Tähän voisi listata erilaisia juukalaisia nähtävyyksiä ja ajanviettotapoja sekä muita viihdemuotoja esimerkiksi Juuassa vierailevia turisteja varten. Erilaisia palveluita voisi myös listata tähän. Suurin osa Juuan palveluista löytyy 6 tien varresta, mikä onkin ulkopaikkakuntalaisten kannalta hyvä koska kirkkosillan yli sisämaahan meno ei välttämättä ole turvallista. Lupaa sisämaahan menemiseen voi anoa abcllä päivystäviltä munamartoilta.
Talvisin Juuassa tehdään perinteisesti jääkirkkoja vedestä ja sahanpurusta vaihtelevalla menestyksellä.
Talvisin Juuassa tehdään perinteisesti jääkirkkoja vedestä ja sahanpurusta vaihtelevalla menestyksellä.
Vastaukset 95
Vanhimmat
Onko keskusta alueella laavua jossa voi paistaa makkaraa?
Miks sä keskustaan makkaraa meet paistaa. Mee mieluummin laivarantaan tai Paalasmaalle.
Saat paremman rauhan syödäkin ne ellet bisnesmielessä kysellyt.
En jaksaisi kävellä niin kauas
Juuassa on myös Kepu, joka on vaarallinen turisteille ja vainajille tai ns ahne suvulle.
Olet ilmeisen oikeassa, että sisämaahan menemiseen sisältyy riskejä ja viisumin saantia ei ehkä puolleta "munamarttojen toimesta". Kyseiset martat tietävät, että jos eksyt Kaavin kautta nilsiään niin matkatavara vakuutuksesi ei ole enää voimassa. Siellähän oli ennen niinpaljon hevosvarkaita, että kahdenviikon kuluttua saivat omansa aina takaisin. Ohikulkumatkalla olevat lentojätkätkin vaihtavat selkäreppunsa etupuolelle, ettei kukaan pääse huomaamatta varastamaan Juuasta ostamiasi eväitäsi. Jos kuitenkin päätät mennä kirkkosillan yli niin voit jättää arvoesineesi munamarttojen hoteisiin josta ne löydät ja saat paluumatkallasi koskemattomana takaisin. Hyvää ja kokemusrikasta tutustumismatkaa vanhaan juukaan ja elä eksy, mutta kerro matkaelämyksesi tässä ketjussa. Jos olet yöpymispaikkaa vailla niin kyllä martat opastaa ja tarvittaessa heittävät sinut naapuri kuntaan, jos pyydät nätisti.
Kirkkosillan alla väijyy usein ne hevosrosvot. Vievät hevosesi jo ennen kuin näet Juukaa. Mitä arvo esineisiin tulee niin munamartat ovat pelanneet ne eteen päin hävittyään räsypokassa. Kannattaa kakka hätä säästää kirkkosillan yli koska nälkiintyneet pulit syövät puolukat paskastasi.
Vastakkaisessa suunnassa laivarannassa vaanii taas merirosvot joten olet joka tapauksessa liemessä.
Kapteeni korpun perilliset ovat todella pahamaineisia.
Onko totta että on poistuttava Juuan ydinkeskustasta paistaakseen makkaraa? Tuntuu työläältä hakea viisumia ja poistumislupaa kunnanjohtajalta sen takia.
Viisumi tai nuotion käyttölupa täytyy hakea jos meinaa Juuassa paistaa makkaraa.
Kumpi tulee edullisemmaksi? Budjetti alkaa jo ylittyä kun menin ostamaan Abc:ltä ylihinnoiteltua makkaraa.
Kannattaa kerätä itsesi ja rohkaista mielesi ja loikata kirkosillan kautta Juukaan. Siellä ennen vanhaan sai erittäin huokeaan hintaan sitä paikallista veden ja kusen kielelle tuovaa paikallista paska makkaraa. Kysele saako nykyään.
Makkara tulee edullisemmaksi ja Juuan ulkopuolella saat nauttia kyrsääsi ilmaisilla makkaranpaisto paikoilla.
Päätin rohkaista itseni ja ylittää kirkkosillan. Saman tien tuli turpaan ja nyrkki persieen ja maallinen mammona katosi saman tien. Myöhemmin heräsin alasti perse kipeänä abcn takaa. Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Juuan abc vaikuttaa kunnon villin lännen saluunalta
Oliko oma vai jonkun muun nyrkki? Ihan kaverin puolesta kyselen.
Siinä on oltu niinsanotusti kyynärpäitä myöten paskassa.
Kuulemma kyseessä oli toisen nyrkki ja nimenomaan perseessä oli vaan pelkkä nyrkki. Nyrkkiä ei kukaan ollu takaisin kyselemässä.
Nähtävyytänä kyseistä nyrkki toimintaa näkee Juuan abc:lta. Toiminta on rantautunut Juuan abc:lle muinaisesta Lieksasta.
Jos Juuan abc:n munamartan näkee nyrkkiperseessä. Vastuu tästä näystä jää katsojalle.
Ihan vinkkinä että kannattaa laittaa anustappi reikään tulpaksi ennen kuin ylittää maagisen kirkkosillan.
Onko tämä S-ryhmän mainonta tapa?
Paljonko maatilat maksavat Juuassa?.
Kuinka liittyy aiheeseen? Varmaan riippuu maatilasta ja mitä aiot alkaa kasvattaa siellä.
Onko kukkien kasvattaminen mitenkä tuottoisaa?.
Mitä kukkia?. Auringonkukkaa, pellavaa, rypsiä?.
Kannabista?
Eikö pienen talon ja navetan saa jopa alle 10 000€?.
Eräät "ammattilaiskuskit" käy kusella postilaatikoiden vieressä vaikka on pysäkkejä ilman postilaatikoitakin. Nähty on...
Oman kuvansa ne piirtävät varmaan lumeen seisokilla. Näköisiä ovat.
Itse pyrin aina kusemaan postilaatikkoon nii ei mene hanki likaiseksi.
Hehe, hyvä että teet tarpees omaasi postilaatikkoon. Jotkut kun ei sitä ole älynneet.
"Itse pyrin aina kusemaan postilaatikkoon nii ei mene hanki likaiseksi."
Kalikka kalahti ja koira älähti.
Kusin postilaattoon ja heti jälkikäteen muistin että pitäishän se postikin ottaa. Olihan se vaarojensanomat aika kusisessa kunnossa.
Mene sesonki aikaan Juukaan ja laita seisokin yhteydessä nyrkkisi mielellään omaan hanuriin ja kokeile virtsata sitten omalle kantapäille.
Mistä saa Juuan parasta kahvia?
Kusin Juuan parhaassa cafee baarissa kahvi mukiin ja sain viikon porttikiellon.
En ole vielä löytänyt juuasta niin hyvää kahvilaa ettei heti alkaisi kusettaa. Viime kerrallakin kusin kahvilan pöydän alle.
Onko Juuassa yleisesti hyväksyttyä ulostaa ja virtsata mihin tahansa? Juttujen perusteella siltä vähän vaikuttaa.
Kyllä Juuassa ulostaminen ja virtsaaminen on sallittu minne tahansa. Erikoisimpia ulostamis paikkoja on kaverin tasku ja mielenkiintoisia virtsaamin paikkoja kaverin kortonki.
Juuassa voi paskantaa hyvällä omalla tunnolla housuun ilman että sitä kummastellaan.
Juuassa saa kaikenlaista. Minä sain aikoinaan yhdellä reissulla piparia, turpaan ja porttikiellon Petraan!
Nykyään paikallinen kapakka ei kehtaa jakaa porttikieltoja ainakaan paikallisille kanta-asiakkaille. Menis kapakka konkurssiin jos tärkeimmät kassa virran tuottajat olisi poissa silloin kun viina hanat aukiaa.
Kusin hedwigin helmessä pöydän ja pitsisen pöytäliinan väliin. Tarjosivat toska kakkua siitä hyvästä.
Vierailin viime syksynä Juuassa. Torkahdin katuvalon alle kun väsytti. Kun heräsin niin huppuni oli täynnä ihmis paskaa.
Onko Juuassa keskustan lähellä mansikka tarhoja tai muuta marjan poiminta palveluita?
On terapeuttista kun pääsee oikein luonnon helmaan ulkoilemaan ja poimimaan luonnon antimia.
Jätevedenpuhdistamolla voit poimia paskan seasta puolukoita. Puolukkasaalis punnitaan lähtiessä ja se maksaa 1,50€/kg.
Veden puhdistamolle puolukka seulontaan järjestetään ensikesästä lähtien kuulemma tutustumis reissuja.
Paikallinen puolukka kondiittorio myy herkullisia jätöspuolukka aiheisia leivoksia ja kertoi Juuan puolukka historiasta.
Kannattaa ottaa siivilä mukaan ettei tarvii maksaa kusesta. Puolukat voi siivota paskan sisältä sit kotona. Sisältyykö paska siihen kilohintaan vai saadaanko paskan paino huomioitua pois.
Kysyntää olisi turkismuokkaamolla, saisi pyssyttömätkin muokata edes Venäläistä turkista. Turkikset kun juoksevat pitkin peräkyliä niin lingottomille ei jää passipaikkoja.
Turkismuokkaamo on toisinsanoen makuuhuone.
Miksi se on Juuassa? Miksei Juukassa?
Mietippä sitä pahvi!
Kahvilassa näkee kuinka paikalliset tuijottaa sua.
Mitä, onko jostakin tullut paikallinen nähtävyys? Vai onko ABC paikka, jossa voi bongata nähtävyyksiä? Eli ajoneuvo parkkiin ja kolmen tunnin vuoroissa silmät puukonpäätä pitkällä mullottamaan?
Mee vaan paikalliseen kahvilaan ja saat itseäsi kohtaan
suuntautuvia merkillisiä, hämmästyneitä, säikähtäineitä Juukalaisia ihmis katseita.
Sit jos erehdyt liian pitkään viettämään aikaa paikallisessa kahvilassa niin ne merkilliset, hämmästyneet ja säikähtäneet Juukalais katseet tulee sinun luo ja jatkavat tuijottamaista.
Jos kyseiset tuijottajat sattuvat olemaan sosiaalisia Juukalaisia niin saat nämä Juukalaiset katseet istumaan samaan pöytään ja tuijotus jatkuu.
Sekä juukalainen että venäläinen kirjoitetaan pienellä.
Juuassa löytyy nähtävyyksiä jos sinne uskaltaa mennä ja löytää ne nähtävyydet.
Kirjoittele sinä vaan keskenäs pienellä, mutta minulla on varaa kirjoitella isollakin,
vai oletko vieläkin preppaamassa oppikouluun, niuho!!
-Ja kun tarinat on loppu puhutaan vain kirjoitusvirheistä, tuttu juttu, heittäydytään kielipoliisiksi, -eeehehehehehehehe!
Kieppi on Juuan monitoimi nähtävyys. Panadoolit edullisia kiepissä muuten.
Juuan spermapankkiin on iskeny inflaatio.
Viedäänkö juukalaisten siemeniä aivan ulkomaita myöten?.
Eipä Juuassa mitään nähtävää ja tehtävää oo!
Traktorien kokoontumis ajot Juuan abcilla.
"Juuka havittelee uutta kansallispuistoa Pohjois-Karjalaan – paikka vain 40 kilometrin päässä Kolin kansallismaisemasta" Tänään Ylen nettisivuilla
Onnistuisikohan rengasreitti, jossa turistit kävisivät Kolilla, Juukaan perustettavassa kansallispuistossa ja Juuassa myös sijaitsevassa Paalasmaan saaristossa? Majoituspalvelut Puu Juuassa saisivat myös yöpyjiä.
Viimeisin hitti on kunnantalon seinivierten aukaisu. Jäikö muinoin eristeet ja vesiputket pois suunnitelmasta? Nauraahan tuolle naurismaan aidatkin!!!
Onko tämä retuniemen pudotuspaikka nähtävyys.? Voiko sinne varata esimerkiksi viikon loman majoituksineen.?
Siellä voi Juukalainen toteuttaa omaa kesäloma unelmaa. Voi pudottaa ruskean poijun pakaravälistä.
Ulkopuoliset voi hakea viisumia ja pakollinen liite viisumi hakemukseen on video klippi, jossa anot sekä nuolet Juuan kunnan johtajan saappaiden kärkiä, jotta pääsisit retuniemen pudotuspaikalle.
Kunnantalon avajaiset ilotuksineen vetävät miljoonayleisön! Talo jo itsenään on kuin kaksivaiheinen kantoraketti, joka jäi suutariksi. Kuka tarkasti rakennussuunnitelmat?
Juuan uusin nähtävyys on mellu-puistoon kaivettu satama-allas, joka vuorataan rötöksillä.
Olen jo harjoitellut veistelemällä kalapuukolla juustoharkosta hauenpäitä. Milloinhan Juuka-jyystön aihe julkaistaan?
Onko se pudotuspaikan vastapäätä olevalla luodolla/saarella oleva mökin tapainen koppero hotelli.? Ja mistä sen voi varata.?
Se on kalamiesten bordelli. Ei voi varata.
Kiepistä voi tiedustella kalamies bordellin peruutus paikkoja.
Ellinpäivillä valitaan juuan ensimmäinen perinnemestari. Onko se kunnantalon rakennusvalvoja, perinne-elokuvan tekijä, vai puu-juukaan sijoittaja?
Ellinpäivillä Elli mittailee kikkeleiden koot ja suurin sekä pienin palkitaan kiepin lahjakortilla.
Levossa vai action valmeudessa olevasta kikusta?
Mammuttikivestä järkätään Jormanveistokisat elokuussa.
Älä ihmeessä tule Juukaan. Vain paikallisille!
Onko tässä pudotuspaikan luodolla olevassa "kalamiesten bordellissa" minkälainen tarjonta.? Paljon maksaa ja missä valuutassa.?
Et taida edes olla kalamies kun et tiedä?
Se on vain paikallisille ja valuutta säilyy Juukalaisten salaisuutena!
Eräs juuan kiehtovimmista nähtävyyksistä on kiepin käärmenäyttely. Se järjestetään pride tapahtuman yhteydessä.
Onko mukana myös analconda?
Siellä myös valitaan mr.riippupalli ja juuan pisin häpykarva palkitaan erityismaininnalla
Viime kesänä menin sinne 5v lapsen kanssa katsomaan käärmeitä ja ei ollut kyllä oikein lapselle sopivaa katsottavaa.
Alkutalvesta kilpaillaan kuka veistää lumesta isoimman kyrvän. Voittajan kyrvällä tuetaan tulevan talven lumirakennelmaa.
Eläinpuisto aptekin nurkalla, lehmät lampaat karhut jne
Kaikkea yritetty 6 tien varteen. Pysykää vain turistit siellä.
Polvelan Tahkovaaralla voi katsella läheltä kuusien latvakäpyjä.
Poikolanmäen Kolinporttiin muuttavasta ritarilinnasta tulee hiihtokeskus hisseineen. Hotelihuoneita linnassa on kymmeniä ja valmis tanssisali ravintoloineen. Avataan kun saadaan ehdotus kunnanvaltuustossa käsitellyksi eli noin seitsemän vuoden päästä.
Hissi varmaan tulee ritarilinnan sisälle?
Tarpeeks kun seteleitä lyö niin voi saada sepaluksen nappien välistä aitoa Juukalaista jortikkaa.
Vieläkö mökä pubista saa kuohuvan vaalean huurteisen?