Mittasin virtapiiristä ampeereja yleismittarilla niin onko tuo lopullinen lukema se oikea? Se mihin vakiintuu. Miksi siinä alussa usean sekunnin ajan vilistää eri lukuja mittarin kiinnityksen jälkeen?
https://youtu.be/3v-teb0wciA
https://youtu.be/3v-teb0wciA
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koska sinulla on digitaalimittari jonka muunnin yrittää laskea AC hituvirtaa. Analogiamittari näyttäisi heri oikeaa arvoa.
Mitähän mitataan seuraavaksi ?
sun kikkeli, VIRALLINEN mittaus, itehän valehtelet sen koolla jatkuvasti, herra "hyvinvarustettu" MAX 8cm.. erektiossa, kyllä tämä tiedetään..
Joko taas aktivoitiin ilman lupaasi?!?!? Kauheeta!
Hyvä alotus mielenkintoinen.
Samaa ongelmaa mullakin kun mitoitaa sulakkeita.
Pihti mittari paras virta mitauksiin.
Edisonni
Lukema mihin mittari asettuu on oikea. Johtimissa kulkee vain hituvirtaa ja johtimien pituuskaan ei siten vaikuta lukeman tarkkuuteen.
Tarttet truerms-mittarin.
Ilmeisesti laite jonka virtaa mitataan kytkeytyy samalla päälle kun aletaan mittaamaan.
Moni laite ottaa käynnityessään virtapiikin ja suorittaa muitakin toimintoja ja virta asettuu vasta hetken päästä normaalitilaan, sitten on tietty vielä nuo mittarista itsestään johtuvat viiveet ym.