Jos suunnittelen meneväni mukaan johonkin itselleni uuteen vapaa-ajalla kokoontuvaan vakioporukkaan, valtaa voimakas tunne, ettei ne mua kuitenkaan sinne halua, niillä on se kiva tuttu porukka ja pilaan vain sen menemällä sinne joukkoon, näyttämään ”tympeää naamaani” ja olemaan oma itseni, josta ”kukaan ei tykkää”.
Vaikka järjellä ajatellen voisin ajatella olevani oikeutettu siihen, kuin kuka tahansa ja voin mennä, jos vain itse haluan, ei siinä tarvi muilta kysellä ja en ole sen huonompi tai vähemmän arvokas ihminen, kuin monet muutkaan, jotka myös tällaisiin ryhmiin ongelmitta liittyy.
Ensin mainittu tunne on kuitenkin voimakkaampi ja vaikka menisin paikalle rohkeasti, ahdistuisin siellä käynnistä kuitenkin ja lopulta voisin katua, että meninkään sinne.
Uuteen ryhmään menosta
5
124
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää ottaa riski että menee. Voit varautua että saattaa mennä muutama kerta, että hyväksytään porukkaan. Sitkeästi vaan. Monella saattaa olla samanlaisia ajatuksia, ei se päälle päin näy jos ei ala epävarmuuttaan julistamaan.
Menin kerran yhteen sakkiin. Hyökkäsivät halaamaan, kun on kuulemma niin mukavaa kun tulee uusia. Melkein peräännyin kun hämmästys oli niin suuri. - Anonyymi
Miksi sinun pitäisi olla jotenkin erikoisen toivottu ryhmään? Jos ryhmä on kaikille avoin, menet mukaan ja teet itsesi osaksi ryhmää! Siinä menee varmasti jonkin verran aikaa, mutta sitten kun sinun jälkeesi tulee uusi, olet jo vanha konkari ryhmässä.
Ihan hyvä on muistaa, että ihan joka ryhmään ei kotiudu koskaan. Kannattaa hakea sitten sitä omaa paikkaa jostain muualta. Ryhmässä pitää olla jokin sisältö, joka kiinnostaa kaikkia ryhmäläisiä ja yhdistää ryhmäläiset ainakin ryhmän kokoontumisten ajaksi. Mitään syviä ystävyyksiä on turha lähteä hakemaan ainakaan aluksi.
Ryhmien kiinteys on hyvin harvoin sitä luokkaa, ettei sinne uusi tulokas mukaan pääsisi, jos haluaa. Omasta kokemuksesta on tietoa, että helpompaa on mukaan pääsy sellaiseen ryhmään, jossa muut tuntevat toisensa entuudestaan. Vaikeampaa sen sijaan on aivan uudessa ryhmässä, jossa kaikki ovat vieraita toisilleen, kaikki hakevat paikkaansa joukossa. - Anonyymi
Pitää ottaa se riski, että kadut menoasi johonkin ryhmään. Niin voi käydä kenelle vain ja usein käykin. Silloin jätät menemättä siihen ryhmään toista kertaa. Se ryhmä ei vain ollutkaan "sinun juttusi".
Hankkiudut sitten johonkin muuhun ryhmään, kunnes oma paikka löytyy. Mutta älä ihmeessä odota, että tuntisit olosi kotoisaksi missään heti ensimmäisellä kerralla! Yleensä sisään pääsyyn tarvitaan aikaa. - Anonyymi
Ei se ota mitään jos ei annakkaan.
- Anonyymi
Kiitos rohkaisuista. Otan niistä kiinni.
Vaivaisen korttelin päässä kokoontuu yksi porukka, johon haluaisin mennä mukaan. Aloitan sieltä. Vaikuttavat myös kivoilta, helposti lähestyttäviltä ihmisiltä.
En odota saavani sieltä ystäviä, mutta annan enemmän myös omaa panostani sen suhteen sitten myöhemmin, kun ollaan tultu tutummiksi. Normaalisti odotan siirtoja enemmän toisilta heikentyneen itsetuntoni vuoksi. Tärkeintä kuitenkin viettää aikaa vähän muidenkin kanssa ja mikä sen helpompaa, kuin yhtälaisten kiinnostuksen kohteiden parissa - kyseessä on kuitenkin iso kynnys itselleni ylitettäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505297Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.863108Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3121691Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751254Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831227Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391134- 1331116
Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611105- 1711084
- 49954