Eläkkeelle siirtyy nyt vuosittain vähintään 74 000 ihmistä. Koska kuolleet (yli 52 000) lähes kaikki kantasuomalaisia mutta syntyneistä tuskin enempää kuin 42 000 kantasuomalaisten voidaan todeta kantasuomalaisten määrän vähentyneen n. 10 000. Tämä väheneminen tulee tästedes vain kiihtymään 2040-luvulla on jo noin 30 000 vuodessa. Suomen alamäki on tosiasia.
Viime vuonna syntyi vain 46 425 lasta Suomessa
Anonyymi
2643712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 264
Vanhimmat
Miettikääpä että tuollainen 46 000 ikäluokka tulee itse synnyttämään vain noin 32 000 - 34 000 lasta joskus 25-35 vuotta myöhemmin. Tuossa vaiheessa kuolee Suomessa jo 72 000 - 75 000 vuodessa. Siis yli tuplasti enemmän. Menossa kansallinen itsemurha. "Viimeinen lähtijä sammuttaa valot". Finis Finlandia.
Vihreiden uus lakiehdotus, Lapsilisät puolitetaan heti vaalien jälkeen, siinä on teille vaaliteemaa vaaleihin asti
Kyllä täällä asuu ihmisiä, ei maa autioiksi jää, mutta asukkaat ovat muslimeja. Kun muslimit eivät ole kovin ahkeria työn perään, niin elintaso laskee jonnekin Somalian, Irakin, tai Afganistanin tasolle.
Mikäs kylähullu se siellä kirjoittelee?
Arjalaiset ovat paimentolaisia iranista, voitaisiin ottaa iranista miljoona arjalaista tänne. Varmaan tätä kaikki viimeiset kantasuomalaiset kannattaa.
Näin!
Paimentolaisilla ei ole ongelmaa tehdä tehdä tenavia ja työnteko sujuu aivan samassa määrin kuin muillakin ihmisillä.
Varmasti moraalikin tiukempi ja elämänarvot hallussa, toisin kuin näillä palstoilla marisevilla jyrsijöillä.
Saatais ainakin veronmaksajia ja eläkkeenmaksajia näille vinkuville kantasuomalaisillekin!
Alle sata vuotta ja koko Eurooppa on Muslimeiden.
Sitä saa mitä tilaa.
Alle sata vuotta ja koko Eurooppa on Muslimeiden.
Sitä saa mitä tilaa.
Pummit ei tee töitä,me maksamme..
Nìinpä...
Syntyvyys on Suomessa kasvanut, lukekaa lehtiä!
Kun näen tumman miehen polkevan lumisohjossa polkupyörällä, Wolt-lähettilaukku selässä, niin en voi allekirjoittaa väitettä mamujen laiskuudesta.
Ei tuolla näe kantasuomalaisia nuoria, terveitä miehiä tekemässä vastaavaa. Ovat työttömyyskorvauksella jo toisessa sukupolvessa.
Kyllä olet oikeassa täällä jotkut ja jopa puolueet ihannoivat homoja ja lespoja marssitaan niiden puolesta, ei ole ihme että suomalaisten syntyvyys laskee kun kahden samaa sukupuolta olevan on hankalampaa saada jälkikasvua ja muslimien syntyvyys lisäntyy vauhdilla.
Sinulla ne on ihan omat nuo rotuopitkin. Vaiko onko nuo Qanonista peräisin?
Nain on!
Valkoiset länsimaiset ihmiset katoavat.
Kukahan meille maksaa eläkkeet,kun näistäkin syntyvistä suurin osa saa burn outin,osa syrjäytyy ja yksi osa valitsee ammatikseen bloggaamisen, tai muuten vain chillailun ja hevoskuiskaaja-ammatin,yksi osa saa tunnevamman koulukiusaamisesta(nykyään kaikki lapset on koulukiusattuja),minua ei haittaa vaikka ei yhtään kakaraa syntyisi suomeen,kunhan saan eläkerahani jostain. ja voin viettää talvea espanjassa.
72 000-74 000 on varmaan jo ilmastonmuutos tuhonnut maapallon että voi voi kun suomen väkiluku laskee
Tyypillistä punavihervasemmistolaista propagandaa väite suomalaisten laiskuudesta...
Eihän jotku woltin tyyliset firmat palkkaakaan muita kuin mamuja.....
Ja taitaa palkka taso niissä firmoissa olla alle minimipalkan. Ei sillä tavallinen suomalainen elä.
Niin, ja kaikki maahan tulevat muslimi mamut on miehiä...
Monille suomi neidoille ei nykyään enää kelpaa muu kuin partasuu muslimi.
Siinä yks syy syntyvyyden laskuun:
Naisia ei oo tarpeeksi tässä maassa.
Miehet ei voi lisääntyä keskenään, vaikka kuinka yrittäisivät
Ilmastonmuutos on lähinnä vain punavihervasemmiston propagandaa...
Ei se todellinen ilmiö oo...
homoilla ja lesboillakin on lapsia, jote ei vaikuta. Osa sinun kunnon heteroperheistäkää ei halua tai voi lisääntyä.
Arjalaisia asuu Intian luoteisosassa eikä missään Iranissa.
Vai että eurooppalaisten uskonto vaihtuu. Muuttuihan Suomenkin yleisin lahko roomalaiskatolisesta luterilaiseen 1500-luvulla. Saapa nähdä.
Vaan mitä paimennettavaa täällä riittää? Hehän asuvat ja liikkuvat karjansa mukana laitumelta toiselle. Siitä nimikin paimentolaiset!
Eivät rakenna pysyviä asumuksia edes. Elävät lähes omavaraistaloudessa.
Aika paljon näkee ainakin meidän paikkakunnalla ihan kantasuomalaisia nuoria miehiä Woltin polkupyörälähetteinä. Afrikan poijjaat kuskaa Wolttia myös, mutta autoilla.
Sitä olen miettinyt, että miksi naisia ei näy täällä meillä päin Wolt-kuskeina ollenkaan.
Onko tässä yksi syy siihen, miksi naisen euron sanotaan olevan vähemmän, kuin miehen.
Tuo Wolt-lähettityö tullee muuttumaan jossain vaiheessa Suomessa, koska nyt työnantaja laskee kuskit yrittäjiksi ja oikeuslaitos työntekijöiksi.
Kukaan ei maksa eläkkeitä heille, jos eivät itse tajua. Työterveyshuolto, vakuutukset jne jne...
Tässä on iso periaatteellinen kysymys siitä, että voiko työnantaja päättää, että työntekijä on yrittäjä vai onko päätösvalta valtiolla.
Jos lopputulos, eli ennakkopäätös lopulta on, että työnantaja voi päättää, niin olemme aika monet työntekijät pian provisiopohjaisia yrittäjiä.
Voihan sekin onnistua, mutta muutos olisi yhteiskunnassa todella suuri. Niin vapaata kapitalismia ei ole missään EU:ssa ainakaan vielä.
No kai sen järjellä ymmärtää, ei kukaan!
Muutaman kymmenen vuoden kuluttua ei ole mitään eläkejärjestelmää!
Tosin eipä eläkettä kohta tarvitse maksakaan, kun työn tekeminen ei maistu! Eläke kun kertyy vain työtä tekemällä.
Tiedän paljon nelikymppisiä, jotka eivät ole tehneet päivääkään palkkatyötä eläissään!
Suomessa ei ole minimipalkkalakia, eikä sitä myöten minimipalkkaakaan.
Saisi kyllä mielestäni olla.
(USA just suunnittelee minimipalkkansa nostoa siten, että se olisi jatkossa 15 dollaria tunnissa.)
Wolt-kuskit eivät ole Wolt-firman mielestä työntekijöitä vaan yrittäjiä.
Joo ja sit voitais ottaa myös romaaneja heillä kun tuo työnteko on hallussa ja ovat suomalaisia ahkerampia.
Seksuaalivähemmistöjen oikeudet eivät syntyvyyteen vaikuta. Antaa ihmisten olla mitä ovat ja seksuaalivähemmistöjen hankkia lapsia siinä missä muidenkin. Tavat hankkia lapsia voivat olla eri, mutta ainakin lapset ovat halutumpia kuin vahinkoraskaudet ja sitä kautta saavat paremmat eväät elämään.
Muslimien syntyvyydestä täytyy olla huolissaan. Ongelman ratkaisu on poliitikkojen käsissä, joten peli on käytännössä menetetty.
Täällä ei ole kuin muutamia tuhansia alkuperäisiä saamelaisia. Nuo "arjalaiset" ovat ongelmallisimpia maahan tunkeutujia, jotka eivät tunnu sopeutuvan vuosisadoissakaan!
sairasta kun joka paikka täys kommareista ketkä vaan valittaa eläkkeistään. mamut ei ainaka tarvi moisia.
Totta,naapurini vain nistailee eikä opiskele tai muuta.Eivät edes yritä mitään vaikka alle 30 kymppisiä.Ulkomaalaiset tekee nekin hommat mitkä ei suomalaisille kelpaa.
😂😁🎬🎥
Tottapa hyvinkin.Partasuut kiehtoo näitä ja sitten itketään kun niitä ei enää kiinnosta,sen homman jälkeen joten ladyt..🖕
Odotin jo tuota homeista ,kulunutta hokemaa joka ei enää naurata💫
Näin on kyllä suomen nuoriso alkoimennä pilalle 90 luvun puolivälissä eikä toipumista näy
Ei politikotkaantajuneet tätä vaikka ovat niin viisaita
Eläke ikä nousee joka vuosi 3kk
Eli 40vudessa se tekee 10v.
Eli nyt 25 vuotiaat pääsee eläkkeelle 75v?
Suomen valtiolle parasta on se että ihminen kuolee
ennekuin jää vanhuus eläkkeelle?
Silloin valtion ei tarvitse maksaa eläkkeelle jäävälle
niitä rahoja jotka hän pitkän työuransa aikana
eläkekassaan maksanut.
Mitä me voimme tehdä?
Meille ei jää kuin yksi vaihtoehto.
Kulkea äänestyspaikkojen ohi!
Ja yriittää myös
Eläkeikää nostellaan jotta ei sinne asti tulevaisuudessa kukaan kuitenkaan elä. Tottakai eläkevakuutusmaksut kerätään kuitenkin jatkossakin palkasta pois. Ne rahat menee sitten johonkin jonnin joutavaan maailman parantamiseen. Että älä huoli ollenkaan.
Ei voi mitään , kun inhottaa homoparit, tunnen myötähäpeää kun lääppivät toisiaan
Sale johdatti Suomen euhun sitten natoon ja pian sotaan
Sähköstä ei tietoa ja bensa älyttömän kallista
Narsismi, hedonismi ja kulttuurimarxilaisuus tuhosi Suomen. Saa siinä uusisänmaalliset yrittää laulaa olemattomalla lauluäänellään Maamme-laulua. 🇫🇮👎
Se on naisten vika. Naiset on ahneita, kieroja ja itsekkäitä
Jos miehellä veltto, ei myöskään lapsia. Naisten matkustettava Gambiaan.
Yleensä se on niin että nainen rakentaa uraa 40 vuotta ja havahtuu äkkiä siihen että kukaan ei halua häntä enään. Sitten hän matkustaa Gambiaan ja palkkaa rattopojan. Tosi surullista
Eikös se Gambia tms. Afrikka jo ole riittävästi kuleksinut Suomeen? Eilen "esiintyi" eräässä Prismassa nuoripari julkisesti kuherrellen.
Nuori vaalea suomalaisnainen ja afrikkalainen, luultavasti matu? Äkäytyivät suutelemaan kaupassa olevan sushibaarin jonossa, kummallakaan ei tietenkään ollut mitään koronamaskia, eihän sitä nyt kiimaisina kuolla, vai mikä lie ajatus?
Suomi valtiona entisin melko jämptein olemuksin on pian kadotettua historiaa, sitä mukaa kuin noita tiettyjen suosittujen suuntien ulkomaalaisia lisääntyy suomalaisten naisten kanssa ( toki vähän toisinkin päin) kansakunnan koostumus ja käytöstavat muuttuvat.
Onko se hyvä vai huono, miettiköön jokainen "kynnelle kykenevä" omista lähtökohdistaan?
Yep. Gampiassa saa vaikka väkisin.
Haista sinä paska kokeile synnytys kipuja ite on semmosi laitteita
Jos miehellä veltto, ei myöskään lapsia. Naisten matkustettava Gambiaan.
Yleensä läskit ja muutenkin kantti kertaa kantti matkustavat sekä hieman miehen näköiset naiset..
Mutta pitäähän saada:))
Turhaa vaivannäköä. Lapsiahan voi ostaa jo netistä, kaiken ikäisiä ja värisiä ja kokoisia. Ei tarvitse matkustaa. Jos taas se tekorituaali on enemmän pääasia kuin jälkikasvu, voi aina rimpauttaa talonmiehelle.
No jos kerran kaikki naiset muka ovat tuollaisia niin ei kannata varmaan lisääntyä naisten kanssa
Tummaihoiset eivät kitise ja syyttele naisia toisin kuin suomalaiset. Siitä johtuu varmaan.
Niinkö luulet?? Kyllä vetävät akkoja turpaan ja huolella...liian monta kertaa nähnyt vastaanotolla katkenneita luita, mustia silmiä, henkitorven vaurioitumisia ym.
Syy on lapsivihamielisen kulttuurin ja sen että miehet ovat tummien sinkkujen perään eivätkä pysy väsyneiden äiti ihmisten kanssa. Lisäksi työelämä on rankkaa ja sinkuilla mahdollisuus palautua iltaisin kun kotityövuori ei odota vastassa. Miksi nainen siis haluaisi äidiksi kun kukaan ei arvosta paskan vertaa.
"Saa siinä uusisänmaalliset yrittää laulaa olemattomalla lauluäänellään Maamme-laulua"
Kyllä se kiljukännissä onnistuu. Vanhaksi menneet pullot paiskotaan vokkeihin tulitikun kanssa.
Eikä tartte matkustaa, gambialaiset voivat meloa tänne. Ovat sitten hyväkuntoisia, lihaksikkaita ja jänteviä, toisin kuin pelivideoiden ääressä lössööntyvät suomipojat.
Norjan lohta kapseleihin pakkaavalle on lottovoitto.
Merkittävä tasa-arvo-ongelma, että vain naisten on koettava synnytyskivut.
Joo, mutta eivät kitise ja syyttele, vaan toimivat kuten MIES! Se vetoaa naisiin.
Noista tulee rumaa jälkikasvua 🙉
Veltto paska kansa. Ansaitsee kuolla sukupuuttoon.
Tuon Vihreiden Tavoite, kuten lapsilisien puolittaminen
Paraskin puhuja, ite lähteny karkuun omasta kehitysmaastasi suomeen sluibaamaan.
tietyisti syyksi mainitaan ilmasto muutoksen torjunta,
Veltto paska kansa on pantu elättämään matuhamppareita, että miten sen velttouden nyt ottaa?
Toki meissä suomalaisissa on velttoilijoitakin nykyisellään, mutta mitäs on nää täyselätettävät kunniavieraat?
Puhut vain omasta puolestasi.
Ei ole velttoja minun kotikonnuilla.
Onko kakka useinkin mielessäsi?
Veltto paska kansa. Ansaitsee kuolla sukupuuttoon.
Sosialistit ja mamutko?
Suomen tuhoutuminen johtuu kulttuurisesta rappiosta. Rappion ensi merkit havaittiin 1960-luvun lopulla. Se paheni 1980-luvun puolivälissä yltiökapallisuuden mukana ja vapaa pudotus alkoi EU:n myötä 1990-luvulla.
On naurettavaa edes olettaa että kukaan kehtaisi tällaista rappiomaata puolustaa.
Suuntaus on oikea, koska maapallolla on liikaa väkeä.
Maapallo tulee tuhoutumaan ylikansoitukseen. Se on myös epäsuorasti ilmasto-ongelmien syy.
Kaikille ylikansoittuville maille pitäisi laittaa sanktiot eikä niistä saisi ottaa muihin maihin ainuttakaan ihmistä.
Mutta vihreät ovat tuhoamassa maapalloa edistämällä ylikansoittumista.
Myrkkyä Ketuttaa oikee kunnolla, ota Naurulokin Löräys ja puhu taas paskaa !
> maapallolla on liikaa väkeä.
Ei ole. Tälläkin hetkellä kaikki maailman ihmiset mahdtuisivat yhtäaikaa seisomaan Suomen suurimman järven jäälle. Tilaa on hyvin, ongelma on vaan, että jotkut ihmiset (johtajat) ovat ahneita ja itsekkäitä ja haluavat kaiken itselle.
Kuinka paljon olet valmis alentamaan elintasoasi?
Mikä on se vuosikymmen, - tai sata johon haluat palata ja lahjoitatko jo nyt palkkasi hyväntekeväisyyteen?
Ei kyse ole jäällä seisomisesta vaan luonnon tasapainosta.
Vihreät eivät edistä lisääntymistä vaan päinvastoin he kehottavat homouteen.
Ylikansoittuminen on valhe. Maapallolla on hyvin paljon tilaa, ruokaa on ylimäärin ja saastuminen ei johdu ihmisten lukumäärästä vaan ahneudesta. Sanoisin että ahneet tuhoavat ympäristön. Tästä kerrotaan Ilmestyskirjassa. Ihmiset kiroavat Jumalaa mutteivät tee parannusta synneistään. Ihmisen itsekkyys tuhoaa luonnon.
Naisten vika
Okei. Eli ei kannata lisääntyä sitten jos kerran naiset ovat perCstä
Varmistaa sen että Suomi tulee tyhjentymään - ainakin kantasuomalaisista. Uusista tulokkaista somalit yhtä surkeita yhteiskunnan rakentajia kuin mustalaiset.
Totta, mutta osaavat ottaa elatuksensa kuitenkin meiltä orjakansaksi alistetuilta, eivätkä turhaan kiittele kun vihreät vissiin opettaneet, että suomalaiset riistäneet Afrikkaa.
Just niin kaikki matut helvettiin täältä.
Vuonna 1948 Suomeen syntyi yli 108 000 lasta vaikka väkiluku tasan 4 miljoonaa. Siis suhteessa 3.5 kertaa enemmän kuin nyt. Silloin oli luja usko parempaa huomiseen. Silloin oli vielä oikea Suomi🇫🇮. Syntyvyys oli yli 80 000 aina vuoteen 1965 kunnes veltot suurten ikäluokkien paskiaiset aloittivat Suomen mädättäminen. Yht äkkiä syntyvyys synnyttävistä suurista ikäluokista huolimatta putosi reiluun 60 000:een. Tilanne muuttui EU:n myötä katastrofiksi 2000-luvulla. Suomi tuhoutuu.
Silloin syntyi paljon lapsia kun ehkäisykeinoja ei juurikaan ollut.
Ja hyvä niin, lapset tulivat kun olivat tullakseen ja hyvin selvittiin. Lapset myös kasvatettiin. Oppivat työnteon ja elättivät sitten taas oman perheensä.
Tukia oli tasan lapsilisät ja köyhäinapu!
Omillaan tultiin toimeen ja jos työ ei maistunut, oli lähdettävä kerjuulle! Jotain oli leipänsä eteen tehtävä.
Aloittajan mainitsema kehitys tämän maan väestöpohjassa on tosiasia, netin aikakaudella meno vaan kiihtyy entisestään.
Tosiasia myös tuo, maapallo kärsii rajusti liikakansoituksesta. Jotkut on saaneet päähänsä idean, siirretään kehitysmaaväestöä sieltä lämpimämmistä maista kylmemmän ilmaston pohjoiseen joihinkin väestökeskittymiin sinne, lämmitetään kivihiilellä koko pska ja saarnataan samalla muodikkaasti ilmaston lämpenemismantraa.
Metsien museoiminen on myös ykkösasiaa ohessa, kaikki tämän maan metsät tulee museoida. Jossain Amazonjoen varren maassa kaadetaan aarniosademetsät, poltetaan kaskeamalla maapohja ja laitetaan kasvamaan jotain aivan muuta.
Viimeisen 20 vuoden aikana tätä tehty moninkertaisesti tämän maan koko pinta-alan suuruisille alueille, vaan ei tämän museoimisporukan mielestä haittaa kun saahan sieltä samalla niitä pössyttelykasveja mitä pössytellä takkutukkapiireissä sitten.
Onko tuohon eläkeläisiin laskettu mustalaiset mukaan?
"Maailmassa on liikakansoitus" on typerä Rooman Klubin hokema vaikka todellisuudessa maapallon tiedetään kevyesti elättävän ainakin 20 miljardia ihmistä. Huipussaan maapallon väkiluku saavuttanee 10½ miljardin lukeman jonka jälkeen se kääntyy selvään laskuun 2070-luvuaa. Vuonna 2100 väkiluku todennäköisemmin on alempi kuin se on nyt. Tämä siksi että maita joissa syntyvyys vain 1.2 -1.8 lasta naista kohden on yhä enemmän ja jo lähes puolet ihmisistä asuu maissa jossa väestö ei madaltuneen syntyvyyden vuoksi kykene lähellekään uusiutumaan. Uusiutumiseen näet tarvittaisiin 2.1 syntyvää lasta per synnytysikäinen nainen.
Suomen lukema on 1.37. Yhdessäkään Euroopan maassa lukema ei ole suurempi kuin 1.9 ja yleisin lukema on noin 1.5. USA:n valkoisillakin lukema on jo pudonnut 1.7 ja vai latinoilla niukasti yli 2.
Ylikansoittuminen on tosiasia. Typerät teoriat voi heittää romukoppaan koska on väkeä jotka eivät pysty itse ruokkimaan itseään ja sitten muu osa väestöstä orjuutetaan elättämään tämä täysin ylimääräinen turhakejoukko.
Luonnonlakeja on venytetty liikaa. Ei ole tarkoitus että joka ikinen pidetään elossa. Enemmän omavastuuta siihen, kansallisella tasolla.
Juuri niin, 1.2 miljardia "kehitysapuun", on hyvä apuraha ylikansoittamiseen sekin, eikä hallituksen mielestä ole pois suomalaisilta p-le:(
Suomen syntyvyys nyt 1.29 ainakin viimeisen tiedon mukaan.
Idiootti ei osaa ennakoida voimakkaasti alentuneen globaalin hedelmällisyyslukeman ennakoivan väestön vähenemistä 40-45 vuotta myöhemmin. Se teissä alarmisteissa on aina ollut vikana. Teillä on huono demografiatiedon lukutaito.
Suomen väkiluku on kasvanut joka vuosi sotavuosista asti. Syntyvyyskin on kääntynyt nousuun. Viime vuonnakin kasvua oli 11 000 henkilön verran. Tulevina vuosina kasvu kiihtyy vielä useisiin kymmeniin tuhansiin vuodessa.
..."kasvu kiihtyy..." voi kiihtyäkin jos ei järki voita ja rajoja saada saada kiinni noilta siipiveikoilta ja syöttiläiltä... ensimmäisenä toimenpiteenä "pärnerin" taksiuudistus täytyisi perua,rääkyvät rähisijät kautta maan laittaa kävelemään takaisin sinne mistä ovat tulleetkin ja laittaa nämä "kehitysapulaiset",nämä suvakit ja viherfasistit, oikeisiin töihin vaikka ojankaivuun ja koivun istutukseen suomaille "kotimaisen energiansaannin" turvaamiseksi
SDP on vaatinut jo pitkään lääkärikoulutuksen lisäämistä, lääkäreiden pakkosijoittamista syrjäseuduille sekä apteekkarien ansiotason laskemista.
Lääkäriliitto ja Apteekkariliitto tietysti vastustavat, mutta jotakin on Sanna Marinin hallituksen tehtävä syntyvyyden lisäämiseksi.
Myös yksityinen työterveyshuolto on lopetettava eikä sille saa edes edpidemiassa antaa oikeutta rokottaa kelakorvattavasti.
Tämäkin osaltaan auttaa syntyvyyden lisäämisessä, sillä työterveyshuollon asiakkaita on 1,9 miljoonaa, joissa on siis valtavasti syntyvyyspotentiaalia.
Ei kai ne lääkärit jouda kaikkia panemaan maallakaan?
Suomen bkt-kasvu tulee seuraavan 30 vuoden aikana varmuudella pysähtymään. Hyvä jos ei jopa laske. Tämä tietenkin näivettää taloutta entisestään. Vähemmän yrittäjiä, työntekijöitä, kysyntää, investointeja....alaspäin vievä kierre.
Bkt:n jatkuva kasvu näyttäisi liittyvän ihmisen määrän kasvuun (markkinat ovat globaalit). Kyse on maakohtaisesti ajateltuna markkiinaosuuksista, investoinneista, insinööritaidoista jne. ei niinkään maakohtaisista väkiluvuista.
Suomenkin kohdalla olisin enemmän huolissani bkt:n jyrkästä jakautumisesta. Ts. harvat omistavat kaikien, suurimman osan kyykkiessä köyhyydessä.
Ettkö muista. Pääministeri Sanna lupasi 10 vuoden päästä on Suomessa hänen nykyisien toimiensa ansiosta hyvin. Radiossakin sdp leirin taloustieteilijä henkutti "nerokasta" budjetti suunitelmaa millä Suomi nousee joten kai nousee syntyvyyskin epävarmojen aikojen väistyessä.
Eipä tällä maalla ole enää toivoa selvitä. Persereikä tämä maa nyt on.
Osavaltio, joka teeskentelee itsenäistä, jotta kansallismieliset äänestäjät eivät ymmärtäisi tulleensa kusetetuiksi. Kokoomuskin oli innokkaasti aikanaan ajamassa Suomea Euroopan unionin jäseneksi. Eivät hekään naiiviuudessaan oikeasti ymmärtäneet, että se tarkoittaisi tosiasiallisesti itsenäisyyden menettämistä. Meistä monista se oli itsestään selvää, ja siksi äänestimme ei . Pidimme itsemääräämisoikeutta maamme tärkeimpänä arvona, jota tulisi puolustaa ensisijaisesti. Oman valuuttamme sitten myös pian menetimme. Mielipidettä tähän meiltä Suomen kansalaisilta ei edes kysytty. Päättäjämme vain omassa viisaudessaan päättivät näin. No nyt olemme tulleet siihen pisteeseen, jossa ainut järkevä mahdollinen vaihtoehto olisi reilusti myöntää, että olemme osavaltio emmekä enään itsenäinen valtio, koska itsenäisyydestä luovuimme jo syksyllä -94. Kun nyt maksamme muiden huonosti talouttaan hoitaneiden valtioiden laskuja veroillamme (vaikka omakaan taloutemme ei ole kestävällä pohjalla mm. väestömme ikääntymisen vuoksi) on tämä nykyinen malli meille kaikkein tuhoisin. Britannia erosi viime hetkellä, ehkäpä voidaan sanoa hyvän sään aikana. Pohjoisen sijaintimme ja harvan asutuksen ja pitkien etäisyyksien vuoksi energian tarpeemme asukasta kohti on suuri. Routa myllää myös tiestöämme. Joukkoliikennettä on kallista kehittää täällä. Olemme Euroopan Unionin pieni köyhtyvä ja ylivelkaantuva syrjäkylä ja lypsylehmä, jonka on muita vaikeampaa huolehtia kilpailukyvystään ja jolla ei ole mahdollisuutta vaikuttaa edes valuuttansa arvoon. Silti haluamme olla edelläkävijä ja tiennäyttäjä päästöjen vähentämisessä ja luovutamme kauniin luontomme kaivosteollisuuden raiskattavaksi, jotta maailmaan saataisiin lisää sähköautoja. Nykyään jo Sauliakin touhu hirvittää
Sauli on hyötynsä ottanut Brysselin keikoilta, hyvin se putsattiin siellä syrjässä, kanan muistilla ja huonolla hoksalla varustetut äänestivät presidentiksi, itse en pystynyt kun muisti pelasi ja pelaa, mikä oli hänen roolinsa 90-luvun laman jälkimainingeissa.
Niin paljon petosta ja keplottelua maassa Suomi :( Katsokaapa Marinia, hän osti jo viime kesäisellä päätöksellään EU:n tukemisesta itselleen kultaisen kädenpuristuksen Eurostoliitolta ja tyhmä kansa maksaa karmeat lunnaat.
Siellä se Marinkin sitten istuu vähintään Afrikka komissaarina, kuten puoluetoverinsa Urpilainen nyt.
Jos ette satu enää muistamaan, Urpilainen Suomen valtionvarainministerinä osti komissaarin paikkansa syytämällä Suomen varoja Kreikkaan Kataisen konnahallituksessa ollessaan:(
Niin paljon petosta ja keinottelua mahtuu tähänkin pieneen maahan poliitikkojenkin toimesta.
Neuvoa-antavassa kansanäänestyksessä jaa-äänet voittivat.
Väitän, että turvallisuustekijät ts. Suomen maantieteellinen sijainti ratkaisi äänestyksen tuloksen.
En sano, että Suomen tulisi tehdä ero EU:sta, mutta asioista pitäisi voida keskustella, ainakin kuulumisesta euroon. Miksi pitäisi voida keskustella?
No esim. siksi, että tämä on muuttumassa yhteiseksi velkaunioniksi.
Silti, tällä hetkellä ero EU:sta on täysi mahdottomuus.
Natoon liittyminen lisäisi Suomen vapautta.
Minä en kannattanut EU:a äänestyksessä, eli puhdas EI. Mutta tässä sitä kärsitään ja vielä kovemmin kun Marin on pallinsa ostanut EU:sta velkavaroillamme :(
Kerrankin joku kertoo faktat faktoina. Suomen poliitikot ovat paskasakkia ja oman edun tavoittelijoita, myodivät koko Suomen eurolla jos se toisi itselle idon hyödyn kuten kokoajan näemme poliitisista päätöksistä.
Samalla voi vain todeta että äänestäminen on täysin turhaa kun kaikki perustuu korruptioon ja hyvä veli touhuihin. Politiikka on totaalisen rikki ja toimimaton instituutio.
Suomi on umpikujassa mistä ei ole enää poispääsyä ja paine kasvaa joka hetki jolloin jossain vaihessa kattila räjähtää.
Se hetki alkaa olemaan jo lähellä.
Olen tehnyyt 50 vuotta töitä ja maksanut älyytömästi vereoa en ole saanut opintolainoja enkä rahoja silti on vähän omaisuutta ja aina ollut auto velaton joutunut käymään kouluja työn takia omilla tienaamillani varoilla nyt alkaa tuntua turhalta työltä
syntyvyys kyselyssä mainittiin suudenmaksi syyksi tulojen pienuus epä varma työ tilanne ja puolison puute,
Suomi ei ole lapsiystävällinen maa, täällä ei ajatella lapsen etua. Ei ole lapsen etu, että viedään päiväkotiin eli laitosmaisiin oloihin jo 1vuotiaana. Näitä pieniä laitoshoidokkeja on paljon ja voi sitä raastavaa itkun määrää. Se ei kuulu päättäjien korviin, kun kaikki menee talouden ehdoin. Ei kannata tehdä lapsia tänne kärsimään, nuoret ovat viisaita.
Maa jossa ei enää synny lapsia (riittävästi) on tuhoon tuomittu. Piste. Se on niin yksinkertainen asia.
Mikä on riittävästi?
Minun mielestäni Suomessa on ihmisiä riittävästi.
Tulevaisuutta, edes parin vuosikymmenen päähän on erinomaisen vaikeaa ennustaa, olosuhteet voivat muuttua radikaalisti.
Vielä tällä hetkellä Suomi on oikeasti yksi maailman parhaimmista valtioista.
20%+tulisi+lisää+jos+vauvoja+ei+pilkottaisi+kuoliaiksi+naisten+kohduissa.
Abortti+on+tullut+ehkäisykeinoksi.
Kuinka oot noin hirvee helppo sun on sanoo sä et synnytä naisilla on tarpeek muutenkin ongelmia haluutko muka että Suomi on täynnä traumatoituisia lapsia
Abortin teettää ihminen joka ei joko halua tai pysty huolehtimaan lapsesta!
Pitäisikö tähän maahan synnyttää väkisin lisää lapsia kärsimään? Lapsia joita edes oma äiti ei halua? Eikö meillä ole jo ihan riittävästi ihmisiä, jotka aikuisena etsivät itseään, juuriaan ja kokevat, ettei heitä ole koskaan rakastettu?
Naisella on oukeua omaan ruumiiseensa, samoin miehellä omasn ukokkeensa, joten minkä ihmeen takia Suomessa ihmetellään syntyvyyden vähenemistä?
Raskaus on ikävä asia, oksettaa, p.skattaa, ähkyolo ym.
Eikä se lapsen syntyminen miehellekään mukavaa ole, yöt saa valvoa, kaupasta saa hakea maidonkorvikkeita, kuunnella miten miehet eivät synnyttämättöminä tiedä mitään kivusta, vaihdella kakkavaippoja jne.
Myöhemmin saa taistella murkkujen päähänpistojen kanssa ja kuunnella miten tyhmä on. Sitten saa haulikolala ajella kolleja tai narttuja nurkilta pois.
Hoitakoon maahanmuuttajat synnyttämisen. Ei se ole valkoisen hommaa.
Miten voitsanol noi toi ei oomitään verrattuna naisten huoliin ja kuinka rasistinen olet
Jos suomalainen nainen ei halua synnyttää lapsia mutta suomalainen mies haluaisi tulla isäksi eikö luonnollinen ratkaisu olisi hankkia vaimo ulkomailta?
KYLLÄ!
Voitais vaihteeksi muuttaa maahanmuuttopolitiikkaa siten, että otettaisiin vaikka puoli miljoonaa 16-25 vuotiasta aasialaista naista tänne maahanmuuttajiksi.
Kyllä lähtisi syntyvyys nousuun.
Minä voisin ottaa vaikka valtion viran ja lähteä niitä valitsemaan.
Tähän, kun lisättäisiin vielä se, että saisi lapsen/lapsien isät vaikka lapsivähennystä kunnolla verotuksessa ja mahdolliset määrätyt elatusmaksut pitäisi saada kokonaisuudessaan vähentää verotuksessa, jos joku parisuhde päättyisi eroon.
Voisi joskus tässä syntyvyysasiassa kuunnella myös miehiä. Mitkä ovat ne kompastuskivet, miksi miehet eivät hanki niin paljon lapsia.
Muutama monen kertoma syy on se, että jos tulee ero, niin miehen asema on erittäin huono.
Nainen voi vain ottaa lapsen ja muuttaa toiselle paikkakunnalle ja käytännössä alkaa laskuttamaan miestä rahallisesti.
Mies joutuu taistelemaan oikeudessa maksaen jopa kymmenien tuhansien eurojen oikeudenkäyntikuluja, että saisi asiat edes jonkinlaiseen järjestykseen.
Samalla kun puolustelee sosiaaliväelle kunnollisuuttaan ja käy poliisikuulusteluissa epäiltynä pahoinpitelyistä ja muista keksityistä rikoksista, joita eronnut katkera nainen tehtailee perättömien rikosilmoitusten muodossa vauhdittaakseen lapsenviemistään.
Näin on käynyt monelle.
yleensä kaikki väitökset lopulta todetaan perättömiksi ja silloin on jo kuitenkin lapsi vieroitettu isästä ja isän elämä pilalla.
Miksi tämä jatkuu vuodesta toiseen ja vielä sosiaalitoimen ja oikeuslaitoksen tukemana.?
Venäjällä+syntyvyys+30%+suurempi+kuin+Suomessa.
Oho se on paska maa kukaan ei haluu asua siella
Venäläiset perheet muuten lisääntyvät Suomessakin paljon, Putinin ohjeiden mukaan.
Ja lastenkodit pullollaan lapsia joista kukaan ei huolehdi! Surkeissa oloissa eläviä, hiv-positiivisia ja narkomaaniäitien jälkeläisiä joita koetetaan tarjota ulkomaiseen adoptioon!
Jo kymmeniä vuosia sitten kerättiin rahaa Pietarin katulapsille. He ovat niitä, joille ei ole paikkaa edes lastenkodeissa!
Ei kai kukaan samaa Suomeen halua?
Usko tulevaisuuteen on täysin romahtanut Suomessa.
Oikeastaan on helppo ennakoida tuleva syntyvyys. Näistä syntyneistä tyttöjä oli alle puolet. Heistä osa kuolee ennen 18 ikävuotta. Synnytysikäisiä tulee olemaan vain 22 500. Jos synnyttävät 1.5 lasta (nyt 1.37) syntyy tuolle ikäluokalle vain 33 750 lasta. Voi olla mahdollista että osa muuttaa myös pois. Voi olla että syntyvyys talousongelmien ja mädättäminen myötä jää tasolle 1.35 jolloin syntyy vain 30 000 lasta.
Romahdus on raju.
Ajatellaan positiivisesti! Pidot paranee, kun väki vähenee.
Jo Adam Smith, taloustieteen isä, tajusi väestönkasvun ja talouskasvun korrelaation. Vähenevä väestö merkitsee olematonta talouskasvua tai jopa kasvun kääntymisen negatiiviseksi. Tämä johtaa maastamuuttoon.
Ei mene kauaan kun 8 miljardin ihmisen raja ohitetaan. Markkinat ovat globaalit.
Siten Suomen talouskasvu, ainakin teoriassa on täysin mahdollista niin pitkälle tulevaisuuteen kun pystymme katsomaan. Parhaillaan menossa on Engelsin paussi.
Työvoiman tarve vähenee, robotiikka korvaa työntekijät ja siten tuotannon kustannukset halvan työvoiman maihin tulevat kutistumaan.
Jotta Suomen tuleva talouskasvu olisi mahdollista, tulee Suomen olla kehityksen eturintamassa, mieluummin kärjessä, myös koulutuksen osalta.
Tilannehan on jo nykyisellään se että vuosi vuodelta suurempi osa paremmin koulutetuista nuorista lähtee rakentamaan elämäänsä ulkomaille. Syitä työpaikkojen tarjonnan lisäksi parempi elintaso. Kukapa sitä ei tahtoisi parempaa elämää itselleen ja jälkikasvulle. En voi ainakaan syyllistää lähtijöitä. Itsekin ryöstöverotukseen kyllästynyt.
Juuri tämän vuoksi kaikki luulot tulevasta "nopeasta talouskasvusta" on illuusio.
Suomi pärjäsi ihan mainiosti 1900- luvun alkuvuosina vaikka ihmisiä oli n. 3 miljoonaa. Tuo määrä on Suomen arktisissa oloissa sopiva, ei luonto liikaa kuormitu mutta vihreet , Ex luontopuolue haluaa lisää jengiä kasvattamaan Suomen hiilijalanjälkeä, miksi?
