Oletteko koskaan miettineet miksi Taliban pitää yllä sotatilaa Afganistanissa. Pelkohan yksi asia, joka ruokkii ihmisen päässä harhaa Jumalan olemassaolosta.
Pelkokeskus luo ihmiselle käsityksen eli harhan siitä, että joku/jokin tarkkailee häntä. Kun mitään aistein havaittavaa ei ole ihminen keksii tuoksi tarkkailijaksi Jumalan.
Pelko itsekin on oiva ruokkija tuolle harhalle . Pelkotila kasvattaa harhaa tuosta Jumalolennosta ja saa ihmisen jopa turvatumaan tähän mielikuvitusolentoon ja pyytämään tätä apuun rukouksin tai lepyttäen tätä harhaa joillain teoilla.
Talibanit esimerkiksi eivät todennäköisesti tiedosta tämän asian tieteellistä mekanismia ja uskovat toki itsekin tuohon harhaan. Kuitenkin uskon heidänkin tiedostavan, että pelon ilmapiiri kuitenkin pitää yllä uskoa Jumalharhaan ja siksi he ovat vuosikymmeniä pitäneet sotatilaa yllä Afganistanissa.
Voisiko olla aivan tuulesta temmattu teoria?
Oli miten oli niin Jumalharha on harha vaikka harhan nimeksi antaa sitten mitä tahansa vaikka Jahve tai Visnu, Allah, Jeesus tai mikä tahansa
Profeetat ja kuninkaat
Anonyymi
1
63
Vastaukset
- Anonyymi
Joo onkos Iisalmen äiti ja tytär-pari kunnostautunut tässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791