Mikähän mahtaa olla kun menee pöntölle istumaan pissalle niin alkaa häpyluun kohdalta/alueella vihlomaan? Pissatessa kipu yltyy ja pissaa ei sitten tulekkaan kauhean paljon vaikka olisi tuntunut siltä että kauhea hätä on.. Eilen oli neuvola ja ongelmaa ei ollut vielä silloin ja pissa näyte oli puhdas. Kaikki alkoi siitä kun miehen kanssa "petisteltiin" vähän. Tämän jälkeen outo kipu pissatessa alkoi :(
Mitenkäs teillä muilla onko ollut vastaavia kipuja?
Nyt rv 38 2 menossa.
Mitenkäs teillä muilla onko ollut vastaavia kipuja?
Nyt rv 38 2 menossa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulle nuo vihlonnat ja kivut on alkaneet tulla tutuiksi tässä viime viikkoina. Pissassa löydettiin sitten valkosoluja, muttei bakteereja. Sain lääkekuurin joka nyt menossa. Mutta ota huomioon, ettei siinä neuvolassa otetussa pissanäytteessä katsota kuin se valkuainen tms, ei siinä mitkään tulehdukset mielestäni näy. Välillä tuntuu "puukon isku" -kipu tuonne alapäähän, joka kohdistuu suoraan virtsaputken suulle, kyseessä ei siis ole mitkään liitoskivut ainakaan minulle. (Tunnistan ne sillä perusteella koska tämä jo kolmas raskaus!) Vauva painaa aika alhaalla ja sekin aiheuttaa inhottavat vaivat. Istuminen tekee aina pissahädän -tunteen vaikkei tulisi kuin pari tippaa. Ei kai auta kuin odottaa synnytystä niin loppuu nämä vaivat. Ja voin sanoa ettei ole kyllä tullut mieleenkään edes yrittää mitään seksuaalista kanssakäymistä viikkoihin noista em. syistä johtuen.
kätilöna voin sanoa että kyllä neuvolassa tehtävässä plv:ssä eli siis virsakokeessa näkyy myös tulehdukset....
Siis eihän se koe ole mikään plv mikä joka rutiinineuvolakäynnillä otetaan... vai olenko nyt ymmärtänyt ihan väärin? Eihän siihen kokeeseen tarvitse olla useampaa tuntia pissimättä kun tehdään se "liuskatesti". Siis eikös katsota vain se valkuiainen tai jokin? Minut ainakin passitettiin purkin kanssa kotiin josta sitten vein labraan seuraavana aamuna plv:n aamuvirtsasta oireistani johtuen.
Eli kannattaa ottaa yhteys neuvolaan tai suoraan terveyskeskukseen.Et ainakaan menetä mitään.
Eli ennen yhdyntää kävin normaalisti pissalla ja ei ollut mitään kipuja mutta yhdynnän jälkeen kivut alkoivat..? Sitä ihmettelen koska kivut vain alkoivat yhtäkkiä.
mulla ne yhdynnän jälkeiset kivut..mikä viikko sulla menossa?