Paljonko uskaltaa kerralla tallettaa rahaa pankkitilille nykyään

Anonyymi

ettei pankista aleta kyselemään mistä rahat on peräisin?

Itsellä on pankkina Osuuspankki ja olen tallettanut pankkitilille talletusautomaatin kautta yleensä 2-3 kertaa vuodessa noin 800-900 euron kertatalletuksen eikä kukaan ole kysellyt mitään. Myös PayPal-tililtä olen siirtänyt rahaa saman 800-900 euron suuruisia summia joskus.

Olen siis pitänyt kertatalletuksen aina alle tonnissa. Uskaltaisikon joskus tallettaa kerralla vaikka 3000 euroa... alkaisivatkohan kysellä silloin mistä on rahat peräisin?

Siis tarkoitan nimenomaan talletuksia jotka on tehty automaatin kautta. Siitä ei ole kokemusta miten reagoisivat jos yrittäisi ihan astelemalla pankkiin tallettamaan vaikka paria tuhatta euroa...

Millasia kokemuksia muilla on?

13

3648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä haittaa kyselyistä on?

      • Anonyymi

        Jos ei vaikka pysty mitenkään todistamaan mistä rahat on peräisin...


    • Anonyymi

      "ettei pankista aleta kyselemään mistä rahat on peräisin?

      Itsellä on pankkina Osuuspankki ja olen tallettanut pankkitilille talletusautomaatin kautta yleensä 2-3 kertaa vuodessa noin 800-900 euron kertatalletuksen eikä kukaan ole kysellyt mitään. Myös PayPal-tililtä olen siirtänyt rahaa saman 800-900 euron suuruisia summia joskus."

      Ei ole mitään rajaa vaan pankin botti laukeaa poikkeuksellisista tapahtumissa. Jos asiakas tallettaa usein sisään voi tallettaa 50 000€ ongelmitta. Joku joka ei talletus palvelua käytä voi mikä tahansa summa laukaista kyselyn oli se 20€, 300€ tai 5 000€.

      • Anonyymi

        Kiitos paljon tiedosta :)


    • Anonyymi

      Mihin nykyisin tarvitaan käteistä rahaa? Eiköhän se katoa alle 10 v aikana.

      • Anonyymi

        :Mihin nykyisin tarvitaan käteistä rahaa? Eiköhän se katoa alle 10 v aikana.

        Jos pyörittää kauppaa / kahvilaa / ravintolaa jolla turisteja asiakkaana niin käteistä tulee.
        Venäläiset / Saksalaiset / Itävaltalaiset / Belgialaiset / Alankomaalaiset / Sveitsiläiset maksaa
        pikkusumat mieluiten käteisellä. Kotimaisella asiakaskunnalla Visa / MasterCard / MobilePay / PayPal maksaminen luonistuu helpommin. .


    • Anonyymi

      aloittaja tekee pimeitä töitä tai muuta josta saa rahan käteen.Ja kyllä pankki voi kysyä jo 500€ mistä tuli jos ei ole ennen talletellut ja jos olet talletellut ton tonnin silloin tällöin niin eipä varmaan kysele mutta jos isket enemmän kerralla niin jo alkaa kysely ja se kysely menee niin että jos vastaus ei tyydytä on tili kiinni heti ja samoin kaikki kortit ja verkkopankki kunnes vastaus tyydyttää.Kaverilta sulki samantien kun laitto 2000€ tilille.oli kieroja ne otti ne 2000€ ja laittoi tilille ja sitten sulki tilin vaatien kirjallista todistusta mistä rahat tulleet.

      • Anonyymi

        Myin poikani mopon, ja vein rahat tililleni, kysyttiin mistä moinen summa on tullut, olin jo valmiiksi pahalla tuulella, heitin kiukuissani , että myin persettä, sen jälkeen ei kysynyt enää mitään, rahat meni tililleni.


    • Anonyymi

      Kun minulta asiaa kysyttiin, annetuissa vaihtoehdoissa ei ollut lainkaan itselleni sopinutta "saatu perintönä". Niinpä jouduin valehtelemaan säästäneeni koko summan. Läpi meni!

      • Anonyymi

        käteinen raha ei Osuuspankkiin kelpaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        käteinen raha ei Osuuspankkiin kelpaa.

        Hyvin kelpaa.


    • Anonyymi

      Oman kokemuksen perusteella kelpaa ja ei kelpaa, joskus selvityksiäkin kysytään mitättömistä summista.

      • Anonyymi

        Voihan sen halutessaan selvittää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      88
      4525
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3314
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3065
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2936
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2777
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2767
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1841
    Aihe