Mitä ajatuksia herättää?
Yli 30 v. Ja neitsyt
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Virheellinen tilanne, jonka voi korjata,
Ei ole löytynyt sopivaa ja kaikki omanikäiset kaverit on jo naimisissa tai muuten levinneet maailmalle. Et taida olla helposti ihmisiin tutustuvaa tyyppiä. Seksi on vain seksiä, ei sitä neitsyytta tarkoituksella kannata pantata. Ja avioliittoon sen säästäminen on sulaa hulluutta.
Minä oon melkein nelikymppinen ja neitsyt. Oon ajatellut tuon asian silleen, että ei sitä omalle horoskoopilleen oikein mahda mitään.
Eiköhän se ole osalta sattumastakin kiinni. Suurin osa varmasti ajautuu tilanteeseen, jossa neitsyys lakkaa. Silti "hyvin alkanut seksielämä" ei takaa sitä, että seksielämä jatkuisi, elääpä sitten parisuhteessa tai ilman. Eli tavallaan on varmaankin iso joukko uusneitsyitä, naisia ja miehiä, jotka ovat eläneet niin kauan ilman seksiä, että seksielämän uudelleen aloittaminen voisi olla jo vaikeaa. Pitkän tauon jälkeen seksielämän uudelleen aloittaminen voi olla etenkin miehelle hankalaa.
Itse olen eronnut, lapseton ja keski-iässä. Tällä hetkellä hyvin yksinäinen. Tämän hetkisen elämäni kannalta ei ole merkitystä, olenko neitsyt vai en. Elämä on seksitöntä joka tapauksessa.
Harrastaako neitsyt itsetyydytystä? Ainakin naisen kohdalla asiasta tulee jo tulkinnan varaisuutta, jos on noin sosiaalisessa mielessä neitsyt, mutta käytännössä seksilelu vierailee säännöllisesti salaisessa lovessa.
Loppujen lopuksi neitsyys ei merkitsee paljoakaan. Se ei todista mitään ihmissuhdetaidoista. Neitsyytensä menettänyt voi erota lukuisia kertoja, neitsyellä ei todennäköisesti vakavia suhteita ole ollut. Sen sijaan neitsyellä voi olla aktiivinen sosiaalinen elämä ja ystävyyssuhteita.
Ehkä neitsyttä voi pitää vähän ronkelina (kukaan ei ole itselle tarpeeksi hyvä) ja toisaalta myös tahdon lujana ihmisenä (säästää itseään sille oikealle tässä seksuaalisuutta ylikorostavassa maailmassa).
Uskon ainakin naisten seksuaalisuuden osalta, että kaikki eivät seksiä kaipaa, jolleivat ole sen makuun päässeet. Kyseessä on nk. reaktiivinen seksuaalisuus. Itsekin olen ehkä vähän sille suunnalle kallellaan. Jollen olisi koskaan seksielämääni aloittanut, en todennäköisesti sitä kaipaisi. Ja olisin säästynyt myös monelta isolta murheelta. Todennäköisesti olisin saanut kanavoitua seurustelusuhteen vaatiman energian johonkin rakentavampaan, kuten opiskeluun tai uraan. Biologisessa mielessä lapsettoman ihmisen seksielämä on ollut turha.
Eli kaikella on puolensa.