No laatuun pitäs kyllä kiinnittää huomiota? Mitä huonompi vanhustenhoito / terveydenhoito sen terveempiä Elossaolevat ihmiset? noin nyrkkisääntönä....
Odotahan kun itse vanhenet tarpeeksi, voin kertoa, ettei terveydenhuolto ole ainakaan kuolemisen este, huonoa on kokonaispalvelut jo suomalaiselle pienituloiselle.
Toisin on haittamaahanmuuttajien kohdalla, yksityisillä lääkäriasemilla veronmaksajien piikkiin ja kaikki tutkitaan ja syynätään.
Epätasa-arvon mallimaa tässä on Suomi:(
Eläkereservaattien ongelma ratkeaa myymällä perintömetsät ja siirtymällä sinne missä palvelut ovat. Minun palkastani otetaan jo nyt hirveä määrä Utsjoen, Hartolan, Kuhmon, Someron ja Urjalan mummojen KELA-korvauksiin.
Voin kertoa, ettei meillä kaikilla ole perintömetsiä, saati muutakaan perittävää ollut kuin 50 metriä etumatkaa...:(
Turhaan pulputatte kokonaisuus on osiensa summa ja mitä vähän jälelle jäi.
Ei noiden paikkakuntien Kela-korvauksia saavien eläkeläisten yhteenlaskettu määrää voi olla merkittävän iso.
Olisiko syytä miettiä, että mihin ne sinun maksamasi verorahat oikeasti menevät?
Peräkorvessa siis asut ja ei mitään kiinteää omaisuutta. Taidat polveutua melko paskaporukasta.
Rikkaan maataloustuista tai porotalouden tuista nauttivan maa-aatelisen saama KELA-korvaus on aina iso juttu jokaiselle edes yhden aivosolun omaavalle.
Jospa kiinteä omaisuus on jo muutettu rahaksi ja käytetään elämästä nauttimiseen, eikä säästellä tuleville sukupolville!
Syntyvyys tulee putoamaan edelleen Suomessa. Kun tukia on pakko leikata, yhä harvemmalla on edes varaa hankkia lapsia.
Kun suomalaisista jo lähes puolet kärsii joko huomattavasta lihavuudesta, anoreksiasta tai mielenterveysongelmista ja lapsen hankkimista lykätään yhä myöhäisempään ikään, niin se joukko joka edes pystyisi lisääntymään, supistuu jatkuvasti!
Kaikki älykkäimmät Kepulandian nuoret lähtevät selluköpeiksi ja satamajätkiksi Kemiin, Etelä-Karjalaan ja Kymenlaaksoon tai pääkaupunkiseudulle. Lestadiolaiset ja körtit eivät hedelmällisyydestään huolimatta estä jo nyt Lappia vaivaavaa kohta koko Kepulandian kattavaa poliisipulaa. Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan asukeilla ei ole hätää Itämeren suurimpiin satamiin kuuluvan Kotkan läheisyydessä.
Nussikaa enemmän niin tulee niitä lapsia!
"Ikä on tärkein naisen hedelmällisyyteen vaikuttava yksittäinen tekijä. Hedelmällisin ikä tulla raskaaksi on naisilla 18–25 vuotta ja miehillä alle 35 vuotta. Hedelmällisyys alkaa laskea selvemmin 30 ikävuoden jälkeen, ja 35-vuotiaan mahdollisuudet tulla raskaaksi ovat merkittävästi aiempaa pienemmät."
siinä ei nussimiset auta jos koittaa 26 vuotiasta mahoa panna tiineksi.
Höpöhöpö , oletko kuullut ehkäisystä...
Nussimisen määrä ei mitenkään liity haluun perustaa perhe.
Hauskaa , itse tulin 38- vuotiaana heti raskaaksi kun jätimme ehkäisyn.
Ja tuollainen kirjoittelu ei ainakaan tee sellasta oloa että tekis mieli lasta tehdä. Naisesta puhutaan vaan jonain synnytyskoneena
Kunnon vaimoja ei löydy enää vain pilaantuneita suhteita ja naisia :D
Sulla on käyny huono tuuri , kaikillahan ei vaan natsaa..
Pilantuneita vai? Entä jos on neitsyt. Tuollaisella kirjoittelulla ei mitkään halut lisäänny, päinvastoin
puolisot korvataan äly puhelimillä ja seksi leluilla niin kai miljoona sinkkua josta tuli sitten elämän tapa huomiseen,
Suomeen ei synny lapsia, sillä Suomi haluaa näyttää esimerkkiä koko liikakansoittuneelle maailmalle.
Sanna Marinin Suomi haluaa olla EU:n ja koko maailman eturintamassa, jopa ensimmäisenä, kuten ilmastoasioissakin.
Ohisalonkin kertomana Sanna Marinin hallituksessa on läpilyönut transsekventiaalinen feminismi.
Siihen ei kuulu naisen ruumiin hyväksikäyttöä ja ilman sitä ei lapsia synny.
Kepulit veivät monesta kunnasta viimeisen syntyvyyttä ylläpitävän asian, Hoskonen yritti varottaa. Meillä tãällä peräkorvessa myös rikkaiden turveisäntien ämmät olivat vuosien 1918 ja 1944 jälkeen nöyrtyneet paskaduuneihin.
== Alkakaa tekemään lapsia vauhdilla ==
Britanniassa on joitain aivan erityisiä alueita joissa on paljon erilaista teollisuutta ja tästä syystä vähän työpaikkoja asukkaisiin nähden, koska monet asukkaista ovat tuonne työn perässä muuttaneiden vanhempien lapsia, jotka varttuessaan eivät ole päässeet jatko-opiskeluun tai töihin lähinnä paikallisen julkisen vallan toimien johdosta jossa ei saatu jatko-opiskelupaikkoja yms. järjestettyä, työstä puhumattakaan, josta syystä heillä ei myöskään ollut mahdollisuuksia omaan asuntoon.
Niimpä nuoret siellä keskenään päättivät alkaa tehtailemaan vauvoja, jonka jälkeen tilanteeseen oli pakko reagoida, mutta vain tavalla jossa alettiin tuottamaan ja tarjoamaan asuntoja ja sosiaalietuuksia.
Tästä tulikin sitten trendi, sen jälkeen kun siitä Briteissä oli uutisoitu hieman kauempanakin kuin näistä alueista.
Eli siis, alkakaa tehtailemaan vauvoja minkä vaan ehditte, niin eipä pääse siinä sitten te-toimiston kuten minkään muunkaan tantat määräilemään enään teidän elämästä yhtään mitään, kun sanotte vaan tekee selväksi ...'kun elämä on muutenkin jo ihan mahdotonta kun autoa ei ole niin ei edes kauppaan kunnolla pääse niin toisen on pakko olla koton koko ajan kun toinen joutuu hyppäämään kaupassa ja lääkärissä ja kaikkialla samaan aikaan kun toinen on tois(t)en lapsen kanssa kotona!'...
Se pitää mennä tarkan seulan läpi ketä tänne otetaan eikä niin kuin nykyisin että kaikki tänne vaan.
Sitten kun perussuomalaiset nousee valtaan, syntyvyys nousee ennätyslukemiin.
Toivottavasti ei vaan haittamaahanmuuttajien? Paskat hallitukset ja eduskunnat on kusseet nuorempien ihmisten muroihin jo vuosikymmenet, nyt tämä Marinin pumppu leikkasi asuntolainan korkojen verovähennyksetkin, nollautuu tyystin 2023.
Matujahan tämäkään ei rassaa kun täysi ylöspito, on tämä hullu maa:(
Miks muka se ei siihen vaikuta
Synnystyskoneet uusia lapsia tulee vauhdilla hki
Suomi pois EU:sta ja markka-aika takaisin niin johan nuoret innostuu. Mahdollisuus uuteen nousuun niinkun ysärilaman aikaan.
Venäjä hyökkäsi
"Kun suomalainen mies eli 1940-luvun alussa keskimäärin noin 55 vuotta, on miesten elinajan odote tänään yli 78 vuotta."
Saattaa tuollakin syntyvyydellä väkimäärä kasvaa?
Eliniänodote varmaan kasvaa vuosi vuodelta?
Vihervasemmisto tuhoaa suomea,mutta uutta on tulossa suomalaisuuden pelastamiseksi......
Sota-aikana ei ole mikään ihme että miesten keski-ikä jotekin mystisesti putoaa kuin lehmän häntä...
1940 luvulla oli sota Neuvostoliittoa vastaan Suomalaisia miehiä kuoli sodassa, kun kärpäsiä se selittää tuon miesten eliniän.
Vaan eipä se keskikaljabaarissa istuskeleva ruokkoamaton keski-ikäinen mies taida se halutuin isäehdokas olla, vaikka lisääntymään ehkä vielä pystyisi.
Katsokaapas kun valtiollinen poliisi tekee BISNESTÄ lapsilla.
Huumaavat ekstaasilla ja sitten "mielenterveysongelmia" ... NATSI SUOMI.
Ovat muuten tehneet jo useita vuosikymmeniä.
Kuka haluaa olla täällä?
Parasta esittää todisteita, jos alat yksityisiä ihmisiä syyttelemään. Kunnianloukkaus on vakava asia.
Maailmassa on liikaa ihmisiä. Taudit ovat luonnon keino vähentää ihmispopulaatiota.
Mä oon samaa mieltä puolet pois
Pehmeä kansanmurha.
Sehän toimii !!
1938 Suomessa oli asukkaita reilut 3,8 miljoonaa ja talvisodassa pärjättiin.
Mihin me enempää suomalaisia tarvitaan ?
Suomalaisella naisella on oikeus omaan ruumiiseensa.
Raskaus jättää jälkiä, tulee raskausarpia, jää ylimääräisiä kiloja ym. Jopa sukupuolielin kärsii ja veltostuu.
Millä oikeudella naisia syyllistetään Suomen asukasluvun uhkaavalla vähenemisellä, kun pienillä toimenpiteillä Suomeen saataisiin kymmeniä miljoonia asukkaita muutamassa kuukaudessa ?
Vain taantumuksellinen oppositio on monikulttuurisen Suomen esteenä.
"Tilastokeskus: 38 prosentissa raiskausrikoksista epäiltynä tekijänä ulkomaalainen vuonna 2019"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7b15af18-ada7-47e0-a312-8bfe8b05cb93
Ei naisilla ole oikeutta päättää tätäkään määrää omasta ruumiistaan jos ulkomailta lisää väkeä otetaan.
Tämä erittäin surullinen tilasto. Nimittäin se varmistaa ettei 25-35 vuoden kuluttua synny parrhaimmassakaan tapauksessa kuin 35 000 uutta suomalaista. Tilanne on kammottava.
25-35 vuoden kuluttua me kyetään varmaan jo kasvattaan suomalaisia koeputkissa tarpeen tullen rajattomiakin määriä parhaimpia voidaan kloonata ja siltappaa...
Ihmis kunta on jo yli puunattu muut maat vaan perässä
Toi on muuten hyvä tuo poliisien ja vartijoiden huumejengi ... ensin huumaavat ekstaasilla porukkaa ravintoloissa ja lähtevät perään. Sitten raiskaavat ja peittävät jälkensä murhapoltolla. Näin muuten ihan yleistä esim. lpr:ssä. yksikin naisopiskelija "pisti matot palamaan" ... tosin ensin huumattuna ja raiskattuna.
Näin ne Ameliikan Iidolit toimmeee!
Virolaiset Suomeen tulevat pitäisi rokottaa
ennen suomeen tuloa ja muut ulomailta
tulevat työntekijät.Heille koronarokote.,
kun ramppaavat edestaas maiden välillä.
Kuollut+yli+52+000,+koronasta+noin1-1,5%?
Osa VALTIOLLISEN POLIISIN huumaamista hukkuu, osa jää auton alle, joku ajaa "sekavassa mielentilassa" pusikkoon, toiset haahuilee Bodomille ja ehkä kuolee aineisiin ... joo "kova päänsärky". Vieläkö kiinnostaa lisääntyä SUOMESSA?
Joo, ja todiste: Yksi naispoliisi totesi n. 17 vuoden ja useiden kymmenten murhanyritysten jälkeen, että "" Onkos siitä "rikollisesta elämästä" ollut koskaan mitään hyötyä?" ... ja taas Bodon Bodomina pyöritään pitkin pusikoita:) Taas ne pääs yllättämään ... ja vintti pimeenä.
On tää Suomi vaan HIENO VALTIO.
Eletään muutenkin lopun aikoja.
Niin sairas on nykymaailma että mikä pakko tänne on tehdä lisää kärsiviä ihmiskohtaloita
NationalSocialism Fasist TERRORISTS, ne on VALTIOLLISEN POLIISIN PIHALLE LÄÄKITSEMIÄ. "Rikollinen" M. Nykänen, ja upposihan tuo Jussilan mieskin.
Kyl ne poliisit sen Tampereen koristytönkin jonnekin jemmasi.
Milläs niitä lapsia teet kun suomalaiset miehet eivät niitä halua. Iso osa tuttavapiirin naisista on etsinyt lapsia haluavaa miestä viimeiset 15 vuotta. Melkein kukaan ei ole löytänyt. Ollaan siis lapsettomia. Toki osalla olisi ollut rahaa maksaa keinohedelmöitys luovutusspermalla, mutta vain yksi tuttu halusi lopulta siihen hommaan lähteä.
Luuletteko, että NATSI SUOMI edes haluaa LAPSIA?
Poliiseilla on OIKEUDET, ASEET ja huumekauppa.
Ne tekee HITLERIT - TAAS. Ja IHAN OIKEASTI.
Ja kun koronarokotteita nyt pistetään hyvä uskoisille niin saadaan taas vuoden kahden päästä ihmetellä samaa asiaa. Katsokaahan vaikka. Syntyvyys tulee laskemaan entisestään.
Siis Natsi Poliiisin valvottavaks? Siis näiden BLONDIEN jotka myrkyttää lapsia?
Teki ne juutalaisnaisten nahoista käsilaukkuja, olivat kovassa muodissa.
Sen pahempaa eläintä ei olekkaan kuin blondi naispoliisi ... se ku suuttuu niin natsiksi muuttuu. Ei ne ihmiset muuten ole miksikään muuttuneet.
Hyvä puoli noissa Venäjän juutalaisiissa on se, että täällä "tappaa itseänsä jo kaikki" ... lähti koko poliisijohto.
Yhtä hymyä ja vahingoniloa.
Virus hymyilee ja lymyilee kun lasten määrä korreloi tartuntojen kanssa melko tarkasti.
Roskasäkkiämmät poikivat, mutta kaikki sen tietää ikuisiksi Kelaeläteiksi kuten kulttuureihinsa kuuluu.
Mutta saahan sitä nytten sitten ainaskin naija tilastojen tahdissa, jos muuten ei mieli tekisikään? Voi vaikka ulkomaalaisen kanssakin.
Näinhän se menee mutta saa sitä täällä' "protesteerata", huutavan ääni korvessa on jotain jolle Helsingin herrat ja herrattaret ei "korviaan lotkauta",Brysselin lihapadoista vain haaveilevat ja lisää elätettäviä kautta maailman haalivat yhteiskunnan eläteiksi.
"Se on niin kansainvälistä erirotuisten notkuessa kaupungilla"...ei vain näiden "herrattarien" mielessä näy käyneen miten ja kenen kustannuksella nuo elätit, siipiveikot ja syöttiläät "luovat mannermaista ilmapiiriä" vetelehtiessään , kaupitellessaan pikku pussukoitaan ja asustellessaan yhteiskunnan piikkiin kaupungin asunnoissa..
Ihan oikein tälle junttikansalle... Aina on voittajia ja häviäjiä ja suomalaiset ovat luusereita.
Sitä saa mitä tilaa, sopii hyvin tähän saumaan.
Kaupungeissa on ahdasta.
Vihreät luovat uuden kaupunki kuvan Intialaisella esimerkillä. Autot pois ja polkupyörä taxit. Puiset kärryt tavaroiden kujetukseen. Puupöräisten kärryjen teollinen tuotanta. PYÖRITTÄMÄLLÄ ON HELPOMPI KUIN KANTAMALLA. Onhan se aikapaljonkin helpompaa, varsinkin, kun on todellakin painavista kyse.
Kodinhoitoitotuen poisto ei tuo mitään säästöä. Sitä seuraa ketjureaktio josta tulee kuluja. Suomessa syntyy vähän ihmisiä. Ongelma on työpaikkojen puuttuminen. Jos työpaikkoja olisi kaikille, se toisi säästöjä. Aika on myös lyhyt jolloin sitä saa, joten se ei ole se mistä kannattaa säästää. Jos se toisi säästöä se olisi järkevää, mutta kun se ei tuo sitä.
Kaupungin puutarhat kasvihuoneiseen, niissä käy vähän väkeä, mutta niihin menee tuhottomasti rahaa.
Ihmiset eivät käy niissä. Ihmiset voivat käydä luonnossa muualla ja puutarhaliikkeissä ja kaupallisissa kasvihuoneissa. Olen itse käynyt niissä ja kävijämäärä ei huimaa. Siinä olisi säästökohde. ne ovat kauneutta ja iloa tuovia, mutta kävijämäärät liian pieniä. Ei ole järkeä vähentää ja kurjistaa tulevia suomen asukkaita. Heidän kurjistamisensa maksaa todella paljon. Veronmaksajat maksavat sen.
Hallitus onneksi huomannut asian, kodinhoitotuet ja muut lapsen tukemiseen loppuvat. Miksiköhän, kuvitellaan kantaväestön, huom, kantaväestön menevän heti synnytyksen jälkeen työmarkkinoille, että saadaan tuettua kuitenkin täysmääräisesti matuja, näiden tukemiseen rahaa tuntuu riittävän.
meillä+täällä+espoossa+on+jo+lähes+30%+ulkomaalaistaustaisia,+15-20v+kuluttua+osuus+on+n.+50%
hyvä+monikultturinen+tavoite+on+espoolaisista+90%+ulkomaalaistaustaisia,+kantiksia+n.+10%.+maahanmuuttajia++kannattaa+ottaa+erityisesti+afrikasta+koska+siellä+on+eniten+liikakansoitusta+ja+nälänhätää.
meillä+on+varaa+täällä+espoossa
Tanskassa tehdään asiat eri tavalla
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/dee5fec8-2ea7-493a-8ba0-d5b0e05bfd94
Monikulttuurisuus tuo vaurautta ja hyvinvointia Espooseen. Siitä on tulossa kansainvälinen kaupunki. Tien näyttäjä.
Suomimiehen pitää hakea vaimo balttiasta yms.
Normaali nainen joka ei valita eikä itke.
Balttinaisilla hyvät arvot. Kulttuuri lähellä meidän. Kunnioittavat miestä ja rakastavat perhettä ja lapsia. Haluavat tehdä töitä olla itsenäisiä.
Riittää perus normi turvallinen mies ilman alko ongelmaa.
Naiset ovat kauniita.
Tosin kun Suominaiset ottavat muslimeja joiden uskonto ei kunnioita ketään. Ovat öykkäreitä. Suuremmalla osalla katkeruus. Sortuvat rikoksiin todella herkästi, syyttävät aina kaikkia muita omista virheistään.
Eivätkä vaan sopeudu tähän kulttuuriin.
Elämänarvot myös kivikautiset.
Katsokaa millaisia lähiöitä EUssa ja millaista elämää elävät.
Sekö on ihanaa?
Aasialaiset myös ahkeria ja elävät kuin ihmiset eikä raivohullu eläimet.
Kyllä tavallinen ihminen sen näkee ja ymmärtää
JA kun oikeisiin töihin ei saa enään ihmisiä kaikilla pitää olla joku turha titteli tia akteeminen koulutus
Mitä haittaa vaikka syntyvyys vähenee? Luonto kiittää!
Juuri näin. Liikaa kansaa on jo tällä planeetalla tälläkin hetkellä. Taudit ovat luonnon keino pyrkiä vähnetämään syöpää nimeltä ihminen.
Onneksi+vain+valkoisten+määrä+vähenee.+Sen+sijaan+Afrikan+väkiluku+kasvaa+50%+vuoteen+2035+mennessä+ja+odotetaan+olevan+nelinkertainen+nykyiseen+vuonna+2100.
Tänään tuli kaupassa vastaa viisilapsinen somalilauma
emo painoi luultavasti 160 kg
pennut 5kpl ikä 10v-15v kukin painoi n.100 - 120kg
Miten voi paisua noin muodottomiksi!?
kahdet täydet kärryt herkkuja ja hirveä mölinä
Kasvomaskeja ei tietenkään ollut kellään.
Niin ja sen kaiken maksaa kantasuomalainen. Vielä pitää kuunnella sitä kovaäänistä mölinää.Näitä läskiperseitä on kuvottavaa katsella. Sano se ääneen, niin olet hyi hyi paha rasisti.
Kuitenkin vuonna 2020 lapsia syntyi enemmän kuin moneen vuoteen. Että lopetetaanpa liika synkistely tähän.
Tämä on Juha Sipilän hallituksen syy. Sen siitä saa, kun uskonmiehet pääsee johtamaan maata, siinä käy aina kuten ihmiskunnan historiassakin, ihmisiä on ihmiskunnan historian aikana kuollut eniten uskontojen takia.
Se taitaa palvoa vain mammonaa ja tekee kaikkensa se eteen. Ei ole mikään oikea uskonmies se.
Sukupuuttoon menossa koko ihmiskunta ajatellaan vähän eri perspektiivistä tätä asiaa. Vähemmän ihmisiä vähemmän oman maapallomme ns. kuluu meidän käytössä. Jos olet viisas ymmärrät että lapsia ei välttämättä kannata tehdä. Syitä on muitakin. Korkeastikoulutettu saa yleensä parempaa palkkaa. Korkeastikoulutettu = vähemmän aikaa tehdä niitä lapsia, mutta parempi kyky elättää niitä. Matalastikoulutettu = huonompi palkka enemmän aikaa tehdä lapsia, mutta vähemmän rahaa elättää niitä. Hyvä kun kahdestaan pärjää kun on niin huono palkka ja niin kallista tämän vuoksi koulutan itseäni nyt jo mietin haluanko lapsia on sen verran paska maku jäänyt tästä koko paskasta maasta ja ihmiskunnasta poliitikkojenkin päätökset yleensä järjenvastaisia ja tuetaan vain sitä korkeinta omaa luokkaa. Auttaisi jos edes kansaa kuunneltaisiin, mutta ei kun valtio ajattelee automaattisesti että kun verot ovat korkeammat nousee myös valtion tulot? Väärin ihmisillä ei ole sen enempää varaa kuluttaa kun palkkoja ei nosteta tasaisemmaksi kaikissa luokissa. Paljon parannettavaa tässä vasta alkua. Tämän vuoksi ei kannata lapsia tehdä kustannuksia on nyt jo aivan tarpeeksi ja rahaa liian vähän.
Tässä taitaa vaan olla se ongelma että vanhuksella jolla ei lapsia ei myöskään ole oikeutta vanhuudenpäivillä pyytää apua yhteiskunnalta (hoivapalveluita?)
Jos jokainen tekee lapsia niin jokainen saa vanhana hoivapalveluita yhteiskunnalta?
Vastapainona todetaan että Nigeriassa syntyi viime vuonna yli 7 miljoonaa lasta eli 36 lasta tuhatta ihmistä kohden. Suomessa vain 8.4. Nigerialla on siis sukupolven ajalta jo 4.3 kertainen syntyvyys. Tämä antaa potentiaalin sille saavuttaa 30 vuoden kuluttua jo 18.4 kertainen syntyvyys ylivoima tuhatta asukasta kohden.
Karkeasti voidaan todeta että kun Afrikassa on nelinkertainen syntyvyys on se seuraavan sukupolven aikana jopa 16 kertainen Eurooppaan nähden.
Miksi pitää olla" huolissaan" asioista mille ei itse voi mitään ja lopulta itselle mitään merkitystäkään paljonko suomalaisia on 50v. 100v saati 1000v päästä.
Kannattaa siis elää tässä ajassa se oma elämä joka rajallinen. Tarpeeton taakka pois mielestä kun pelastajaksi ei ole.
Jostut ihmiset on "huolissaan" kaikesta, jopa maapallon kohtalosta miten mijoonan vuoden päästä täällä voi elää? Voi tätä huolen tarvetta ja määrää?
Mutta yksi hassu totuus,
mitä vähemmän synnytetään , sitä hyvinvoivampaa kansa on.
Mitä enemmän synnytetään, sitä heikompi on kansan elintaso.
Vai onko se toisinpäin, kertokaa esimerkkimaita.
10+%+ikäluokasta+ilmastoon+sopimattomia.+On+siinä+koronalla+niitettävää.+
Allah+meitä+ja+varsinkin+terveydenhuoltoamme+auttakoon!
Toiha o iha hirvee iso luku.... maailmaan jossa on väestöräjähdys. Eletään kuitenkin vuotta 2021 eikä mitään sodanjälkeistä uudelleen lisääntymisaikaa.... huh huh....
Joo tajuton määrä vittuja levällään synnytysosastoilla eihän vuodessakaan ole kuin 365 päivää.
helvetinmoinen määrä rottia lisää joka päivä
Kanta suomalaisten syntyvyys pitäis kyllä saada nousuun. Mitähän siihen keksis. Onko kellään mitään hyviä ideoita
Oliskohan mallia haettava Unkarista ????
Ei+mikään+ihme.+Media+suosii+seksuaalivähemmistöjä+jotka+eivät+voi+tehdä+lapsia!
Homojen+määrä+on+koko+ajan+lisääntynyt.++25+vuotta+sitten+se+oli+ollut+aina+4%,+nyt+se+on+ollut+aina+10+%.+Tosi+asissa+kaikki+kokeilevat.
Lasten+tekeminen+ei+ole+trendikästä,+sillä+se+on+liian+kristillistä.+Sillä+noudatetaan+"taikauskoa",+joka+sanoo+että+ihmisten+pitää+lisääntyä+ja+täytää+Maa.+Tähän+laitetaan+päälle+pötypuheet+ylikansoittumisesta,+vaikka+maapallolla+on+tilaa+vaikka+kuinka,+ruokaa+on+ylimäärin.+Saastuminen+ei+johdu+ihmismäärästä+vaan+piittaamattomuudesta+ja+ahneudesta.+Ihminen+on+itsekäs+olento+ja+käskee+muitakin+olemaan+itsekkäitä.
homoilla on lapsia eli meni väärin
Muiden lapsia?
Hyvä näin 👍 saisi muuallakin maailmassa lähteä meno tähän suuntaan
Samaa mieltä.Maapallolla on liikaa ihmisiä,Intia Kiina ja Afrikka,kakaroita tehdään mutta kuka kasvattaa ja elättää? Kondomeja ja sterilisaatiota peliin.Vähemmän rahalahjoituksia.
Oothan muistanut myös itse noudattaa näitä ohjeita?
Kiinassa on hyvin tarkka ja raaka yhden lapsen politiikka.
Ei ole ollut enää aikoihin.
Eikö Jutta ole joku afrikkaministeri? Eikö hän voisi lähteä ajamaan tuonne yhden lapsen politiikkaa kymmenen lapsen sijaan.
Paha se on yksin hankkia.
Olisi ihan positiivista, jos joku mimmi jaksaisi minua edes niin kauan, ettei saa enää tehdä aborttia. Kiinnostuneita aina riittää, olenhan kuitenkin puhelias, pitkä ja urheilullinen kauppatieteilijä. Tiedä sitten onko vika omassa kiintymyssuhteessani vai siinä etten olekaan se tyypillinen dark triad -kylteri vaan lähinnä sen vastakohta. Rahastakaan sen ei pitäisi olla kiinni vaikka osa-aikaisena nyt gradun takia töitä teenkin.
Jos se lisääntyminen ei tapahdu vapaaehtoisesti niin hallituksella on keinot. Ei abortteja eikä ehkäsyvälineitä.
Onko kukaan tavannut Suomalaista naista, joka kelpaisi edes MUNAN JATKOKSI?
.... vähissä ovat.
Vittu mäkin lähden täältä!
Ei hätää.
Afrikasta tulee fiksua porukkaa pyörittämään kansantaloutta.
Kuka haluaa tehdä lapsia maassa missä kaikki verotetaan viimeisen päälle jos lapsia joskus haluan niin se on varma että teen ne muualla kuin "hyvinvointi valtiossa"nimeltä suomi.
Ei suomalaisella nuorella ole enää varaa lapsiin. Yksinomaan asuminen maksaa aivan liikaa ja mitä isompi perhe sitä isompi asunnon tarve.
Jos perheessä on kaksi työssä käyvää ei tukia pahemmin ole. Eli jos haluat olla yhteiskunnan kantava voima työelämässä ja tuottaa valtiolle niitä niin tärkeitä verotuloja ei ole varaa kovinkaan moneen lapseen. Yhteiskunnan pitäisi tähän tehdä suuri korjausliike.
Jos taas elät lähinnä tukien varassa on jokainen lapsi myös "tuloa" lapsilisän ja erilaisten harkinnanvaraisten muodossa. Silloin ei ole niin väliä siitä kuinka monta lasta on varsinkaan, jos ei itse joudu heille kaikkea omalla työllään hankkimaan.
Jotenkin irvokasta, että harmitellaan sitä, että syntyvyys laskee ja samalla puhutaan, että ihmisiä pitää saada töihin ja bruttokansantuotetta ylöspäin.... eivät ihan kohtaa nämä kaksi asiaa.
Väittävät että naisten koulutuksella voidaan vähentää liikakansoitusta kehitysmaissa?
Tuosta voisi päätellä että länsimaissa (suomessa) koulutus on mennyt hivenen liian hyväksi?
Pitää paikkaansa. Mitä kehittyneempi yhteiskunta ja koulutetumpi väestö, sitä alhaisempi syntyvyys. Ihmiskunta rajoittaa omaa kokoaan aivan samalla tavalla kuin mikä tahansa muukin populaatio. Vain päiväntasaajan eteläpuolisessa afrikassa ja joissain eteläisen amerikan maissa väestö lisääntyy. Muualla ei enää tarvita lapsilaumaa vanhuuden turvaksi.
Jossain 2050-2070 paikkeilla koko maapallon väestömäärä kääntyy laskuun.
Vielä kun päästään eroon kaikista uskonnoista niin eihän täällä ole hätäpäivää!!!
Lasten+syntyvyyden+vähyys+johtuu+vain+ja+ainoastaan+nuorten+naisten+vähyydestä!
Yliopistokaupungeissa+kuten+oulu+on+20%+vähemmän+nuoria+sinkkunaisia+kuin+saman+ikäisiää+sinkkumiehiä.+Maaseudulla+yleisesti+50%+vähemmän+naisia.
Katso+oman+paikkakuntasi+tilanne+vuonna+2014,+tuon+jälkeen+luvut+on+radikaalisti+huonontuneet+nuorten+miesten+massiivisen+maahantuonnin+johdosta.
https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000000973325.html
Jatkuvasti lisääntyvä ihmismäärämäärä olisi kyllä haitaksi. Myös luonnon takia. Katsokaa afrikan maita ja lähi-itää!! Ylikansoituksen mittavat ongelmat, sodat.
Kyllä täällä voi elää vaikka vuodessa laskua on tuollainen määrä pysyvästi.
Asiat hoituu ja jäljellä olevien ihmisten kesken.
kuntia ja taajamia palveluita on ja voi muuttaa toiseen. Asuntoja riittää, elämä jatkuu.
Tuo valtion velka per nuppi kohoaa liian suureksi jos ei vaikka väkisin tuoda jakajia jostain lisää.
Mahdoton tilanne tässä "rahoitus järjestelmässä" mikäli väki vähenee...
http://www.velkakello.fi/
Ei kohoa vaan pienenee jos käytetään järkeä.
Missään nimessä en kannata ulkomailta täysin toisen kulttuurin maahanmuuttoa pysyvästi. Tällä tuodaan ongelmia.
Niistä on jo faktaa poliisilla.
Ehkä jos maahan lasketaan ukrainalaisia sinkku naisia opiskelemaan sairaanhoitoa ja muihin töihin.
Mihin perustat väitteen, että yli 4 000 ulkomaalaista syntyi Suomessa viime vuonna? Joo, ruotsalaisia kuulemma käy jonkin verran synnyttämässä, mutta epäilen, että sama toimii rajan yli toiseenkin suuntaan (ei ole tarkempaa tietoa), mutta silti luku tuntuu aika isolta...
Loppui+Suomessa+irvailu+Venäjän+syntyvyydestä.+Venäjän+syntyvyysluku+on+35%+suurempi+kuin+Suomen.+Venäläinen+nainen+synnyttää+keskimäärin+enemmän+lapsia+kuin+EU-maan+nainen.+😊
Kaikki syntyvät lapset ovat huono vaihtoehto ilmaston lämpenemiselle ja tuhoutumiselle .
Montakos kunniakansalaista tuli viimevuonna tänne nauttimaan etuuksia ilman vastiketta.
vitusta vaikko valtion rajan yli? pyydetään kysymykselle selvennystä....
Muu maailma voisi ottaa oppia suomalaisista, eikä huolettomana paneskella maailmaan lisää ihmisiä kun se ei kestä edes nykyistäkään väkimäärää!
Suomessakin sopiva väkimäärä olisi korkeintaan 1 miljoona, kuten myös muissakin pohjoismaissa joissa ei pystytä harjoittamaan maanviljelyä ympärivuotisesti.
Tämä takaisi valtiolle edes jonkin asteisen omavaraisuuden ja kestävän kehityksen.
Toivottavasti tämä pandemia hillitsi edes vähän näiden kehitysmaidenkin väestönkasvua.
Lopeta huumeiden veto.
Kulttuurimarxilaisuus ja kulutuskiima on luonut hengettömän vailla arvoja olevan rappio yhteiskunnan. Ei ihme että romahdus on Suomen edessä.
Kuolleisuuden kasvu tulee olemaan rajua seuraavan 20 vuoden aikana. Näet vuosien 1945-1965 ikäluokat olivat kooltaan 81 000- 108 000 ja tällä hetkellä suurimmat elossa olevat ovat 1960-luvun alussa syntyneet (noin 74 000) eikä 1940-luvun lopulla syntyneetkään elossa olevat ole juuri sitä pienempiä. On siis tulossa kuolinikään keskimäärin yli 70 000 ikäluokkia. Syntyvien ikäluokat kääntyvät alaspäin kun synnyttävien ikäluokat kooltaan ovat jatkossa näitä hyvin pieniä 2000-luvun alussa syntyneitä. Tällainen 1.3-1.5 lasta per synnytysikäinen nainen johtaa todellakin vain 32 000 - 35 000 ikäluokkiin eli demografiseen talveen.
Suomalaiset kaupungit jatkossa muuttuvat samanlaisiksi kuin mitä suomalaiset kylät nyt jo ovat. Syntyvyys romahtaa jopa lisää sitä mukaa kun maa muuttuu "helsinkiläiseksi" pervolandiaksi.
Perverssit eivät maata rakenna. Suomi tuhoutuu ja kulttuurimarxismi ja kulutuskiima tuhosi Suomen sielun. Hävetkää paskiaiset. Ette mitään itsenäisyyttä edes ansaitse. 🖕
oliskohan pikkuhiljaa jonkun sodan aika taasen?
Kaikkea turhaa, mitäs on väliä syntyykö vai ei ja miten paljon!!
Niistäkin+50%+on+mamuja
Jos perhe haluaa enemmän kuin 2 lasta, äidin on oltava kotiäiti monta vuotta. kotiäiti ei ole paras ura. Mitä enemmän lapsia, sitä enemmän taloudellista stressiä.
Ilmeisesti ainakin lestadiolaisilla on työmoraali kohdallaan, kun isännät pystyvät ruokkimaan 10 hengen suurperheitä.
Myös isä voi jäädä vanhempainvapaalle ja hoitaa kotia.
Mistähän näkis sterilisaatioiden määrän?
Itse kuulun tähän ryhmään, kun ei tähän hulluun maailmaan viitsi lapsia tehdä.
Muutama tuttu nainen ukrainasta jotka tulee kesäksi, kysyneet miksi niin vähän lapsia suomessa. Kun ei näy hyvällä kesäilmalla ulkonakaan.
Tässä nyt kiinnostaa kanta Suomalaiset. Lapsiluvun täytynee nousta. Jas siihen panostetaan.
Todellisia lukuja joista politikot ei tajua mitään digitalisaatio vie viimeisetkin mahdollisuudet normaaleilta ihmisiltä
Väkirikkaisiin maihin tämä sama kehitys, niin maailmalla on pieni mahdollisuus selvitä ilmastonmuutoksesta ym saasteista. Tuhoamme lunnovaroja enemmän kuin maapallo kestää. Linkola oli aikoinaan ihan oikeassa...
Suomessa meissä kaikissa asuu pieni homo
Sinussakin.
Tulisiko syntymättömälle lapselle myöntää ihmisoikeudet? Jos näin tapahtuisi, se lisäisi syntyvyyttä. Jokaisella lapsella on oikeus elää.
Kasvatimme vaimon kanssa perheen, 4 lasta. Mutta nyt postuumisti 35 vuotta myöhemmin molemmat toteamme että tämä kaikki meni hukkaan. Yhteiskunta propagandallaan teki heistä kulttuurimarxilaisia. Vain 3 lastenlasta vaikka olisi pitänyt syntyä vähintään 13. Näen heidät nyt lähinnä pettureina.
Lapsiperheiden+kuristaminen+alkoi+Lipposen-Niinistön+hallituksen+toimesta.+Sosiaalisia+tulonsiirtoja+leikattiin+reaaliarvoltaan+40%+osoitti+KELA:n+oma+tutkimus.+Sitten+hyväkäs+Niinistö+presidenttinä+lässyttää+"nuorten+ongelmista",+mokoma+valehtelija.+🖕
Nuorilla on ongelmia, se on totta.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201702052200065464
Viimeinen suomalainen syntyy...Olemme sitten jo 2100-luvulla poistaneet persut keskuudestamme.
ONPA PALJON SYNTYNEITÄ. MAAHAN TULEE KOHTA LIIAN AHTAAKSI MEILLE!!
Viisaimmat ovat lopettaneet kakaroitten teon
Pelkkää harmia ja rahanmenoa on niistä
Viherverotus nostaa yleisen hintatason älyttömiksi
Ydinsota alkaa pian