Näin elettiin ennen EU:ta

Anonyymi

Ihan vaan muutama muisto noilta kultaisilta ajoilta
-lainan korko 7-10% jos sattui lainaa saamaan
-satojatuhansia joutui muuttamaan Ruotsiin elannon parissa
- ei ollut opintotukia, lainarahalla opiskeltiin
-oli muna-,juusto- yms. sellaisia vuoria joita vietiin muihin maihin tukiaisilla
En muista,että olisi myity alennuksella Suomessa
-ajoneuvot ihan tarinansa. Ei voinut käytännössä ostaa käytettyä autoa Ruotsista. Pakettiautot verottomia, mutta niihin täytyi liiailla kaikenmaailman nopeuksia takaoveen
- risteilyltä oli mahdollista tuoda 1 litra väkeviä, 2 litraa olutta tai vaihtoehtoisesti pullon pari viiniä.

Näitä kaikkia kivoja juttuja oli enemmänkin. On niin kiva muistella niitä nyt jälkeenpäin.

10

121

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli se hienoa. Minäkin sain talletuskorkoa 14%. Ruotsissa tunsi jo olevansa ulkomailla. Kommarit oli sen ajan persuja, yhtä pihalla maailman menosta. Silloin kuoltiin nuorena ja terveenä.

    • Anonyymi

      Ihan sama mikä oli korko. Protopersulla ja nykypersulla ei ollut varaa ottaa velkaa. Asuivat ja asuvat edelleen äiten hoivissa maalla!

    • Anonyymi

      Joo suomea ajettiin euroopaan tuontirajoitusten poistoilla .

    • Anonyymi

      Ja hyvinvointi yhteiskuntaa rakennettiin tyhjästä , teollistettiin ,infra , liikenne yms .yms. nyt ollaan eu:ssa eikä pystytä edes ylläpitämään rakennettua , saati kehittää , hyvinvointi yhteiskuntaa ajetaan alas , kiitos eu !

    • Anonyymi

      Nyt ei pääse edes risteilylle , kun ei laivat kulje ! Mutta matuja otetaan avosylin vastaan .- 70- luvulla kaikki parempi !

      Båtflykting

    • Anonyymi

      Asuntolainan korko oli 14,8 prosenttia.

      Nykyisin rahalla ei ole todellista arvoa.
      Sitä on EKP painanut kuin sanomalehtiä.
      Samoin Amerikka.

    • Anonyymi

      Olisiko persut ryypänneet muistonsa, koska kaipaavat aikoja, jolloin kyvykkäin kansa pakeni Suomesta ja loput etsi itselleen sopivaa hirttopaikkaa.

    • Mutta ajattelepa kuinka monet ovatkaan rakentaneet elämänsä noina aikoina, ostaneet sen talonsa, asuntonsa, autonsa jne, ja maksaneet se noilla koroilla pois. Voisiko siis ihan aiheellisesti kysyä, mikä oikein on pielessä nykyään. Kun elämä on niin kovin vaikeata.

      • Anonyymi

        Ei elämä ole lainsinkaan kovaa. Helppoa on elämä aivan kuin eläisi Taivasten valtakunnassa. Kaupat täynnä ravitsevaa ruokaa, sairaalat huipputasoisia, asunnot nykyään älytaloja hienouksineen, eikä tarvitse varpaitansa palelluttaa talvisin monoissa.

        Elämä on kovaa heille jotka ahdistuvat pienimmästäkin asiasta, kuten vaikkapa siitä kun näkee ulkomaanelävän kävelevän kadulla vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei elämä ole lainsinkaan kovaa. Helppoa on elämä aivan kuin eläisi Taivasten valtakunnassa. Kaupat täynnä ravitsevaa ruokaa, sairaalat huipputasoisia, asunnot nykyään älytaloja hienouksineen, eikä tarvitse varpaitansa palelluttaa talvisin monoissa.

        Elämä on kovaa heille jotka ahdistuvat pienimmästäkin asiasta, kuten vaikkapa siitä kun näkee ulkomaanelävän kävelevän kadulla vastaan.

        Vaikeinta näyttää olevan niillä, jotka täällä panikoivat persujen menestyksestä.

        70-80 luvulla kuitenkin työläinen pystyi ostamaan oman asunnon, auton ym...ja asunto maksettiin keskimäärin lyhyemmässä ajassa.
        Helppo se on populistien tänne huippuarvoja koroista laittaa, normitasohan ei ollut mikään 15%
        Töihin mentiin ihan suoraan, ilman palkatonta harjoittelua tai työkokeiluja.
        Koulussa opettaja oli Jumalasta seuraava, ja sai pitää lapset kurissa joutumatta syytteeseen.
        Mies oli mies, nainen oli nainen.
        Sukupuolia ei ollut kymmeniä.
        Ravintolat ja kaupat saivat valikoida asiakkaansa.
        Suomessa parhaat oikeudet omasivat suomen kansalaiset.
        Yhtiöillä oli oikeus palkata töihin parhaaksi katsomansa, ilman syytettä yhdenvertaisuusvaltuutetulta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2151
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      706
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      661
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      65
      509
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      490
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      469
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      467
    Aihe