliluku: olkoon x sellainen luku, jonka desimaalissa esiintyy suuruusjärjestyksessä ensin kaikki yhden luvun mittaiset jonot, sitten kahden luvun mittaiset jonot, jne.
      Siis x=0,0123456789000102030405...

    • Anonyymi

      Sikäli, että pii on satunnainen, desimaalit ei ala toistamaan alusta ja niitä on loputtomiin. Jossain vaiheessa on 100 peräkkäistä nollaakin. Pii sisältää itse itsensä desimaaleissa.

      • Anonyymi

        Pii ei ole satunnainen, vaan epäsäännöllinen, joten sitä voidaan käyttää satunnaislukujen generoinnissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pii ei ole satunnainen, vaan epäsäännöllinen, joten sitä voidaan käyttää satunnaislukujen generoinnissa.

        On se satunnainen sikäli että mikään desimaali ei ole muita todennäköisempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se satunnainen sikäli että mikään desimaali ei ole muita todennäköisempi.

        Pii on toistettavissa oleva, satunnaisuus ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se satunnainen sikäli että mikään desimaali ei ole muita todennäköisempi.

        Juuri siksi, että mikään desimaali ei ole muita todennäköisempi, sitä voidaan käyttää satunnaislukujen generointiin. Silti pii ei tietenkään ole satunnainen. Muuten olisi aika uskomaton sattuma, että joka kerta kun piitä on arvottu, on saatu desimaaleiksi juuri nuo samat 3,14159 26535 89793 23846 26433...

        Satunnaislukujen generointi perustuu siihen, että et voi edellisten lukujen perusteella tietää mikä seuraava luku on:
        Aloitetaan "arpominen" jostain kohtaa piin desimaaleja.
        Ensimmäiseksi luvuksi saamme kakkosen. Käyttäjä ei kuitenkaan voi tietää onko tuo kakkonen desimaalikehitelmän kohdassa 6, 16, 21, 33, 38 vai jossain myöhempänä, joten hän ei myöskään voi tietää mikä luku "arvotaan" seuraavaksi.
        Toiseksi luvuksi saamme kutosen. Nytkään käyttäjä ei tiedä onko luvut arvottu kohdasta 6-7, 21-22, 225-226, vai jostain myöhempää, joten hän ei tiedä mikä luku "arvotaan" seuraavaksi.
        Ja niin edelleen.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2345
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1701
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      170
      1558
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe