Voiko masennukseen kuolla?

Anonyymi

Tarkoitan sitä jos on stressaantunut ja alakuloinen ja väsynyt kokoaika? Mikään ei kiinnosta ja aitoa iloa en ole kokenut melkeen kymmeneen vuoteen. Joka päivä pelkkää selviytymistä syöt juot ja nukut käytännössä mitään muuta sosiaalista elämää ei enää ole enkä enää osaa puhuakaan mitään. Mistä edes puhuisin kun ei ole mitään mistä puhua? Välttelen ihmisiä jotka voisivat kysellä jotain ne saa mut vaivaantuneeksi Kaikilla muilla menee hyvin minulla on vain tyhjää ei mitään.

17

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siihen suoraan, mutta välillisesti.

    • Anonyymi

      Tarvitset uusia vaikutteita ja potkua... Itse olen huomannut että retkeily tuo perspektiiviä. Kun riippumatossa makoilee kesällä luonnossa niin selkiää moni ajatus paljon paremmin. Metsässä olo voi tuntua oudolta aluksi, mutta kun tekee nuotion ja syö eväitä keittää kahvia tai teetä, niin tulee kotoisaa. Jos alkaa tulla levottomaksi voi ajatella esim. näitä viittä tosiasiaa jotka luin jostain: 1. Luontoni on vanheta, en ole vanhenematon. 2. Luontoni on sairastua, en ole sairastumaton. 3. Luontoni on kuolla, en ole kuolematon. 4. Kaikki suhteet ja asiat mitä minulla on, ovat tulleet minulle niitä edeltävien asioiden ja tekojeni johdosta. 5. Kaikki suhteet ja asiat; ne mistä pidän, ja ne mistä en pidä, otetaan joskus pois, ja yhteys niiden kanssa katkeaa.

      Yksin oleminen ei tietenkään tuo lisää ihmisiä elämääsi. Niitä tulee jos itse kiinnostut muista ihmisistä. Jos ei ole mitään sanottavaa, älä sitten puhu väkisin, mutta kysele! Ihmiset yleensä tykkää vasata kysymyksiin heistä itsestään.

      Pitkässä yksinäisyydessä ja tekemättömyydessä minäkuva muodostuu rajoittavaksi asiaksi. Jos on minäkuvaansa samaistunut. Asiaa tutkineet ihmiset tietävät että minäkuva on vain ajatus mielessä, harhakuva joka muuttuu koko ajan, joka hetki. Olet kyllä olemassa, mutta minäkuvasi ei ole todellinen minäsi. Se on jotain minkä Sinä NÄET ja näet että se muuttuu, mutta samaistua aina uuteen minäkuvaan, joka on aina väärä. Eihän se sisällä edes niitä asioita mitä ihon pinnan alla on, joista suurinta osaa emme tiedä emmekä koskaan näekään. Meissä on siis myös paljon potentiaalia, mistä emme tiedä.

      Jokainen tarvitsee mielekästä tekemistä egolleen. Jotain minkä kehitystä voi seurata. Mielellään montakin asiaa joita voi kehittää. Koska jos yksi niistä ei etene, niin toinen etenee. Kaikkea ei tarvitse saavutta tai tehdä juuri tänään.

      • Anonyymi

        Puhut viisaasti 👍❤🌞


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhut viisaasti 👍❤🌞

        Ei voi.

        Vitutukseen voi kuolla.
        Lääkäri Väyryselle on lääkäri näin sanonut.

        t. kritikko


    • Anonyymi

      Nuo mitkään kertomasi "oireet" eivät johda kuolemaan, kuten ei masennuskaan, ellet tee itsemurhaa.

    • Anonyymi

      Masennukseen sinänsä ei kuole, mutta masennus voi johtaa sellaiseen käyttäytymiseen, joka vie hengen.

    • Anonyymi

      Kunpa voiskin. Sitä oon tässä toivonut jo monta vuotta, mutta ei vaan irtoa henki millään. Tulis edes syöpä joka veis. Ei kiinnosta yhtään mikään ja kaikki on jo koettu ja nähty.

    • Anonyymi

      Nopeisiin tunnemyllerryksiin voi kuolla samalla mekanismilla kuin sydänkohtaukseen. Tilan nimi on Takotsubo-oireyhtymä.

      Tiedetään, että elämänasenne vaikuttaa elinikään. Huomattavan iäkkäiksi eläneet ihmiset ovat yleensä luonteeltaan positiivisia. Kielteisyys on immuniteettijärjestelmälle pahaksi eli aiheuttaa esim. matala-asteista tulehdusta ja altistaa syövälle ja infektiosairauksille.

      Psykiatrisista sairauksista ainakin skitsofrenia lyhentää huomattavasti elinikää. Tosin luulen, että siinä sekä elintavat ovat erityisen huonot (tupakointi, ylipaino, liikkumattomuus), että sairaanhoidossa ei oteta ruumiillisia oireita todesta psykiatrisen diagnoosin vuoksi.

      Olisiko sinulla joku anonyymi sähköpostiosoite, joku voisi haluta vaikka kirjoitella kanssasi? Sekin voisi lievittää ikävää olotilaa.

      • Anonyymi

        Kaikki positiivisuus, negatiivisuus on vain teoriaa.

        Jos on käynyt keskitys leiri kauhut, tyhmä sanoo ole positiivinen.


    • Anonyymi

      jos kuolee masennukseen niin se tarvitsee sen että sydän pysähtyy ja masennus itse ei sydäntä pysäytä.

    • Anonyymi

      ei valitetavsti kuole. Voin sanoa omalla kokemuksella .:_D

    • Anonyymi

      Tarkista hiven ja muut aineet ja menet tunniksi ainakin ulos ja hankit koiran, sillä koira ihmiset lenkillä on jouten ja hyvä aloittaa juttu koirista.

    • Anonyymi

      Kyllä voi. Stressi on todettu tappavaksi uusimpien tutkimusten mukaan.

    • Anonyymi

      Kuten esimerkiksi hoitovelkoihinkin.

      • Anonyymi

        Kyllä,
        Masennukseen kuolee kaikki.
        Älä ala harrastamaan masennusta, sillä se tappaa.
        Julkkikset on erikseen. Kun ne masentuu niin saavat siitä rahaa, rahan takia masentuvat.
        Hullujenhuoneella ovat kaikki. Esim t.halonen, loiri, hector, j parviainen, a kivi, ahtisaari, chisu, marin, rokkarit ja muusikot ym ym niitä riittää

        Älä masennu kun haluat elää. Potki masennus pois niin hyvin menee.


    • Anonyymi

      Kyllä voi. Oikeastaan se on vain kuoleman odottamista ja siinä jonossa ei sitten maisemavaihdu. Kun ei syö eikä juo eikä liiku niin pikkuhiljaa nestehukka alkaa tehdä ensimmäisiä tuntuvia muutoksia. sormet ja varpaat palelee ja syömättömyys taas sen että vähäiset voimat on pelkkä muisto takaraivossa. Jossain vaiheessa on niin huono olo jo fyysisestikkin että joutuu kulkemaan kumarassa ja on valmis vaikka syömaan väliseinän huoneiden välistä mutta sekään ei kiinnosta. loppujen lopuksi sitä vaan joko jatkaa ja odottelee rauhassa omankehon pettämistä tai ryhtyy pureskelemaan seinännurkkaa ja siirtyy sitten kaupanpuolelle jälkiruokaostoksille

    • Anonyymi

      Mielestäni siihen voi kuolla. Stressi oireilee yhä pahemmin ja tuntuu että sydän muljahtelee kummallisesti. Ehkä niin käy, että sydän lakkaa toimimasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe