On niin paljon eri ohjeita olemassa seinien hoidosta että onko kellään kokemusta? Miten kävi?
Voiko maalatut valkoiset seinät pestä vimillä?
Anonyymi
3
151
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu siitä millä maalilla on tehty.
- Anonyymi
Joku rakennusmies kertoi kerran että kerrostalon maalattuja sisäseiniä voi pestä ettei ne maalit saa niin helposti lähteä jos joku hankaa jotain vaikka ruokaa seinästä vaikka ohjeissa on ettei seinät saisi kastua maalin ominaisuuden takia. En tiedä oikeen mihin uskoa . No ei ainakaan usein tuommosia pintoja kannata käsitellä millään luulisin.
- Anonyymi
Kannattaisi yrittää selvittää maalin valmistaja. Muutenkin kannattaa katsoa maalin valmistajan ohjeet.
https://tikkurila.fi/pro/artikkeli/maalipinnan-puhdistaminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196