https://poliisiuutiset.fi/riitoja-selviteltiin-ampuma-asein-ruovedella-keskiviikkona-aamuyolla-yksi-henkilo-loukkaantui-lievasti-seitseman-henkiloa-on-otettu-kiinni/
Ruovedellä rivitalon pihalla sattui keskiviikkona 27.1.2021 aamuyöllä ampumavälikohtaus, jossa ammuttiin useita laukauksia.
Osallisina tapahtuneessa olivat rivitalon yksityisasunnossa olleet henkilöt ja pihalle saapunut seurue. Ampumavälikohtauksen taustalla on henkilöiden väliset riidat. Yksi henkilö loukkaantui lievästi.
Poliisi on eilen 27.1.2021 ottanut kiinni seitsemän henkilöä, joiden osallisuutta tapahtumaan selvitellään.
Tapahtuman tutkinnan yhteydessä poliisi takavarikoi luvattomia ampuma-aseita. Poliisin kiinniottamilla henkilöillä ei ole ollut aselupia takavarikoituihin aseisiin.
Poliisi jatkaa asian tutkintaa. Asiaa tutkitaan rikosnimikkeillä murhan yritys ja tapon yritys. Lisäksi on kirjattu ampuma-aserikoksia luvattomien ampuma-aseiden hallussapitoon liittyen. Tutkinnan edetessä rikosnimikkeitä voi tulla lisää ja ne voivat muuttua.
Myös sivullisille aiheutunutta vaaraa selvitetään esitutkinnassa.
Ampumavälikohtaus Ruovedellä keskiviikkona aamuyöllä
16
1543
Vastaukset
- Anonyymi
Missä laittakaa äkkiä tiatoo mää kehitän sitä sitte. Oikeen kunnon juaru.
- Anonyymi
"Pihaan saapunut seurue..." on pakko tulkita vihapuheeksi, koska se selvästi viittaa Suomessa jo vuosisatoja loisineeseen kansanryhmään.
Laissa pitäisi olla kielto tällaisten uutisten julkaisemiseen. Kysymyshän on vain erään kulttuurin ominaispiirteestä.- Anonyymi
Oiskohan tullu riitaa Mersukaupoista?
- Anonyymi
Risilla ja karmen
- Anonyymi
murhan yrityksestä vangittu on vuonna 2005 syntynyt.
- Anonyymi
..minkä nuorena oppii...
- Anonyymi
Poliisin pitäisi aina kun vastaan tulee, kerätä näiltä käsiaseet pois, se kuuluu perusvarustukseen, siinä kuin rahtihame naisilla, mutta eihän poliisi tässä suvakkilandiassa sellaista voi tehdä, se olisi etnistä profilointia.
- Anonyymi
Etnistä profilointia vois jatkaa niin kauan kun sen voisi lopettaa tarpeettomana.
Sama koskee hunnutettuja ilmeisesti naisia ei julkisilla paikoilla kuljeta peitettynä pois lukien
useat covid 19 riskiryhmäläiset kulkee pleksi silmillä tuolla kun PITÄÄ olla se nenäsuusuoja ihan kaikilla aivan kaikilla mieluummin sitten ilman kuin pleksi naamassa ja perusteena astmaa tai joku muu kun se ei tunnu missään pelkästää henkinen este siis päävika.
- Anonyymi
ette kestäs päivääkään sen kansan kengisä niin miettikää vähän
- Anonyymi
jaa lakeri tossuissa kiiltää nii että silmii ottaa
- Anonyymi
Voi kun edes yhdenkerran olis juttu jonkun hyvän ja mukavan tapahtuman tiimoilta. Mutta ei, aina on kysymys jostain perseilystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi kun edes yhdenkerran olis juttu jonkun hyvän ja mukavan tapahtuman tiimoilta. Mutta ei, aina on kysymys jostain perseilystä.
Voi voi sentään . Voi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi kun edes yhdenkerran olis juttu jonkun hyvän ja mukavan tapahtuman tiimoilta. Mutta ei, aina on kysymys jostain perseilystä.
Ruovedellä ei tapahdu muuta kuin "perseilyä"!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruovedellä ei tapahdu muuta kuin "perseilyä"!
Siä ei tapahdu yhtään mitään. :D
- Anonyymi
päivääkään en kehtaisi myöntää siihen kansaan kuuluvani, kun ei mitään rehtiä ikinä mielessä/isämaallisia velvoitteita, kuten esim. vanhempien kunnioitus, eikä niitten mummojen kusetus kaupustelukierrosilla maakunnissa. lapsi menee ovelle ja pyytää vesilasia.. hävetkää!
- Anonyymi
Minä valkoinen hurmuri tulen ja lemmin teidän rehellisten vaimoja ja he ovat onnensa huipulla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1742139Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3131819- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821268Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251101
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972