Apua jännitykseen/ahdistukseen tietyissä tilanteissa

Anonyymi

Apua jännitykseen tietyissä tilanteissa

Pääasiallisesti pärjään normaalissa arjessa suht hyvin eikä ole mitään juuri mitään ongelmia. Olen nuorehko ja luonteeltani ujompi mies. Minulle tulee yhtäkkiä jännitys/ahdistus oireita tietyissä tilanteissa joissa joudun toisten huomion kohteeksi. Muutamia esimerkkejä: mielestäni hyvännäköinen nainen istuu vastapäisessä pöydässä ja hymyilee, katsoo minuun päin. Käteni alkavat tärisemään ja tulee levoton ja ahdistunut olo enkä pysty oikein katsomaan tätä silmiin takaisin. Kahvin juonti on vaikeaa. Ja tämänkin pitäisi olla vain mukava asia mutta jostain syystä reagoin näin siihen. Toiseksi jos olen esimerkiksi yleisötilaisuudessa ja huomaan jonkun tarkkailevan minua, samat oireet tulevat saman tien. Luonnollisesti esiintymistilanteet ovat minulle erittäin kiusallisia ja hankalia. Niitä ei kuitenkaan juuri ole omassa elämässäni yhtään onneksi. Minulla on kavereita, työ ja muuten aivan normaali elämä mutta juuri edellä mainittujen kaltaisissa tilanteissa tulee ahdistus/jännitysoireita. Välillä saattaa mennä viikkojakin ilman mitään, joten en välttämättä haluaisi aloittaa mitään lääkitystä koska tuo ei ole aivan jokapäiväistä. Onko kenelläkään kokemuksia miten voisi päästä tästä eroon? Joissain tilanteissa huomion kohteena olemisen kautta tulevat oireet ja ehkä ujouskin vaikuttaa. Olisiko kahvin ja nikotiinin lopettamisesta hyötyä? Mielellään kuulisin jos jollain olisi kokemusta tai vinkkejä samankaltaiseen pulmaan..

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinhän väitetään, että kahvi ja nikotiini saattavat lisätä paniikkihäiriön oireita.
      Sillä siltähän tuo vaivasi vaikuttaa.

      Kerroit olevasi ujo, joka sekin jo vaikuttaa noihin tilanteisiin.
      Omasta kokemuksesta voin kertoa, että se jo auttaa asiaan kun yrittää enemmän luottaa itseensä ja ajattelee olevansa ihan tarpeeksi hyvä.

      Usein nuo jännitykset ja mahdolliset paniikit johtuvat siitä ettei tarpeeksi arvosta omaa itseään, pitää ehkä itseään huonompana mitä muut ovat, vaikkei he ole sen parempia kuin itsekään.

      Kannattaa oikeasti opetella arvostamaan itseään ja luottaa itseensä.
      Ja jos tulee tilanteita että jännittää tai vaikka kädet vapisee kahvia juodessa, niin mitä sitten.
      Mitä enemmän siinä tilanteessa keskittyy niihin käsiin tai muutenkin omaan jännittämiseen, niin sitä pahemmalta se tuntuu.

      Jos on kovin ujo, niin eihän ole mikään pakko katsoa toista silmiin jos se tuntuu vaikealta. Sitäkin voi harjoitella pikkuhiljaa.
      Ei kannata vaatia itseltään liikaa, se tekee kaikesta paljon vaikeampaa.

      Olen itsekin nuorena kärsinyt paniikkihäiriöstä ja tiedän että sen kanssa on hankala elää, mutta sen kanssa pystyy elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      49
      6153
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      313
      5105
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4864
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      137
      4666
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3900
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2416
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2188
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1835
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1792
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      220
      1542
    Aihe