Tammikuun 23. päivä
Ps. 130:5. Minä odotan Herraa, sieluni odottaa, ja minä panen toivoni hänen sanaansa.
Psalminlaulaja on kuvannut pelkoa, vanhan ihmisemme ristiä ja miten sitä on kannettava ja kärsittävä. Nyt hän kuvaa toivoa, uuden ihmisen elämää ja millaista sen tulisi olla. Näitä molempiahan opetetaan psalmeissa, vieläpä koko Raamatussa. Sillä Jumala on lapsiaan kohtaan niin ihmeellinen, että hän tekee heidät autuaiksi viemällä heidät luonteeltaan vastakkaisiin ja vastakohtaisiin tiloihin. Ovathan toivo ja toivottomuus toistensa vastakohtia. Siitä huolimatta Jumalan lasten on toivottava toivottomuudessaan. Pelkohan ei ole mitään muuta kuin epätoivon alku ja toivo on pelastuksen alku.
Näiden vastakohtaisuuksien on oltava meissä siksi, että meissä on kaksi luonnoltaan vastakkaista ihmistä, vanha ja uusi. Vanhan täytyy pelätä, joutua epätoivoon ja hukkua. Uuden täytyy toivoa hellittämättä ja tulla korotetuksi. Nämä molemmat ovat samassa ihmisessä, vieläpä samassa Jumalan teossa.
Kuvanveistäjäkin kehittää kuvan muotoa, kun poistaa ja hakkaa puusta irti sen osan, joka ei sovellu kuvaan. Samoin uutta ihmistä muodostava toivo kasvaa siitä pelosta, joka leikkaa pois vanhan Aatamin.
Mannaa Jumalan lapsille
10
277
Vastaukset 10
- Anonyymi
Tuo on vissiin Luterusta?
Täyttä asiaa, vanha aadami ei pisteitä pelastuksesta saa. Sitä nuijitaan hengiltä koko elämän ajan, jos ollaan Jeesuksen seuraajia. - Anonyymi
Jos kuitenkin sisimmässään ajattelee, että joku -laisuus, olkoon luterilaisuus , helluntailaisuus tai vaikka jopa lestadiolaisuus on tärkeää, siis että VAIN usko niihin -laisuuksiin pelastaa, on aivan varmasti harhassa. Lestadiolaisuuden useissa ryhmissä kuitenkin niin uskotaan.
Esimerkiksi esikoislestadiolaiset opetataan saarnapuheissa uskomaan niin. Oletteko koskaan ajatelleet syytä siihen?- Anonyymi
No kerro!
- Anonyymi
Vaikka kuinka monta kertaa 65 vuoden aikana.
Liike seisoo tai kaatuu sen varassa, että "olemme ainut joukko joilla on asuvainen Pyhä Henki."
Lestadiolaisuuden hajaannus 1800/1900 lukujen taitteessa, ja sitä edeltäneet valtataistelut, sekä muiden ryhmien tuomitseminen kadotukseen, on tämän "vain me pelastumme" synnin taustalla.
- Anonyymi
Pinttynyt itsekäs ryhmäitsekkyys ja omiin peristeisiin hirttaytyminen on hyvin monien kristinuskoa tunnustavien ryhmien tauti. Ei vain lestadiolaisten.
Pitää paikkansa tämä itsekeskeisyys. Me kaikki olemme edelleen syntiturmeluksen alaisia, vaikka olemmekin siitä lunastetut ja saaneet Pyhän Hengen lahjan eli uuden syntymisen lahjan.
Jeesus puhuu Johanneksen evankeliumissa, että 'uusi ihminen ei ole syntynyt verestä, eikä ruumiin halusta, eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta´, ja jatkaa myöhemmin, että ´mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä´.
Uusi ihminen asuu lihallisessa ruumiissamme. Siksi olemme aina erilaisten syntien piiritettävinä. Siksi tarvitsemme anteeksiantamusta itseämme ja toisiamme kohtaan. Jumalan puolelta anteeksiantamus Jeesuksen Kristuksen kautta on jatkuvaa - se ei riipu miltä meistä milloinkin tuntuu.
Meidän olisi hyvä muistaa, että myöskin hän, jota ehkä vihaamme ja halveksimme on myös Jumalan anteeksiantamuksen piirissä, koska Jeesus Kristus on Raamatun mukaan kuollut kaikkien puolesta ja sovittanut kaikkien synnit. Voisimmeko rukoilla myös sitä, että mielenmuutoksen tuulet puhaltaisivat meidän kaikkien sydämiin - minun ja sinun.- Anonyymi
ToivottomuudestaToivoon kirjoitti:
Pitää paikkansa tämä itsekeskeisyys. Me kaikki olemme edelleen syntiturmeluksen alaisia, vaikka olemmekin siitä lunastetut ja saaneet Pyhän Hengen lahjan eli uuden syntymisen lahjan.
Jeesus puhuu Johanneksen evankeliumissa, että 'uusi ihminen ei ole syntynyt verestä, eikä ruumiin halusta, eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta´, ja jatkaa myöhemmin, että ´mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä´.
Uusi ihminen asuu lihallisessa ruumiissamme. Siksi olemme aina erilaisten syntien piiritettävinä. Siksi tarvitsemme anteeksiantamusta itseämme ja toisiamme kohtaan. Jumalan puolelta anteeksiantamus Jeesuksen Kristuksen kautta on jatkuvaa - se ei riipu miltä meistä milloinkin tuntuu.
Meidän olisi hyvä muistaa, että myöskin hän, jota ehkä vihaamme ja halveksimme on myös Jumalan anteeksiantamuksen piirissä, koska Jeesus Kristus on Raamatun mukaan kuollut kaikkien puolesta ja sovittanut kaikkien synnit. Voisimmeko rukoilla myös sitä, että mielenmuutoksen tuulet puhaltaisivat meidän kaikkien sydämiin - minun ja sinun.Näin on Jumalan puolelta, kaikki on valmiiksi tehty ja lahjana tarjotaan Kristus vanhurskaudeksi jokaiselle joka USKOO, ilman ehtoja.
Tämä on asia, joka ei useimmille käy. Ihmiset ja ihmisryhmät asettavat pelastukselle kasapäin omia ehtojaan. Tämä on enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Ryhmiin kuuluu erilaisia ihmisiä, massoittain ei ketaan pelasteta, eikä kadoteta, Jeesuksen kutsu on henkilökohtainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on Jumalan puolelta, kaikki on valmiiksi tehty ja lahjana tarjotaan Kristus vanhurskaudeksi jokaiselle joka USKOO, ilman ehtoja.
Tämä on asia, joka ei useimmille käy. Ihmiset ja ihmisryhmät asettavat pelastukselle kasapäin omia ehtojaan. Tämä on enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Ryhmiin kuuluu erilaisia ihmisiä, massoittain ei ketaan pelasteta, eikä kadoteta, Jeesuksen kutsu on henkilökohtainen.Miksi jotkut eivät tuota henkilökohtaista kutsua sitten saa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi jotkut eivät tuota henkilökohtaista kutsua sitten saa?
Etkö ole saanut tuota kutsua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö ole saanut tuota kutsua?
Jaa sitä, että tule seuroihin rukoushuoneelle?
Ajatteleeko joku esikoislestadiolainen ehkä , että tuollainen konkreettinen kutsu........ olisi se kutsu tullut joskus jokaiselle ihmiselle. Ja niitä on tosiaan vain muutama harva, jotka ovat tuon kutsun saaneet kymenien tuhansien ihmisten kaupungeissakin Suomessa.
Suunnilleen lähes kukaan ei ole käytännössä edes kuullut, että tuo esikoislestadiolaisuus on edes olemassa. Voitko veli tai sisar uskoa, että asia on juuri noin?
Ei lähes kukaan tiedä esikoislestadiolaisuuden olemassaoloa. Helluntailaisuus ja Jehovan Todistajat tunnetaan paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212014- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412
