Näin elettiin ennen EU:ta

Anonyymi

Ihan vaan muutama muisto noilta kultaisilta ajoilta
-lainan korko 7-10% jos sattui lainaa saamaan
-satojatuhansia joutui muuttamaan Ruotsiin elannon parissa
- ei ollut opintotukia, lainarahalla opiskeltiin
-oli muna-,juusto- yms. sellaisia vuoria joita vietiin muihin maihin tukiaisilla
En muista,että olisi myity alennuksella Suomessa
-ajoneuvot ihan tarinansa. Ei voinut käytännössä ostaa käytettyä autoa Ruotsista. Pakettiautot verottomia, mutta niihin täytyi liiailla kaikenmaailman nopeuksia takaoveen
- risteilyltä oli mahdollista tuoda 1 litra väkeviä, 2 litraa olutta tai vaihtoehtoisesti pullon pari viiniä.

Näitä kaikkia kivoja juttuja oli enemmänkin. On niin kiva muistella niitä nyt jälkeenpäin.

10

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli se hienoa. Minäkin sain talletuskorkoa 14%. Ruotsissa tunsi jo olevansa ulkomailla. Kommarit oli sen ajan persuja, yhtä pihalla maailman menosta. Silloin kuoltiin nuorena ja terveenä.

    • Anonyymi

      Ihan sama mikä oli korko. Protopersulla ja nykypersulla ei ollut varaa ottaa velkaa. Asuivat ja asuvat edelleen äiten hoivissa maalla!

    • Anonyymi

      Joo suomea ajettiin euroopaan tuontirajoitusten poistoilla .

    • Anonyymi

      Ja hyvinvointi yhteiskuntaa rakennettiin tyhjästä , teollistettiin ,infra , liikenne yms .yms. nyt ollaan eu:ssa eikä pystytä edes ylläpitämään rakennettua , saati kehittää , hyvinvointi yhteiskuntaa ajetaan alas , kiitos eu !

    • Anonyymi

      Nyt ei pääse edes risteilylle , kun ei laivat kulje ! Mutta matuja otetaan avosylin vastaan .- 70- luvulla kaikki parempi !

      Båtflykting

    • Anonyymi

      Asuntolainan korko oli 14,8 prosenttia.

      Nykyisin rahalla ei ole todellista arvoa.
      Sitä on EKP painanut kuin sanomalehtiä.
      Samoin Amerikka.

    • Anonyymi

      Olisiko persut ryypänneet muistonsa, koska kaipaavat aikoja, jolloin kyvykkäin kansa pakeni Suomesta ja loput etsi itselleen sopivaa hirttopaikkaa.

    • Mutta ajattelepa kuinka monet ovatkaan rakentaneet elämänsä noina aikoina, ostaneet sen talonsa, asuntonsa, autonsa jne, ja maksaneet se noilla koroilla pois. Voisiko siis ihan aiheellisesti kysyä, mikä oikein on pielessä nykyään. Kun elämä on niin kovin vaikeata.

      • Anonyymi

        Ei elämä ole lainsinkaan kovaa. Helppoa on elämä aivan kuin eläisi Taivasten valtakunnassa. Kaupat täynnä ravitsevaa ruokaa, sairaalat huipputasoisia, asunnot nykyään älytaloja hienouksineen, eikä tarvitse varpaitansa palelluttaa talvisin monoissa.

        Elämä on kovaa heille jotka ahdistuvat pienimmästäkin asiasta, kuten vaikkapa siitä kun näkee ulkomaanelävän kävelevän kadulla vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei elämä ole lainsinkaan kovaa. Helppoa on elämä aivan kuin eläisi Taivasten valtakunnassa. Kaupat täynnä ravitsevaa ruokaa, sairaalat huipputasoisia, asunnot nykyään älytaloja hienouksineen, eikä tarvitse varpaitansa palelluttaa talvisin monoissa.

        Elämä on kovaa heille jotka ahdistuvat pienimmästäkin asiasta, kuten vaikkapa siitä kun näkee ulkomaanelävän kävelevän kadulla vastaan.

        Vaikeinta näyttää olevan niillä, jotka täällä panikoivat persujen menestyksestä.

        70-80 luvulla kuitenkin työläinen pystyi ostamaan oman asunnon, auton ym...ja asunto maksettiin keskimäärin lyhyemmässä ajassa.
        Helppo se on populistien tänne huippuarvoja koroista laittaa, normitasohan ei ollut mikään 15%
        Töihin mentiin ihan suoraan, ilman palkatonta harjoittelua tai työkokeiluja.
        Koulussa opettaja oli Jumalasta seuraava, ja sai pitää lapset kurissa joutumatta syytteeseen.
        Mies oli mies, nainen oli nainen.
        Sukupuolia ei ollut kymmeniä.
        Ravintolat ja kaupat saivat valikoida asiakkaansa.
        Suomessa parhaat oikeudet omasivat suomen kansalaiset.
        Yhtiöillä oli oikeus palkata töihin parhaaksi katsomansa, ilman syytettä yhdenvertaisuusvaltuutetulta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      87
      5181
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3326
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      73
      2705
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1368
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      23
      1215
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1086
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1017
    Aihe