puheenjohtajat pois palleiltaan. Se on kipeä kokemus, kun omat hylkäävät. Valtuusto revitteli täysillä, olipa kolme keskustaryhmää yhtaikaa. Puheenjohtajien auktoriteetti hupeni kuin ei sitä olisi ollutkaan.
Ilkan taustamusiikki soi taustalla, sehän ei ketään kaada, varsinkaan enemmistöpuoluetta. Olisi toivonut lähtijöiltä rehellisempää analyysiä lähtönsä syistä.
t. entinen äänestäjä
Ilkan taustamusiikki soi taustalla, sehän ei ketään kaada, varsinkaan enemmistöpuoluetta. Olisi toivonut lähtijöiltä rehellisempää analyysiä lähtönsä syistä.
t. entinen äänestäjä
Vastaukset 39
Vanhimmat
Suoraselkäisiä naisia. Toivottavasti Kepu saa rivit kuntoon. Ääni keskustalle edelleen.
Olihan niitä analysointia lehden sivuilla jo aijemmin joka puolueelta samansuuntaisia kuin Ollilalla siitä riidan kylväjästä
Kyllä se on Keskustan oma vika, kun eivät saa hommiaan hoidettua, miehet ovat paenneet laivasta ja pikkutytöille annetaan NYT pääpaikat kun puolue on haaksirikossa. Sekä valtakunnan että paikallistasolla.
Haapaveden puheenjohtajille oli itselleen helpompi ratkaisu sanoutua irti, kuin ottaa vaaleissa vastaan epäluottamuslause.
En sanoisi sitä suoraselkäisyydeksi.
Sanoisin sitä itsesuojeluksi , se heille suotakoon.
Lehdissä muut puolueet tekee vaalikampanjointia haukkumalla Repoa, koska Perussuomalaiset vie heidän kannatustaan. Ihan saman ilmiön voi nähdä pääkaupunkitasolla, kaikki muut puolueet yhdessä jyrsii Halla-Ahoa ja myös mediaa käytetään hyväksi tässä propagandassa.
Sitä haukutaan ketä pelätään. Pelätään, että Perussuomalaiset vie äänet.
Kansa päättää vaaleissa mitkä puolueet saa valtakirjan ja siihen on kaikilla tyytyminen. Eipä se ole sen kummempi asia.
Monien kuntalaisten mielestä PUHEENJOHTAJAT nimeenomaan ovat olleet suoraselkäisiä. Mutta valitettavasti näitä sanansaattajia ja pettureita on ollut myyrän töissä! Ovat halunneet vedättää ja valittaa
Riidankylväjästä. Keskustassako ollaan rehtejä ja reiluja? Älä unta näe. Lehdissä ollaan niin hyviä omissa puheissa. Nämä dikttaattorit toimivat neljän seinän sisällä sellaisella tavalla että ei olisi vara syytellä toisia huonosta käytöksestä. Kouluasiassa kesken valtuuston kokouksen viedään oma sakki nurkan taakse ja pakotetaan tekemään vastoin omaa tahtoaan niin että itku pääsee. Tätä toimintaa tekevät omilleen. Toisessa kokouksessa ryhmänjohtaja karjumalla alakerrassa yrittää pakottaa ryhmää lopettamaan yksimielisesti koulut. Silloin klähti 3 valtuutettua ryhmästä. Ollila kaupungin tytäryhtiön hallituksen puheenjohtajana oli itse päättämässä itselleen 800 euron kuukausittaista kulukorvausta. Samalla väitti että ei tee yhtään työtä yhtiössä. Silti maksatti itselleen tuollaiset kulukorvaukset. Matkakorvauksia ei kuulemma pyytänyt vaikka juuri ne olisivat olleet niitä "kulukorvauksia." Mistä kulukorvaukset muodostuvat, jos ei tee mitään??? Tällaiseen toimntaanko ei saa puuttua? Entä ne lähes 10 vuotta hallituksen pitämät salaiset kjokoukset, joista luovuttiin vasta, kun oikeusasiamies puuttui asiaan? Sehän näitä itkettää kun heidän hämäriin puuhiin puututaan. Ei saa enää tehdäö mitä haluaa. Hiekkalaatikolle on ilmestynyt iso kivi. Kolehmainen kertoi lehdessä keskustan syvimmästä ongelmasta. Heidän omat keskinäiset riitansa. Ollila puolestaan esittää marttyyria, vaikka juuri hän hajotti keskustan sirpaleiksi omalla toiminnallaan. Ollilan "demokratia" ei toiminut valtuustossa kun hänen kantansa hävisi. Tyttö veti herneen nenään ja seuraavana päivänä erosi keskustan valtuustoryhmästä ja vei 7 muuta valtuutettua mukaansa. Kiittelee kyllä äänestäjiä vaaleissa saamastaan kannatuksesta mutta oliko sen luottamuksen arvoinen? Ei ollut. Esiintyi vaalien alla kyläkoulujen puolustajana Kolehmaisen ja monen muun kanssa. Takki kääntyi ja äänestäjänsä pettivät. Kummallakin oli näkyvissä tilanne, että jos ehdokkaiksi lähtevät niin huonosti käy. Tämän takia eivät uskalla enää lähteä koska eivät halua kokea sitä äänestäjien katoa kohdillaan.
Tuohon ei ole mitään lisättävää eikä pois otettavaa. Näin pääsi käymään!!!
ihan vaan äänestäjänä kysyisin että tuo 800 Euroa kuussa 12 x 800 = 9600,00 Vuodelta
Ollilan oman ilmoituksen mukaan tekemättömästä työstä.
Tämä raha onko se jonkinsortin voiteluraha vai peräti lahjus???
Tilit auki ja syyniin että äänestäjät saa tietää mitä tuolla rahalla oikein ostettiin!!!!!
Saat sinä Repolainen kirjoitella riidankylväjistä: Juuri sinä olet se kylväjälle ja mitä suuremmissa määrin pahin takinkääntäjä.
Ilkka se vaan jaksaa puhua palturia
Olihan siinä lehdessä hyvin puolueet kirjoittaneet riidankylväjästä, kyllä niihin on uskominen
Kyllähän se kylän puoluelehti kirjoittaa. Anna kun nauran makeat naurut!
Itku pitkästä nauramisesta, vai miten se menikään
Se meni niin, että nauru pidentää ikää.😁
Ei tainnut kantti riittää....mitähän sitä olisi tullut tietoa jos olisi jatkettu..
"Kansa päättää vaaleissa mitkä puolueet saa valtakirjan ja siihen on kaikilla tyytyminen. Eipä se ole sen kummempi asia."
Se on juuri niin. aikuiset ajattelevat ihmiset, millä tapaa haluaisitte tulevaisuudessa Haapaveden asioita hoidettavan? Tämä ei ollut kannanotto puoleen, eikä toiseen, vaan toteamus.
Miettikää, millä ryhmällä voisi olla mahdollisuus koota ja tehdä yhteistyötä. Viimevuodet on nähty. No mitenkäs meni?
Uskoisitteko, että edellä palopuheen pitäneiden puolueella olisi mahdollisuus ja kyky tehdä yhteistyötä. Minä epäilen vahvasti. Ei jää paljon vaihtoehtoja, mutta silti niitä jää.
Noin juuri nuo jotka on vaihtanut puoluetta vaalien jälkeen eivät ainakaan ole vaihtoehto, koska eivät pysty edes yhteistyöhön oman ryhmän kesken, niistä ei ainakaan ole haapaveden asiota hoitamaan, tarkoitan persuja ja haapavesiryhymäläisiä
Kyllä oli Haapaveden päättäjiltä suoraa puhetta Haapaveden poliittisesta ilmapiiristä.
Harmittaa, kun nuoret pätevät jättävät politiikan. Ymmärrän, että perusteettomana sylkykuppina on raskasta olla.
Kyllä perusteettomista vihjailuista ja valituksista pitäisi olla edesvastuu.
Poliitikon kun pitäisi olla rehti, jotta voi äänestää. En ymmärrä miten voivat kirkkain silmin katsoa toisia silmiin?
Suurin, yksinkertaisen enemmistön vallalla toiminut puolue riitelee keskenään verissä päin, mutta syyttävä sormi osoittaa aina ja vain yhteen pahansisuiseen persuun.
Pidetäänköhän meitä äänestäjiä kovinkin tyhminä ?
Minä kuntalaisena haluaisin, että kepulla olisi edesvastuu siitä, että upottivat kaupunkimme velkoihin ja nyt kipuillaan konkurssin partaalla.
Minä en teitä äänestänyt. Enkä äänestä.
800 euroa kuussa on hyvä palkka siitä, että pitää selän suorana.
ne riuttasen levottomat sormet ,oliko ne tässäkin naistenkaajossa käytössä ?
rittanen täysin tollona ollu ,kuin peläten esille joutumista.
Persut tekee vaalikampanjointia haukkumalla toisiaan , koska kaveri vei heidän kannatustaan. Ihan saman ilmiön voi nähdä pääkaupunkitasolla, kaikki persut paneskelee toisiaan ja myös mediaa käytetään hyväksi tässä propagandassa.
Sitä haukutaan ketä pelätään. Pelätään, että kaveri vie äänet.
Kansa päättää vaaleissa mitkä puolueet saa valtakirjan ja siihen on kaikilla tyytyminen. Eipä se ole sen kummempi asia.
Mitäs se oma puolue teki Katri Kulmunille?
Sinua näyttää kovasti korpeavan, kun Perussuomalaiset on vahvassa nousussa ja muut puolueet laskussa rajusti.
Otappas nyt itkupotkuraivarit. Sitten helpottaa.
Oma puolue noudatti puolueen sääntöjä eli kahden vuoden välein pidetään varsinainen puoluekokous, jossa valitaan mm. puheenjohtajisto seuraavalle 2-vuotiskaudelle.
Niin tehtiin viime syksynäkin.
Ehdokkaita puheenjohtajaksi oli 5, jotka saivat viraalisten puoluekokousedustajien ääniä seuraavasti:
Annika Saarikko 1157
Katri Kulmuni 773
Petri Honkonen 308
Ilkka Tiainen 22
Jari Tasanen 4.
Kuten näkyy Saarikko sai ensimmäisellä kierroksella yli puolet annetuista äänistä ja tuli valituksi puheenjohtajaksi.
Demokratia toimi niin kuin pitääkin.
Siis+viralliset+puoluekokousedustajat+ympäri+Suomen+olivat+valintaa+tekemässä.
Kolmen+kärki:+
Saarikko+sai+51+%+,+
Kulmuni+34+%+ja+
Honkonen+14+%+äänistä.
Halla-aho+Putinilta+100%
Jokainen puoluekokous siis vastatkoon tekemisistään.
Myöskin Haapavedellä ; toista puoluetta on turha syyttää oman puolueen epäonnistumisesta.
Juuri noin ,persut vastaa omista ehdokashöynäytyksistään ja keput omista naistenkaadoistaan.
Persut on näköjään aivan paniikissa kun omat puoluelaiset paljastaa heidän salattuja skandaaleita!
juuripa noin, persujen homo-seksit esillä.
Näin se on. Kepu söhlii omat juttusa. Niissä on varmasti tarpeeksi että ei toisia osotella. Nyt on taas paikkoja kepussa vapaana. Kunnon kukko tai kanatappelu edessä kun paikkoja jaetaan.
Äänestäjät ratkaisevat ketkä pääsevät valtuuston . Ei tällä palstalla HUOM! Toivotaan naiset takaisin suuremmalla ja vahvemmalla itsetunnolla . Ei kannata antaa periksi ja luovuttaa noille eripuraa ja sekaannusta aiheuttaville äijäraukoille. Pelkkä ajatuskin etoo, että ne äijäparat hoitaisivat Haapaveden asioita.
Minua etoisi se, että sama vanha kepumalli jatkuisi.
Halusivat puheenjohtajat säilyttää kasvonsa, kun itse päättivät etteivät lähde ehdolle.
Varmasti olisi käynyt niin, että he eivät olisi enään tulleet valituksi, niin siksi tekivät tuon ratkaisun, että päättävät surkeana tuulettaa, että he lopettaa.... säilyihän siinä kasvot tuollatavoin, ei me muut ihmiset tyhmiä olla, etteikö tajuttaisi mistä oli kysymys !