Kaupunki on päättänyt rakentaa kaasun tankkaus aseman Porokylään Apsin lähelle, nyt kaasuautoja ostamaan, ettei katos seisoisi tyhjänpanttina.
Kaasutankkausta Porokylään
Anonyymi
362478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Paljonko litra kaasua mahdollisesti maksaa tankkaajalle?
Litra kaasua maksaa saman kuin litra dieseliä, mutta kaasulla ajaa miltei 1½ kertaa pidemmälle, koska sen energiasisältö on korkeampi. Kuluttajalle kaasu myydään litroina, mutta jakeluasemalle MWh-arvon mukaan, johon vaikuttaa kaasun puhtaus.
Jutut kuin alakoulun apuluokalla. Kaasua EI myydä litroittain, koska se olisi mahdotonta. Et voi mistään ostaa kaasua vaikkapa 10 litraa. Nestettä voi, neste ei painu kasaan. Litra on aina litran. Kaasu onkin aivan toinen juttu. Yritä vaikka ilmapalloon laittaa litra kaasua.. siinnäpä puuhaa iltojen ratoksi 😁
Siksi kaasua myydän kiloina. Tai voithan käydä hauskuuttamassa vaikka teboilin kassaa yrittämällä ostaa vaikka "11 litran kaasupullon" 🤣 Sen sijaan jos haluat 11 kilon kaasupullon, semmoinen sinulle kyllä noudetaan.
Käypäs katsomassa biokaasutankilla. Hinnoittelu on litroina.
Voi elämä näitä aupukoululaisia 🤣😅
Maa- ja biokaasulla on omat myyntihintansa, joka on asemilla ilmoitettu vertailulitrahintana. Tärkeää on huomioida, että kaasun hinta saattaa vaihdella asemakohtaisesti.
Kaasua myydään KILOISSA, ja yksi kilo kaasua vastaa 1,56 litraa bensiiniä ja 1,39 litraa dieseliä. Energiasisällöltään maa- tai biokaasu on 50 MJ/kg.
Nurmeksen piereskelijät eivät tankkausasemaa tarvitse. Auto kulkee omavaraisesti lähituotannolla.
Näin se on
Työttömät tuhnuttelemaan kaasua urakkapalkalla, pian on kortisto putsattu.
Muuten hyvä mutta auton valmistajat ovat jo lopettaneet kaasuautojen kehittelyn...siirtyneet sähköautoihin no onpahan meillä tankkauspiste jolle ei oo käyttöä
Hienoa että tulee kaasu tankkaus asema Nurmekseen, mutta sitä vaan että täällä ei ole ensimmäistäkään kaasuautoa koko kylällä ja tuskin tuleekaan.....mutta käykö se kaasu kaasu grilliin niitä löytyy enemmänkin.......
Tiesitkö, että minkä tahansa bensiinikäyttöisen auton voi muuntaa toimimaan bensiinin lisäksi myös kaasulla? Bensiiniautoon asennetaan kaasusäiliöt, -syöttö ja -ohjausjärjestelmä olemassa olevan bensajärjestelmän rinnalle.
Jälkiasennettujen kaasusäiliöiden koko vaihtelee, mutta käytännössä bio- ja maakaasu riittää yleensä 250–300 kilometrin matkalle. Tankkausliitin asennetaan joko auton taka- tai etuosaan, ja tankkaussäiliöstä vedetään putki auton konehuoneeseen. Lisäksi tarvitaan paineensäädin ja ohjausyksikkö - mikäli kaasu sattuu loppumaan ajon aikana, auto vaihtaa vauhdissa automaattisesti bensalle.
https://www.gasum.com/yksityisille/valitse-kaasuauto/kaasuauton-hankinta/bensa-auton-muuntaminen-kaasukayttoiseksi/
Vararenkaan paikalla oleva kaasutankki.
https://c8.alamy.com/comp/CBD2J3/toroidal-tank-for-lpg-liquefied-petroleum-gas-autogas-inside-skoda-CBD2J3.jpg
Muistakaa ero nestekaasulle ja bio-/maakaasulle. Eli LPG-säiliö ei ole sovelias bio-/maakaasulle.
Pitäisi kaasuasema kehitellä niin, että oman kaasupullon voisi siitä ladata vaikka 10 eurolla täyteen, muuten käyttö on satunnaisten matkailijoiden varassa.
Köyhät kömilöt pohtii 🤣 Käryävillä autoillaan köröttelevät.
Mä hyppään kohta Teslaani ja ajelen alkoon ostamaan konjakkia.
T Teslisti
Bensa auton muuttamisesta kaasu käyttöiseksi tulee kötös, ja mahtaako alle kymppitonnin kärrejä olla viisasta ruveta muutenkaan duunailemaan kaasuautoiksi, eli ei kannata, bensa auto bensa autona ja kaasu auto kaasu autona jos kerran, kun moottori on tehty alun perin bensalle niin ei siitä tule kaasumoottoria edes unissaan, kovin ovat lyhyt ikäiseksi jääneet kaasu/bensa moottorit.
Jos rikkonut koneen muutoksella niin syytä katsoa peiliin.
Itse mieluummin ajan kaasulla 100km 10€:lla, kuin bensalla 100km 23€:lla.
Nimim. useamman auton muuttaneena.
TM testasi Teslaa pohjoisessa, paljon ongelmia ja autossa kylmempää kuin Siperian junassa.
TM on vasemmistolaisten propagandalehti. Ei pidä uskoa kaikkea.
Täyssähköautossa toteutuu se kaikkien tietämä laki, että energiaa ei voi tyhjästä luoda eikä hävittää, eli matkustamoon lämpöä ei riitä kylmissä olosuhteissa. Polttomoottori autossa moottorin tuottama hukkalämpö hyödynnetään ihmisten matkustusmukavuuden ylläpitämiseen, eikä autossa palele pakkasellakaan.
Haistele ihan rauhassa niitä lämpimiä pakokaasuja 😂
Hyppään Teslaani ja käyn kolilla kaffeella, nopeasti ja mukavasti.
T Teslisti
Muistahan täyttää akku, että pääset takaisikin ilman hinuria, ajomatka on siinnä ja siinnä pakkasella, mutta näin lauhalla säällä voi onnistua ilman välilatausta.
Muista impata pakokaasuja, vedä käryä syvälle keuhkoihin, tulee hyvät pöhinät! 😂
Kuulema kaasuasema tehdään Känkkäälän tuotteita varten, onkos siellä muuta kuin puuvarasto radan varressa ja tyhjä muovihalli?
Lieksan teollisuuskylään suunitellaan biokaasulaitosta, raaka-aineena käytetään lähinnä lehmän pas---. Sieltähän Nurmeksenkin tankkausasemalle saadaan biokaasua, koska känkkäälän alue on näköjään tehty toteutumattomia ideoita varten isolla rahalla.
Porokylän Lieksassa oleva leipomo on osakkaana tulevassa biokaasuvoimalassa, ja rupeaa kaasun käyttäjäksi laitoksen valmistuttua. Kärki kertoo kaasun käytön olevan helpompihoitoista ja ympäristöystävällisempää, kuin öljyn, no se on ainakin varmaa.
Rengastehdas Väänäsen johdolla, Laatuherkku ja KtL yhtymä myös mukana hankkeessa. Bioöljy jalostamo jo pyörii Lieksassa. Taitaa myös Binderin tuotantokin Nurmeksessa jollain aikavälillä loppua. Kysynkin mitä rahojen vedätys hankkeelle Känkääälässä kuuluu!?
Uutisista päätellen Nurmeksessa toimivalla sahalla on alasajo käynnissä, palkkioksi voi jäädä vain jätekasojen siivous nurmekselle.
Eikö saha ole Nurmeksen kaukolämmölle iso polttoaineen tuottaja, joten kaukolämmön hintakin tulee hyppäämään, jos saha lopettaa.
Möttönen ajaa Lieksasta purua halvalla tai sitten Kuhmo oy.
Kaasulla pärjää
Milloinka pitäisi valmistua kaasutankkauspiste?
Tuleeko siihen mielikuvituksissa valmistuvan lidlin viereen?
Kaasu oli edullista käytössä, huom. mennyt aikamuoto.
Joko Nurmeksessa voi tankata kaasuauton?
Ei voi, mutta voit estoitta laskea kaasua suolestasi 👌