Vaihteistoviat ( automaatit)

Anonyymi

Paljon näkyy hyviä täysin virheettömiä autoja n 150-200tkm ajettuja autoja joissa vahempana kaksoiskytkin automaatin vika ja esim auton seisonnassa sen takia.
Tulee myyntipalsoilla vastaan

Eli vanhempana auton ostanut joka tottunut varmaan tekniikkaan entisen manuaalin tapaan saattaa olla vuosien rahoitus juoksemassa ja autohuollosta annettu 1500eur korvausarvio ja sekin epäröiden korjautuuko.

Tässä tehty virhe ostamalla automaattisella vaihteistolla oleva auto.

5

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä keksi tyhmiä juttuja taas.....
      Mikä sulla oikein on?

    • Anonyymi

      Takana on 45 vuotta ja reilusti toista miljoona kilometriä, josta yli puolet automaatilla. Tänä aikana olen yhden vaihteistoremontin tehnyt ja senkin alle satatuhatta ajettuun manuaaliin.

    • Anonyymi

      Skoda rulez. Siksi täytyy kirjoittaa paljon feikkiuutisia.

    • Anonyymi

      Oikeassa automaatissa ei ole kytkinlevyä, vaan momentinmuunnin, mikä on varsin kestävä kapistus. Tosin öljyjä siihen pitää vaihtaa. Automaatti on kalliimpi valmistaa ja painoakin kertyy vähän enemmän manuaalivaihteistoon verrattuna.

      Sitten on näitä automatisoituja manuaalivaihteistoja, joita monet kutsuvat myös robottivaihteisiksi. Näissä mekatroniikka hoitaa niin vaihtamisen, kuin kytkimen käyttämisen. Automatisoidussa on sitten näitä kytkimien vaihtoja, mitä taas ei ole automaatissa.

      Se tietysti on totta, että molempia pystyy ajamaan vaihdetta vaihtamatta, mutta jos robotilla ajaa kuin automaatilla, niin kytkin on kovilla. Eihän kukaan pidä autoa manuaalivaihteista paikoillaan ylämäessä kytkimellä tai ryömitä pidempään. Peräkärryn vedossa automaatti toimii huomattavasti paremmin kuin robotisoitu vaihtesto.

    • Anonyymi

      Kaksoiskytkin vaihteisto ei ole automaatti. OIKEA automaattivaihteisto on momenninmuuntimella ja planeettavaihteistolla toteutettu automatisoitu vaihdelaatikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe