Puusilmäiset kuopiolaiset autoilijat

Ei tunneta sen vertaa liikennemerkkejä.

Kuopion Haapaniemenkatu suljetaan henkilöautoliikenteeltä torstaina taidelukio Lumitin työmaan kohdalla. Torstaista lauantaihin Haapaniemenkadulla on käytössä vain yksi ajokaista ja se on sallittu ainoastaan linja-autoliikenteelle.

Mitä tuossa seurasi niin yksikään ohi ajanut auto eu huomioinut liikennemerkkejä.

Tuosta saisi poliisi hyvät rahat valtion kassaan.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllähän polkupyöräilijatkin ajaa miten sattuu. Kyllähän jalankulkijatkin kulkee miten sattuu.

Äänestä

Ajoneuvokohtainen liikennevirhemaksu määrätään seuraamuksena moottorikäyttöisellä ajoneuvolla tehdystä liikennerikkomuksesta, joka koskee:

tieliikennelaissa tarkoitettua etuajo-oikeutta, väistämisvelvollisuutta, kieltoa, rajoitusta tai määräystä osoittavan liikennemerkin noudattamatta jättämistä tai sääntöliikennemerkin noudattamatta jättämistä.

Liikennevirhemaksun suuruus on 20–200 euroa. Liikennevirhemaksu on summaltaan aina rikkomuskohtainen. Maksun suuruuteen vaikuttaa teon lisäksi myös se, kenelle se määrätään. Esimerkiksi liikennesääntöjä rikkovalle jalankulkijalle maksu on 20 euroa, kun taas autoilijalle vähäinen rikkomus maksaa 100 euroa.

Hyvin lyhyessä ajassa valtio olisi saanut tuosta tuhansien eurojen tulot.

Äänestä
  • Tuhansia euroja valtiolle ja tuhansia euroja vähemmän kaupalle. Kaikki pärjää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuhansia euroja valtiolle ja tuhansia euroja vähemmän kaupalle. Kaikki pärjää.

    Mille kaupalle?

    Äänestä

  • Eepä ou polliisilla aekoo kahenkympin sakkolappuja rustaella. Aapeeseellä on tuoreita sokerimunkkija. Nam.

    Äänestä

sori äijä :( oli vähä huono amu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei tunneta sen vertaa liikennemerkkejä.

Kuopion Haapaniemenkatu suljetaan henkilöautoliikenteeltä torstaina taidelukio Lumitin työmaan kohdalla. Torstaista lauantaihin Haapaniemenkadulla on käytössä vain yksi ajokaista ja se on sallittu ainoastaan linja-autoliikenteelle.

Mitä tuossa seurasi niin yksikään ohi ajanut auto eu huomioinut liikennemerkkejä.

Tuosta saisi poliisi hyvät rahat valtion kassaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu