Mitä mieltä olette? Eli, jos jollakin on henkilökohtainen Kristus-suhde?
Ovatko kirkon herätysliikkeiden jäsenet äärikristittyjä?
Anonyymi
2162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Luetuimmat keskustelut
- Älä unohda minuaNainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit siihen mahdollisuuden. Olen pettynyt itseeni, ja se kyllä närästää. Naiselle Mieheltä
- Pitäisikö Vantaa liittää Helsinkiin.Mitä mieltä olette asiasta?
- Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.html Pääsin 67 vuotiaana eläkkeelle viime syksynä. Tarkoittaakohan tämä, että joudun palaamaan takai…
- Moi kulta😍Eikös se ollut marraskuuta kun se meidän "flirttailu" alkoi silloin vuosia sitten? tarkoitan lähinnä niitä pitkiä katseita 🤩☺️ Kohta on siis maata mullistavien katseiden vuosipäivä 😘🤭
- Perussuomalaiset nostamassa eläkeiän 70 vuoteenRiikka Purran johtama valtiovarainministeriö haluaa nostaa eläkeiän 70 vuoteen ja taloutta sopeutettaisiin ensi vaalikaudella 8–11 miljardilla eurolla. Perussuomalaisten johtama ministeriö ilmeisesti arvelee, että seits…
- Kyllä mulla oli tunteita sua kohtaan,mutta voit syyttää ainoastaan itseäsi, että en tehnyt mitään asian eteen. Se on ihan turhaa sinun miettiä, että miksi.
- Kadutko mies?Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.
- Nyt on nytTurha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausliikkeetkin voi tehdä jos niihin tuntee tarvetta. Paluu tulevaisuuteenkin voi olla mahdollinen jos v…
- Niin haluaisin sut nähdä ja jutella!🙂
- Onko tällainen kuvio teistä okOnko tällainen kuvio teidän mielestänne ihan normaali ja hyväksyttävä? Nainen seurustelee miehen kanssa, mutta pitää samaan aikaan läheistä yhteyttä toiseen mieheen kertomatta tälle toiselle, että on parisuhteessa. Tämä…
- Nyt kun kaikki on ohiToivon, että sulla menee hyvin ja pystyisin sinut kokonaan unohtamaan. Joskus on vaikeita hetkiä ja olen tosi pahoillani, miten sinua loukkasin ja loukkaan yhä. Se täytyy saada loppumaan.
- Pussaisitko mihinKohtaan?
- Tunnut niinKaukaiselta jo.
- Millaisen suhteenOlisit halunnut kaivattusi kanssa
- Hyvää huomentaEräälle Naiselle ❤️🩹
- Tikusta asiaaMistä ihmeestä minä keksin sulle edes jotensakin järkevää asiaa parn lauseen verran... anna joku idea että kehtaan lähestyä. -töistä tuttu mies
- Empaattiset ihmisetOnko empaattiset ihmiset, etenkin naiset antavaisempia, kun ns. tavikset? Kaverin puolesta kysyn Oisko niinku mahkui?
- TTK-juontaja Veronica Verho lataa suorat sanat tatuointien arvostelijoille: "Mä toivoisin, että..."Veronica Verho juontaa Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmaa yhdessä Ernest Lawsonin kanssa. Yksi puhuttaneimmista aiheista on ollut, miten suosikkijuontajan näyttävät tatuoinnit sopivat ohjelman pukuohjeistukseen ja tullaa…
- Mistä pastori Aittakumpu sai rohkeutta avioeroonJa puolueen vaihtoon? Ja Puhoksen retkelle?
- Et nosta minua ylösOk ei se mitään. Vajoan syvempiin vesiin💔
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kuka tai mikä on ääri- tai aitouskova? Ainakaan raamattu ei käsitteitä tunne.
He ovat kristittyjä eli Jeesukseen uskovia joita tämä maailma vihaa sydämensä pohjasta kuten tämä foorumi reaalisesti esiintuo!
Niinpä. Jeesukseen uskovien ei pidä pyytää hyväksyntää ei-uskovilta. Välitetään evankeliumia ja tehdään hyvää! Siinä tehtävämme.
Pyydämme hyväksyntää Jumalalta - teidän on täytyy vihata meitä sydämenne pohjasta kunnes kuolette pois.
"Henkilökohtainen Kristus-suhde" tarkoittaa hyvin monien kirkkojen ja lahkojen käsitystä omasta ja yhteisönsä uskosta. UT:n perusteella emme voi tietää varmuudella edes sitä mitä Jeesus todella sanoi. Yhtä ainoaa oikea uskoa ei ole olemassa vaan monenkirjavia ja hyvin mielipuolisiakin ideoita jotka ovat tietysti uskojalleen aina henkilökohtaisia ja oman taustayhteisönsä ideoimia uskomuksia..
""Henkilökohtainen Kristus-suhde" tarkoittaa hyvin monien kirkkojen ja lahkojen käsitystä omasta ja yhteisönsä uskosta."
>> On totta että uskon määritteleminen "henkilökohtaiseksi suhteeksi" on kristillisen uskon kannalta ongelmallista mainitsemastasi syystä ja ehkä siksi sitä ei tulisi painottaa. Sen sijaan tulisi puhua OIKEAOPPISESTA, raamatunmukaisesta uskosta jolloin tällaista epämääräisyyttä ei olisi. Jokaisellahan voi olla vaikka millainen "henkilökohtainen suhde", jopa harhaoppinen.
" UT:n perusteella emme voi tietää varmuudella edes sitä mitä Jeesus todella sanoi."
>>> Korajataanpa hieman: SINULLA ei ole varmaa tietoa siitä mitä Jeesus sanoi koska sinulle eivät kelpaa Jeesuksen sanat jotka Hän sanoi. Mutta kyllä ne varmat Jeesuksen opetukset on ihan tallessa siellä Raamatussa. Kyse on vain omasta ylpeydestäsi ja haluttomuudestasi.
"Yhtä ainoaa oikea uskoa ei ole olemassa"
>>> Höpsistä taas! Kukas se on käynyt höpönassunpesällä? Kyllä yksi ainoa oikea usko on olemassa ja se on kirjoitettu Raamatussa, selitetty tarkemmin luterilaisissa Tunnustuskirjoissa ja uskottu kristillisyydessä.
" vaan monenkirjavia ja hyvin mielipuolisiakin ideoita jotka ovat tietysti uskojalleen aina henkilökohtaisia ja oman taustayhteisönsä ideoimia uskomuksia.."
>>> Tuo edellä lainattu tekstisi koskee vain sinua itseäsi ja kaltaisiasi.
Jeesuksen puheista kertovat tekstit ovat vuosikymmeniä Jeesuksen kuoleman jälkeen muistista ja kuulopuheista kirjoitettuja ja ristiriitaisia keskenäänkin. Ymmärrät varmaan itsekin että tarinasi ovat vain maagisen mielikuvituksesi tuotetta. Vai mitä?
Kaikki evankeliumit johduttavat silminnäkijöihin. Myös monet muut silmänäkijät olivat vielä elossa, heidän olisi ollut helppo kumota evankeliumien väärät väitteet.
Ristiriidat ovat usein näennäisiä, ja toisaalta haastavat ja ohdakkeiset kohdat kertovat siitä että tekstejä ei ole siloteltu vaan on aidosti kerrottu asioiden laita.
Ihmisten muisti oli eritavoin harjaantunut säilyttämään asioita, koska kirjoitettu teksti oli perin harvinaista. Perimätieto siirtyi ja säilyi paremmin kuin tänä päivänä.
"Perimätieto siirtyi ja säilyi paremmin kuin tänä päivänä."
Väittäisin toisin. Nykyisin tapahtumat voidaan taltioida ja taltioidaan autenttisina jälkipolville. Jos Jeesus eläisi tänä päivänä, olisi hänen elämäänsä tallennettu tuleville sukupolville petatavuittain.
