Moi..
Muutama tuttuni on ruvennut jostain syystä katsomaan minua vinoon. Ennen he juttelivat minulle aina kun nähtiin tai edes hymyili ja moikkasi jne.. Nyt kuitenkin yhtäkkiä he eivät enää moikkaa tai kiinnitä millään tavalla huomiota minuun, vaikka itse heille hymyilisin. Tai sitten he katsovat minua vihaisesti. En tiedä, mitä on tapahtunut, koska en ole heille tehnyt mitään. Ainakaan tarkoituksella.
Minua ahdistaa asia todella paljon ja haluan tietää mikä on syy tälle vinoon katsomiselle. En kuitenkaan uskalla kysyä heiltä, koska he ovat vain tuttujani- ei mitään ylimpiä ystäviäni. Lisäksi en halua kuulostaa siltä, että heillä olisi velvollisuus sanoa moi minut nähdessään tai että heidän olisi ihan pakko hymyillä minulle. Koska asia ei ole näin, haluan vaan tietää, että ovatko he minulle jostain vihaisia vai mikä on ongelmana. Enkä myöskään halua kuulostaa vainoharhaiselta, jos he eivät ole minua tarkoituksella katsonut vihaisesti - en tiedä, mutta jokin on muuttunut ja haluaisin tietää mikä.
Olisiko jotain tapaa, jolla saisin tietää, mistä tämä johtuu? Vai onko minun vain pakko elää asian kanssa? Olen yrittänyt kysyä heiltä hienovaraisesti asiasta, mutta jänistänyt aina.
Mistä tiedän, että onko joku minulle vihainen?
14
1696
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikea sanoa... korona? Oon huomannut että jotkut tutut on koronan myötä jotenkin etääntyneet. Voi olla että nyt jutellaan ja otetaan kontaktia vain lähimpiin ystäviin. Hymyä tutulta tms en ole maskien takia nähnyt aikoihin. Monesti maskin takia tutut ei edes tunnista toisiaan.
- Anonyymi
Minua kohtaan on käyttäydytty noin että puoltututkin on kattonut vinoon, kun joku on panetellut selän takana. En tiedä, olisiko omalla kohdallasi noin ikävästi käynyt. Mutta täällä tuppukylässä porukka on pikkusieluista ja kateellistakin. Eräs "ystävä" katkaisi yllättäin välit. Vuosia myöhemmin tuli kertomaan, kuinka ihana ihminen olen, mutta että eräs kolmas silloin vuosia sitten aiheutti välirikkomme. Valehteli tuolle "ystävälleni", jotta saisi hänet itselleen. Väitti että olen haukkunut tätä "ystävää". Olisi tietty voinut tullut silloin suoraan kysymään itseltäni, omituisen veemäisen käytöksen sijaan. Tuntuu ettei olisi asiaa, jota en ihmisten toimesta olisi kokenut. En ole kuitenkaan katkera, mutta olen ottanut etäisyyttä moniin. Valitsen tarkkaan seurani, enkä liiku juovien ihmisten kanssa.
- Anonyymi
En lukenut kuin alun, mutta ihmettelen miksi et voi kysyä suoraan? Yleensä sellaista rehellisyyttä ja itsensä likoon laittamista arvostetaan.
"En kuitenkaan uskalla kysyä heiltä, koska he ovat vain tuttujani- ei mitään ylimpiä ystäviäni."
Miksi edes välität sellaisten ihmisten mielipiteistä tai käytöksestä, jotka eivät ole sinulle läheisiä? Eihän sillä ole mitään väliä, pelkkää ilmaa kaikki.
Tietää et saa kuin kysymällä, valitettavasti, koska kyse on mielipiteestä ja sillä ei välttämättä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa, se on vain mielipide.- Anonyymi
Syvällä kokemuksen rintaäänellä voinen sanoa että todennäköisesti kieroilleet selkäsi takana.
- Anonyymi
Hmmm
- Anonyymi
Globaali mielenmuutos tapahtuu elämänlahja poisotettaessa. Ei siis mitään taivaanlahjoja usein.
- Anonyymi
Ehkä joku katkera kääpä tmv on kulkenut edelläsi valehtelemassa tekemisistäsi ja sanomisistasi.
- Anonyymi
Itselläkin samaa sontaa käynyt. Joku häärää taustalla sabotoimassa elämää.
- Anonyymi
Tunnistin tämän vuosia sitten, vaikka en asiasta puhunutkaan. Perätöntä juttua tai asian ilmaiseminen paheksuen tai vähätellen. Enkä kuvitellut, melko hyvin luen ihmisiä. En arvosta tuommoista.
- Anonyymi
Syyllisyys saa usein aikaan tyhjää jäkätystä ja väheksymistä. Sivusta.
- Anonyymi
Olisiko vaikka kysyminen hyvä vaihtoehto?
- Anonyymi
En käsitä, nyt he taas yhtäkkiä hymyilevät minulle ja moikkaavat tms. Tosi erikoista, mutta parempi näin. Annan nyt asian olla, mutta ensi kerralla ehkä vain kysyn! :)
(aloittaja) - Anonyymi
Mä näen kyllä niiden ihmisten tehtäväksi kertoa ap: lle miksi ovat toimineet noin eikä hänen tehtäväkseen kysellä tuommoista. Jos ihmiselle vaikka sitten jälkikäteen selviää väärät luulonsa, niin kyllä hänellä pitää olla munaa kertoa asiasta kohteelle. Missä ihmisten omatunto on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 245152
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34597- 1031362
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361330Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike19991viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168865En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61823- 37789