Niin.. aina kun olin pieni tyttö, näin jokaisen uneni lopussa, vaikka uni olisi ollut mukavakin, pelottavan miehen. Mies seisoi tasan tarkkaan aina samassa paikassa, meidän eteisessä. Heräsin aina siihen kun se ukko tuijotti minua. Joskus se lähti paikasta liikkeelle ja heräsin siihen kun hän meinasi tappaa minut miekalla tai jollain kirveellä.
Vaikka nämä unet olivat olleita ja menneitä, mieltäni on painanut tämä ukkeliini unissa. Miksi ihan JOKAISESSA unessa näin tämän ukon. Ukon näkyminen unessa alkoi jotain kun olin 4-5 vuotta ja ukon loppuminen unissa loppui enne kun täytin seitsemän. Mutta miksi jokaisessa unissani silloin ukko oli aina samassa paikassa ja joskus liikahti?
Vaikka nämä unet olivat olleita ja menneitä, mieltäni on painanut tämä ukkeliini unissa. Miksi ihan JOKAISESSA unessa näin tämän ukon. Ukon näkyminen unessa alkoi jotain kun olin 4-5 vuotta ja ukon loppuminen unissa loppui enne kun täytin seitsemän. Mutta miksi jokaisessa unissani silloin ukko oli aina samassa paikassa ja joskus liikahti?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko silloin pelännyt jotain miestä. Vaikkapa isääsi tms. En nyt muuta keksi.
Jos sä menisit sinne samaan paikkaan, niin sä näkisit sen ukon siellä taas. Kai se liikahti sen takia ja tuli sun jokaiseen uneen, koska se huomasi sut siellä missä sä olit ja halus susta jotain.
Osaatko kuvailla sen ukon ulkonäköä(ihan kaikkea mahdollista mitä tulee mieleen siitä)?
Kyllä minä pelkäsin silloin yhtä miestä lapsena. Se oli kyllä piirroshahmo, mutta silti pelkäsin.
Niin, siis että minkä näköinen se ukko oli, niin muistan sen kyllä hyvin.
Sillä oli keltaset hiukset ja skotlantilainen asuste. (Kiltti päällä, säkkipillit kädessä) Se oli vihaisen näköinen joka unessa. Yhdessä unessa ukko oli alasti. Se oli sillä tavalla, että näin lapsena jotain toista unta, mihin ukko ei edes liittynyt. Menin siinä unessa yhteen huoneeseen kotonani ja kun katsoin eteiseen, ukko oli siellä, ja jopa alasti. Olin niin kuin jo tottunut siihen ukkoon ja pudistin vain päätäni.
Yksi uni oli taas niin, että leikin leluilla yhdessä huoneessamme ja taustalla kuului uhkaavaa musiikkia ja askeleita. Kävin katsomaan siinä unessa eteiseen ja siellä se ukko oli(se oli ensimmäinen uni, jossa ukko ilmestyi). En siis tuntenut sitä kunnolla enkä tiennyt mitä tehdä. Kun yritin juosta pitkää käytäväämme pitkin pakoon, en tietenkään päässyt pakoon, vaan lattia oli ,kuin juoksuhiekkaa. Ukko siis sai minut, otti miekan ja yritti tappaa minut tai syödä. Minä yritin vain pelotella häntä siinä ja kaikkea. Joskus en uskalatnut emnnä nukkumaankaan pienenä kun pelkäsin että näen taas unta ukosta!
Tällaista minä muistan. Olen kiitollinen jos joku osaa tulkita tämän ukko-uneni. Olen kauan halunnut tietää mitä himputtia nämä monen vuoden ukkounet tarkoittavat! Kiitos edellisistäkin tulkinnoista.