Digitaalista tietoa arkistoidaan ja vaikka ihmiskunta häviäsi dataa meistä jäisi, mitä olemme oikein puuhailleet. Yksi tällainen projekti on tämä:
https://cld.bz/users/user-WmA6B3j/Arctic-World-Archive/1
-a-teisti-
Monet uskovaiset ovat kahdenlaisen harhan vallassa. Ensinnäkin Jeesus ei kirjoittanut UT:n tekstejä eivätkä evankeliumien kirjoittajat olleet edes silminnäkijöitä. Näin on syntynyt monenlaisia käsityksiä Jeesuksesta joihin UT antaa alkusysäyksen. Toiseksi he kuvittelevat omien tulkintojensa näistä teksteistä edustavan oikeaa tietoa. Rehellinen raamatunlukija joutuu sen sijaan toteamaan että tiedämme historiallisesta Jeesuksesta hyvin vähän, jos ollenkaan mitään varmaa.
Perimätieto on usein varsin epäluotettavaa, usein edes tarinan alkuperäistä lähdettä ei voida varmistaa. Ihmiset muistavat asioita väärin, ne muuttuvat kulkeutuessaan suusta suuhun, hyvin nopeastikin ja niitä muokataan myös tarkoituksellisesti.
En näe tilannetta noin arveluttavana. Juutalaisia kutsutaan "kirjan kansaksi". Heillä oli kunnia asia säilyttää perimätietoa sanatarkasti, "tippakaan ei saa kadota kaivosta kannetusta vedestä".
Sillä ei sinällään ole luotettavuuden kannalta merkitystä että Jeesus ei toiminut oman elämänsä kirjurina. Näinhän ei ole muidenkaan antiikin aikana eläneiden kohdalla.
Kyllä evankeliumit johtavat suoraan silminnäkijöihin. Matteus ja Johannes olivat itse opetuslapsia. Luukas on puolestaan haastatellut silminnäkijöitä ja Markuksen evankeliumia on kutsuttu myös "Pietarin evankeliumiksi" koska sen lähde on opetuslapsi Pietari.
Hyvä ja oikea tulkinta tekee oikeutta itse tulkittavalle tekstille, tämä on minusta hyvä lähtökohta tulkinalle.
Tarkoitin sitä että perimätieto oli melkein ainut tiedon välityskeino, koska kirjallista taltiointia ei ollut käytettävissä samassa mittakaavassa kuin tänä päivänä.
Tämä puolestaan kehitti ihmisten kykyä säilyttää ja viedä perimätietoa eteenpäin.
Henkilökohtainen Kristus-usko ei ole millään tavalla riippuvainen ihmisen uskonyhteisöstä (tai sen puuttumisesta). Sillä, mihin yhteisöön ihminen kuuluu (tai ei kuulu) ei ole mitään tekemistä ihmisen kelpaamisessa Jumalalle. Ainoa merkitsevä asia on ihmisen usko Jeesukseen Jumalan Poikana ja itsekin täytenä Jumalana, joka ristinkuolemallaan ja ylösnousemuksellaan sovitti ihmiskunnan syntivelan, ja halu seurata Häntä.
Kuka on kristitty?
Jeesuksen seuraaja, uskon kautta.
Aidosti kristitty.
Kuka ei ole kristitty?
Se / hän, joka ei uskon kautta ole Jeesuksen seuraaja.
Kuka on äärikristitty?
Jeesuksen seuraaja, uskon kautta.
Aidosti kristitty.
Muuta "äärimmäisyyttä" ei ole.
Ihminen joko on, tai ei ole kristitty.
~
Sinä uskot että olet Jeesuksen seuraaja, mutta et ole. Lahkosi on kusettanut sinua pahan kerran.
Kirkon herätysliikkeiden jäsenet ovat oikeastaan kirkon sisällä olevia lahkolaisia.
Ainakin körtit eli herännäiset ovat kerettiläisiä.
Valtakunnansyyttäjä niin, ketä hän edustaa?
Tuo on huvittavaa kun kristityt puhuvat kuinka heitä vihataan se on vaan niin huvittavaa kun täältä lukee ja huomaa että kristittyjä vihaa vain toisten lahkojen kristityt .
Uskonnottomat suhtautuvat näihin hymy huulilla ilman mitään vihaa kunhan piruilevat vähä joskus näiden sekasen uskomuksen kustannuksella pitävät muuten harmittomina jumputtajina ja tyhjän höpöttäjinä.